Nokia Ovi Store İle Uygulama Dünyasını Sarsabilir mi?
Teknoloji

Nokia Ovi Store İle Uygulama Dünyasını Sarsabilir mi?

Dünyanın en büyük mobil cihaz üreticilerinden Nokia geçtiğimiz dönemde iPhone OS ve Android'in yükselişi ile oldukça arka planda kalmıştı. Ancak ülkemizde de aktif olarak hizmete başlayan Ovi Store ile haraketlenen Nokia'nın son dönemde kendinden söz ettirmeye niyetli göründüğünü farkediyoruz.

Bu değişime paralel olarak Shazam adlı müzik tanıma uygulamasının Ovi Store'da 1 milyon indirilme sayısına ulaştığı paylaşıldı. Shazam 7 ay gibi bir sürede Ovi Store'da 1 milyon indirilmeyi yakalarken App Store'da ise 2 ayda 1,5 milyon kez indirilmişti. İlk bakışta bu rakamlar oldukça farklı görünse de meraklı bakışları biraz daha içeriye bakmaya davet ediyorum.

App Store'un özellikle Amerika piyasasındaki kırılmaz üstünlüğü bir gerçek ancak Shazam için paylaşılan değerler Nokia'nın sahip olduğu potansiyel güce işaret eder nitelikte. Polarbit, Ravensoft, MMMOOO, Nimbuzz ve Nokia Ovi Maps gibi Ovi Store'da 1 milyon kez indirilenler sınıfına adım atan Shazam'ın yönetim kurulu başkası Andrew Fisher, 48 saatte 178 farklı ülkeye ulaşmış olduklarını söylerken de bu noktaya işaret ediyor. Yapılan bildiriye göre Shazam'ın, 200 farklı markette 40 farklı cihaz ile 50 Milyon kişiye ulaşması ve 8 milyon farklı parça tanımlaması da oldukça önem arzediyor. Nokia yöneticisi Marco Argenti'nin Shazam'ın basitlik ve kullabilirliğine dikkat çekmesi ise aslında Nokia için bir ders niteliğinde.

Bu çıkış gösteriyor ki dünya ve Türkiye genelinde genelinde mobil cihaz pazarında lider olan Nokia'nın popüleritesini yükseltme şansı hala devam ediyor. Kısaca Nokia'nın cihazlarını revize ederek uygulama dünyasını başarılı şekilde kurgulaması, ulaşacağı milyonlar göz önüne alındığında uyuyan bir devin uyanması olarak tanımlanabilir. Symbian'ın açık kaynak olmasının da etkisiyle bugün App Store'un kapısında bekleyen uygulama geliştiricilerin Ovi Store'a kayması muhtemel bir durum.

Forum Nokia anasayfası Nokia'nın bu yöndeki planları hakkında fikir verirken, Shazam'a bir dönüş yapalım. 10 saniyelik bir kayıt ile dinlemekte olduğunuz müziği tanımlayan Shazam, istediğiniz parçayı size bulduktan sonra satın alma ya da paylaşma gibi seçenekler sunuyor. Yabancı parçalarda ki başarısı zaten bilinen uygulamada Sezen Aksu, Tarkan ve Düş Sokağı Sakinleri'nin parçalarına ulaşmam ise gerçekten şaşırtıcı oldu.

Yorumlar (8)
 1. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Açıkcası biz Nokia OVI'nin doğru konumlandırıldığına ve başarılı olacağına inanıyoruz. Örneğin kendimizden örnek verecek olursak bir süredir sadece iPhone üzerine yazılım servisi vermekteydik ama yeni bir karar ile Nokia OVI konusundaki çalışmalarımızı tamamlayıp artık bu segmentede girme kararı aldık. Yani burada kesinlikle pazar var ve yakında aynı iPhone'da olduğu gibi kurumsal Nokia uygulamaları yolda diyebilirim kısaca.

  1. Gökçen Karan Gökçen Karan

   Bu yazıyı yazmamızın üzerinden çok fazla zaman geçmeden Nokia OVI konusunda oldukça iddialı bir uygulamayı yazmaya başladık. KanalD Nokia OVI üzerinde kısa süre sonra yayında olacak. Sevenice için yine bu konuda bir ilk olması açısından oldukça önemli bir proje olduğu için buradan sizler ile paylaşmak istedim.

   1. Ovi Store'da popüler uygulamaları görmeyi merakla bekliyoruz. :)

 2. Natali Yeşilbahar Natali Yeşilbahar

  Ülkemizde Nokia'nın Ovi store ile başarıyı yakalayacağına inanıyorum. Yakın zamanda Türkiye operasyonuna konu hakkında yetkin isimleri katan Nokia, yerel firmaların uygulamalarını da Ovi'ye ekleyecek ve elindeki potansiyeli iyi kullanacaktır.

 3. Halid Halid

  Apple ürünlerinin Türkiye'deki ve dünya'daki fiyatlarından söz edersek edinilmesi ve kullanılması epey pahalı olan cihazlar. Nokia ise 300 - 1500 arası yeni nesil tüm telefonlarında OVI Store'ları aktif ediyor. Bunu karşılaştırırsak OVI henüz 1 yılını doldurmayan bir bebek olarak gelecek vaad eden bir ortam. Gitgide uygulama sayısı da artarsa doğru oranda kullanıcı sayısı da artacaktır.

  Ben şahsen inanıyorum.

 4. İsrafil Coşkun İsrafil Coşkun

  Symbian Foundation üyesi olarak söyleyebilirim ki, Symbian 4 oldukça kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunacak. Özellikle çin ve hindistan gibi ülkelerdeki konumlanmaları ile pazar payını ve liderliği daha uzun yıllar koruyacak.

  OviStore Türkiye'de yüksek potansiyel taşımakla beraber, bir an önce operatör entegrasyonları ve ödeme seçeneklerinin aktif olması uygulama geliştiricilerin yararına olacaktır.

 5. Osman Çelik Osman Çelik

  Bugün OVISTORE ile IPHONE APPSTORE u karşılaştırıyoruz. 2010 un sonuna doğru her operatörün, her cihaz sağlayıcının hatta büyük servis sağlayıcıların bile bu şekilde STORE ları olacak. Tıpkı Akmerkez ile başlayan ve bugün her semtte bir iki tane olan alış-veriş merkezleri gibi.

  Türkiyede tüm opt. dahil toplamda yaklaşık 400 - 500 bin IPHONE var. APPSTORE daki uygulamalar hızlıca yaklaşık 40-50 bin download sınırına geliyor ve orada kalıyor. OVI nin ise uygulama eksikliği konusunda sıkıntısı var. Cihaz üreticileri uygulama geliştirme bariyerlerini aşabilirse OVI orta vadede daha başarılı olacak diye düşünüyorum.

  Uygulama bariyerleri hakkında şu dökümanı incelemenizi tavsiye ederim.

  http://www.mobinex.biz/documentrequest/?name=Challenges%20of%20Mobile%20Application%20Development.pdf

  Teşekkürler

 6. Murat Murat

  Apple App Store aslında uygulama sayısı bakımından söylendiği bizi zengin değil bir uygulamanın 100'lerce klonı sayılabilecek versiyonu var.Adam aynı uygulamayı her eyalet için ayrı isimle sokmuş App Store'a oysa hepsi aynı uygulama.Apple'ın keyfi oalrak uygulamaları kaldırması ise geliştiricilerin göç etmesini hızlandırıyor.Son olarak Facebook'un iPhone uygulamasını geliştiren kişi dayanamayarak artık iPhone için uygulama geliştirmeye devam etmeyeceğini açıklamıştı.