Nokia Ovi Store İle Uygulama Dünyasını Sarsabilir mi?

Nokia Ovi Store İle Uygulama Dünyasını Sarsabilir mi?

Dünyanın en büyük mobil cihaz üreticilerinden Nokia geçtiğimiz dönemde iPhone OS ve Android'in yükselişi ile oldukça arka planda kalmıştı. Ancak ülkemizde de aktif olarak hizmete başlayan Ovi Store ile haraketlenen Nokia'nın son dönemde kendinden söz ettirmeye niyetli göründüğünü farkediyoruz.

Bu değişime paralel olarak Shazam adlı müzik tanıma uygulamasının Ovi Store'da 1 milyon indirilme sayısına ulaştığı paylaşıldı. Shazam 7 ay gibi bir sürede Ovi Store'da 1 milyon indirilmeyi yakalarken App Store'da ise 2 ayda 1,5 milyon kez indirilmişti. İlk bakışta bu rakamlar oldukça farklı görünse de meraklı bakışları biraz daha içeriye bakmaya davet ediyorum.

App Store'un özellikle Amerika piyasasındaki kırılmaz üstünlüğü bir gerçek ancak Shazam için paylaşılan değerler Nokia'nın sahip olduğu potansiyel güce işaret eder nitelikte. Polarbit, Ravensoft, MMMOOO, Nimbuzz ve Nokia Ovi Maps gibi Ovi Store'da 1 milyon kez indirilenler sınıfına adım atan Shazam'ın yönetim kurulu başkası Andrew Fisher, 48 saatte 178 farklı ülkeye ulaşmış olduklarını söylerken de bu noktaya işaret ediyor. Yapılan bildiriye göre Shazam'ın, 200 farklı markette 40 farklı cihaz ile 50 Milyon kişiye ulaşması ve 8 milyon farklı parça tanımlaması da oldukça önem arzediyor. Nokia yöneticisi Marco Argenti'nin Shazam'ın basitlik ve kullabilirliğine dikkat çekmesi ise aslında Nokia için bir ders niteliğinde.

Bu çıkış gösteriyor ki dünya ve Türkiye genelinde genelinde mobil cihaz pazarında lider olan Nokia'nın popüleritesini yükseltme şansı hala devam ediyor. Kısaca Nokia'nın cihazlarını revize ederek uygulama dünyasını başarılı şekilde kurgulaması, ulaşacağı milyonlar göz önüne alındığında uyuyan bir devin uyanması olarak tanımlanabilir. Symbian'ın açık kaynak olmasının da etkisiyle bugün App Store'un kapısında bekleyen uygulama geliştiricilerin Ovi Store'a kayması muhtemel bir durum.

Forum Nokia anasayfası Nokia'nın bu yöndeki planları hakkında fikir verirken, Shazam'a bir dönüş yapalım. 10 saniyelik bir kayıt ile dinlemekte olduğunuz müziği tanımlayan Shazam, istediğiniz parçayı size bulduktan sonra satın alma ya da paylaşma gibi seçenekler sunuyor. Yabancı parçalarda ki başarısı zaten bilinen uygulamada Sezen Aksu, Tarkan ve Düş Sokağı Sakinleri'nin parçalarına ulaşmam ise gerçekten şaşırtıcı oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.