Mobil Operatörler Uygulama Geliştiricileri Arıyor
Teknoloji

Mobil Operatörler Uygulama Geliştiricileri Arıyor

Mobil dünyayı zenginleştiren uygulamalar, cihaz üreticileri ve uygulama geliştiriciler kadar mobil operatörleri de heveslendiriyor. Bir yandan kendi mobil uygulamalarını geliştiren Vodafone ve Turkcell diğer yandan mobil uygulama dünyasına daha fazla ilgi çekmek için birer yarışma düzenliyor.

Vodafone'un düzenlediği yarışmada Opera Mini ile entegre olacak ek uygulamalar aranıyor. Opera Mini arayüzlü Webşın’ın 5.0 sürümünü zenginleştirmek amacıyla düzenlenen yarışmada kazanan uygulamalar Opera Mini’nin resmi web sitesinde de paylaşılacak.

Beta versiyonu henüz Android Market'e giren Opera Mini 5.0 için tasarlanacak widgetlar oyun, bilgi, eğlence, müzik, e-kitap, sosyal topluluklar, spor ve mashups (hibrid web uygulaması) gibi çeşitli kategorilerde sunulabiliyor. Yarışmaya son katılım tarihi 9 Nisan'a uzatılmış. Detaylı bilgilere www.simdiseninsiran.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Turkcell de mobil uygulama sayısını artırmak ve ekosistemi zenginleştirmek amacıyla “Uygulamalar Yarışıyor” mobil uygulama yarışmasını düzenliyor. Finansal işlemler, mobil sağlık, uzaktan eğitim, lokasyon tabanlı uygulamalar ve sosyal paylaşım gibi alanlarda kategorilendirilecek uygulamalar, Android, BlackBerry, iPhone, Java, Symbian ve Windows Mobile platformlarında geliştirilebilecek. 7 Mayıs'ta son başvuruların alınacağı yarışma hakkında www.uygulamalaryarisiyor.com adresinden detaylı bilgiler edinilebilir.

Web 3.0 - İnternetin Geleceği toplantımızda Turkcell İnternet ve Komünite Bölüm Yöneticisi Okan Alper, cihaz bağımlı mobil uygulamaların gelecekte çok ön planda olmayacağını, Microsoft Pazarlama Grup Müdürü Mehmet Nuri Çankaya ise mobil uygulamaların hayatımızda kalmaya devam edeceğini paylaşmıştı. Bakalım bu alanda uygulama geliştiricilerin ilgisi ve gelecek eğilimler ne yönde gelişecek?...

Yorumlar (4)
 1. Aslında operatörlerin bu konudaki destekleri çok daha fazla olmalı. En azından bu konunun önemini duyursalar o bile yeter. Ama bu konuda Turkcell dışında bunu pek becerebilen yok maalesef.

 2. Emre Gulcan Emre Gulcan

  Bu tarz yarışmalar mutlaka uygulama geliştiricilerin yada fikir sahiplerinin önünü açıyor, yarışma sırasında birçok kişi ile tanışma fırsatı sağlıyor, belki de yeni proje fikirlerine ortaklıklar yapılıyor.

  Ama maalesef operatörler bu tarz yarışmalar ile toplamda 30-40bin TL ödül dağıtarak, bu paraya satın alamayacakları kadar çok proje fikri sahibi oluyorlar.

  2008 yılında Turkcell 'in düzenlemiş olduğu "Mobil Gelecek" isimli proje yarışmasında finale kalmış, fakat proje yararını juriye ispatlayamamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki, yarışma bittikten sonra haklarınız yok sayılıyor.

  Geçtiğimiz günlerde Turkcell 'in çıkartmış olduğu lokasyon bazlı bir hizmet, maalesef benim finale kalan projem, tabii benim bundan şans eseri haberim oldu.

 3. Osman Çelik Osman Çelik

  Vodafone ve Turkcell in yaptığı yarışma mobil uygulama yarışması gibi görünsede kullandıkları teknolojik altyapılar farklı.

  Vodafone, Widget teknolojisi üzerine bir yarışma düzenliyor. Turkcell ise uygulama geliştirme (native client) teknolojisi üzerine.

  Peki Widget teknolojisi ile Native Client arasındaki farklar neler? Bu sorunun cevabı uzun ancak özetle

  >> Widget teknolojisi daha çok browser altyapısını kullanıyor ve standartlaşmamış bir teknoloji Yani Opera Mini nin Widget SDK ini kullanarak yapılan geliştirme Nokia nın veya Samsung un browser larında çalışmayacak...

  >> Native Client ın geleceği daha parlak. Ancak onunda bazı sıkıntıları var. Bunlarıda şu dökümandan öğrenebilirsiniz. http://www.mobinex.biz/documentrequest/?name=Challenges%20of%20Mobile%20Application%20Development.pdf

  Her iki operatörüde uyandıran Apple a teşekkür ediyorum.

 4. İsrafil Coşkun İsrafil Coşkun

  Merhabalar,

  Turkcell Uygulamalar Yarışıyor yarışması için Smartface Designer' ı kullanarak, kod yazmak zorunda kalmadan, sürükle-bırak altyapısıyla mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Geliştirdiğiniz uygulamaların Symbian, J2ME ve BlackBerry native çıktılarını aynı anda alarak, tek proje ile 3 farklı platformu destekleyebilirsiniz. Smartface Designer hakkında daha fazla bilgi için www.mobinex.biz

  Ayrıca Smartface Designer ile geliştirilen en iyi uygulamaya, yarışma sponsoru olarak BlackBerry 9700 vereceğiz.