SadeceHosting'den Dosya Paylaşım Servisi: DosyaHosting.net
Araçlar

SadeceHosting'den Dosya Paylaşım Servisi: DosyaHosting.net

Türkiye'nin önde gelen hosting firmalarından SadeceHosting bir süredir üzerinde çalıştığını bildiğimiz dosya paylaşım servisini sessiz sedasız yayına aldı. DosyaHosting.net adındaki servis henüz beta aşamasında ve bu süreçte limitsiz olarak herkesin kullanımına açık.

Konuyla ilgili SadeceHosting'in kurucusu Selçuk Saraç'la görüştüğümde beta süresinin 6 ay kadar olabileceğini belirtti ve bu sürede sonra DosyaHosting.net'in ücretli ve belirli limitlerle kullanılacağını söyledi.

Dünyanın en popüler dosya paylaşım servislerinden RapidShare modelinde çalışan DosyaHosting.net şu an için 1Gbit hat üzerinden, 300 TB dosya alanına sahip ve toplam 6 sunucu ile hizmet veriyor. 40 bin dolarlık bir donanım yatırımı ayrılmış olan servis için henüz kapasitenin büyük bölümü kullanılmamış. Ancak kullanılması durumunda da kurulan sistem itibariyle çok hızlıca kapasite artışı yapılacakmış.

Hali hazırda 2500'e yakın üyesi olduğunu öğrendiğim DosyaHosting.net fikri SadeceHosting için hem sahip oldukları hatları ve donanımı değerlendirmek hem de bu alandaki gelir fırsatı açısından doğru bir iş modeli diyebilirim. Şöyle ki, RapidShare modelinde üyelik bazlı dosya paylaşım hizmeti sunan dünya çapındaki farklı servislerin aylık milyon dolar seviyesinde gelir elde ettiğini biliyoruz.

Put.io ile de önümüzdeki dönemlerde işbirliği yapması muhtemel olan DosyaHosting.net'i hazır ücretsiz ve limitsizken denemek isterseniz DosyaHosting.com ya da .net adreslerinden servise ulaşabilirsiniz.

SadeceHosting.com'un e-posta ve video taraflarında da farklı girişimleri olacağını Selçuk Saraç'la görüşmemde öğrendim. Bunlarla ilgili de önümüzdeki günlerde detayları paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (22)
 1. yasal sorunları da rapid gibi rar içinde ne olduğunu bilemiyoruz diyerek mi aşacaklar.

  bu arada rapidden bir haber :

  illegal dosya upload edenlerin hesaplarını iptal ediyorlar ve giriş yaptığı ip ler ve yükledikleri dosyaların listesini isteyen kurumlara vermek için saklayacaklarmış.

  tabi bu baskılar yüzünden yaptıkları birşey ve göz boyama için bir kaç bin hesapla sınırlı kalır diye tahmin ediyorum. her illegal içerikli hesap kapatılırsa rapid biter.

 2. Pazardan biz de pay alsak mantığıyla başlamış gibi. Şuanki put.io hesabımla saniyede 17mb download ettiğimi düşünürsek bana tamamen uzak gibi. Yine de başarılar.

 3. R. Tamer Şengöz R. Tamer Şengöz

  Türkiye lokasyonlu bir şirket olması, yasal sorunların doğmasıyla birlikte daha çok problemle karşı karşıya olabileceklerini akla getiriyor. Fakat bu konudan önce şöyle bir önemli sorun daha var, sistem şuan için aşırı derecede yavaş. Böyle devam etmeleri halinde pazarda kendileri için pay oluşturmak gerçekten zor gözüküyor.

 4. Çağlar Taşdelen Çağlar Taşdelen

  çok yavaş :S upload ederken kök salacaz

 5. Hasan Kemal Hasan Kemal

  Aynı putio gibi bu sevis de yasal olmayan paylaşım amacıyla kullanılacağı için elbet teki başı hukuksal süreçler ile devamlı belada olacaktır. Arşivlerin içinde ne olduğunu bilmiyoruz, biz kişilere sadece alan sağlıyoruz bu alanda ne yaptıkları sadece kendilerini bağlar diyerek kaçmaya çalışmasınlar. Sözüm hem putio ya, hem rapide hemde dosya hosting.net e dir. Buralarda putio sevicisi bol korsan barınıyor, afedersiniz arkadaşlar ama gerçekle bunlar, en azından yaptığınız şeyi kabul edin.

  1. Hasan Kemal Hasan Kemal

   birde utanmadan ana sayfalarında en son yüklenen ve indirilen dosyaların isimlerini yazmışlar - tabii bunların büyük çoğunluğu korunan içerik.. güldürdünüz beniakşam akşam, acemi korsanlar sizi.

 6. Barış Aydın Barış Aydın

  bence hız olarak fena değil download hızı 850kbs/sn ile indiriyor..

  1. Koç Blog Koç Blog

   Sen geceye doğru denemişsin birde saat 6 -9 arası dene akşam.

 7. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  300 tb ne ki ? Bİr dosya indir me sitesi için hiç bir şey ifade etmiyor.

 8. Melih Melih

  Örneklerine bakılınca karşılacağı zorlukları tahmin edebiliyorum. Gerçekten cesaret isteyen bir iş.

  Ama zaten elinde olan bir altyapıyla yatırım olarak fazla bir şey katmadıklarından başarısız olurlarsada çok fazla kayıpları olacağını sanmıyorum. Belki bu yüzden bu işe girişmiş olabilirler.

  Hemenpaylas diye bir girişim vardı, hukuksal problemlerden kapanmıştı. Sanırım yeniden çalışmalara başlamışlar. dosyahosting.net Aynısının yaşanmaması için illegal dosya kontrolü ve hukuksal problemleri kullanıcıya atmak içinde loglamayı planlamışlardır ki sitede yazmakta zaten.

  Kendi ülkenizde dosya paylaşımı işlerine karışmak için aptal olmak gerekir. Hele birde illegalse...

  Bence yurtdışı servislerinin tutmasının 1 nedeni var.

  - illegal girişimler bulunsa bile suç o ülkenin sınırlarında işlenmediği için, kendi hukuk sisteminiz üzerinden yaptırım uygulayabilecekleri için, gerçekten maliyetli ve çetrefilli bir iş olduğu için, bu işlemlerin hostşirketi - oranın hukuk sitemi - kullanıcı ve kendi hukuk sisteminiz üzerinde gelgitlerle olacaktır. Sadece paylaşım sitesinden dosyayı sildirmek onları tatmin ediyor.

  Bu da tabiki yurtdışı servislerini daha cazip kılıyor.

  Yanlışım varsa düzeltirsiniz.

  Teşekkürler.

 9. Melih Melih

  Şuan baktığımda en çok indirilen dosyalarda kurtlar_vadisi_gladio_www.samsungstar.info.mp4

  dosyasını görmekteyim.

  Sanırım başları ağrıyacaktır.

 10. Selçuk Saraç Selçuk Saraç

  Neden herkes dosya hosting işini illegal içerik olarak düşünüyor? Bu işin bir CDN tabanı olduğunu ve ihtiyaçlara göre video, dosya, imaj gibi pek çok materyalin hosting servisinde kullanılabildiğinide göz önünde bulundurmak gerekir.

  İllegal içerik konusunda yasal takip Ahi hukuk müşavirliğinin kontrolüne verildi. Bu konuda gelen taleplerin tamamı değerlendirilerek işlemler yürütülmektedir.

  Hız olarak sorunsuz bir yapı söz konusu, kullanıma göre bunu arttırmak oldukça basit ve kolay. Teknik planlama sırasında disk ve sistem tarafında genişlemeye uygun bir mimari uygulandı. Buna ek olarak ana iş dalımızın bu yapılandırmalar olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  Servisin ülkemizden sunulması konusu ise bizim için en önemli noktadır. Bu alanda konuda yurtdışındaki çalışma ortaklarımızı düşünürsek en kolay alt yapıyı ve yönetimini çok daha ucuz bir maliyet ile sağlama şansımız varken biz kendi ülkemizde bu yatırımı yapmayı uygun gördük. Teknolojik alt yapı olarak ülkemizde bu tarz projeleri barındırmak çok kolay, bunu uygulamak çok basit bunu anlatmamız için bu önemli bir durum.

  Yasal konularda pek çok yorum aslında haksız değil. Kesinlikle alakasız bir mahkemeden tamamen alakasız bir idare tarafından kapatma yada bizi uğraştırıcı saçma bir karar verilecektir. Fakat bu tarz sorunlarla uğraşırsak zamanla bu sorunlarında doğru bir şekilde yürümesine yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum.

 11. Ömer Ücel Ömer Ücel

  Oluşan indirme bağlantısı Twitter vb. yerlerden paylaşmak için epey uzun. Kısa bir alan adı kullanmanız epey mantıklı ve kullanışlı olur.

  1. Barış Aydın Barış Aydın

   evet kesinlikle katılıyorum verilen linkin altında birde kısa link olsa çok iyi olur.

 12. Sesebian Sesebian

  Rapid sitesinden kalan bir alışkanlık, sanırım tüm paylaşım sitelerine bu ülkede aynı gözle bakılıyor. Arşivi oluşturan kullanıcı ise sorunu kendimizde aramalıyız. Aklıma hayırlı olsun demekten başka bişi gelmiyor..

 13. Yazar Yazar

  Çok güzel bir site olmuş.Özellikle üyelik olması ve sınırsız dosya paylaşılabiliyor olması :D

 14. Domain aşırı derecede yaratıcılıktan uzak. Ayrıca title'daki "file upload,image upload,file host,dosya yükle,dosya indir,dosya paylaş" keywordleri spama kaçmış. Böyle bir projede bu gibi amatör spam girişimlerini görmek oldukça üzücü. Domainin de dosyahosting.net gibi kötü bir domain olarak seçilmesi de büyük ihtimal bu amatörlüğün bir parçası.

  Dosya sayfalarında da yine amatör seo çalışmalarına gidilmiş. Ayrıca anasayfada "En çok inidirilenler" ve "En son eklenenler" menülerinin bulunması oldukça yanlış olmuş. Bu da büyük ihtimalle o sayfalar Google tarafından hızlı indexlensin ve iyi sıralamalar alınsın diye yapılmış bir yöntem ama yakın zamanda "izmirli_universiteli_amator.zip", "vbullettin_nulled_script.rar", "serdar_ortac_full_album_mp3_indir_mp3bedava.com_byKraLAdMiN.zip" gibi komik görüntüler ortaya çıkacaktır. Bu da sitenin illegal dosya paylaşımında kullanıldığını afişe edecektir. He moderasyona gidilir belki ama o zaman da ayrı ayrı saçmalıklar işte :)

  SadeceHosting.com gibi büyük bir şirketin böylesine hızla büyüyebilecek bir projede başlangıçta yaptığı bu hatalardan derhal uzaklaşmasını tavsiye ediyorum. Sadece tasarım yapıp, serverları hazırlayıp, muadil sistemlere biraz bakarak yazılımı yapıp bitiririlen bir proje başarılı bir proje olamıyor malesef.

  Son olarak da yasal sorunlar ve ücretli üyelikler ile ilgili birkaç söylemek istiyorum. Türkiye'de çok büyük bir pazar olabileceğini düşünüyorum ve bu pazar kolaylıkla rapidshare'nin elinden alınabilir. Tabi herkes yasal zorluklardan bahsediyor fakat başta bahsettiğim hatalardan kaçınılır ve gizliliğe dikkat edilirse yasal sorunlar bir ölçüde çözülür ama bu noktada başka bahsettiğim amatörlük ve bilindik sistemlerden vazgeçilip farklı sistemler geliştirilmesli gerekir bu gizlilik için. Türkiye merkezli ve Türkçe bir site olması sitenin de siteye olacak ücretli üye ilgisinide arttıracaktır ödeme yapmak daha kolay olacaktır. Tabi gidip rapidshare fiyatlarından pahalı veya yaklaşık aynıu fiyatlar seçilmezse.

 15. Froudo Froudo

  Türkiye`de Genelde bu tür oluşumlar bir iki ay sonra sonuçsuz kalıyor, bakalım sadecehosting firması ne kadar dayanabilecek?

 16. Julius Julius

  Transloading (başka http / ftp sunucularından direkt dosya yükleme) özelliği de eklenirse daha başarılı olabilir.

 17. Ne yazık ki sistem şimdiden ölmüş bile. Dosya indirilemiyor ayrıca destek mesajlarına dahi cevap yazmıyorlar. Tam amatör işi olarak devam ediyor gözüküyor. Yazık onca harcanan paraya.

 18. Sadece Hosting'in bu konudaki çalışmaları ne durumda acaba? İlk 6 ay beta yayını yapacaklarını, sonradan prof. yayın hayatına başlayacaklarını söylemişler, ancak üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hala beta yayını devam etmekte..

 19. Hulleci Hulleci

  yazık olmuş bu servise :)