Webrazzi'nin 1 Aylık Mobil Trafik Raporu
Mobil

Webrazzi'nin 1 Aylık Mobil Trafik Raporu

Mobil mecrada trafik analizleri yapan PercentMobile'dan aldığımız küçük bir raporu daha önce paylaşmıştık. Webrazzi için yeni bir rapor daha edinerek yaklaşık 1 yıllık sürede nelerin değiştiğini görmek istedik.

2009 Mayıs ayında toplam trafiğimizin sadece %0.6'sı mobil kanaldan gelirken bugün bu rakam %2'ye çıkmış. 12 Şubat - 14 Mart arasında aldığımız sonuçlara göre 404 farklı ziyaretçi 48 (22*) farklı cihaz üzerinden Webrazzi'yi ziyaret etmiş.

Webrazzi'nin mobil ziyaretçileri 31 farklı ağ (7*), 17 ülke (4*) ve %24.3 WiFi (13,8*) kullanım oranıyla ortalama 1.4 sayfa görüntülemiş ki bu hatırı sayılır bir çeşitlilik. Parantez içinde yazılan rakamlar ilk raporun sonuçlarıdır. Değişimi görmeniz adına özellikle belirtmek istedik.

Türkiye özelinde baktığımızda kullanılan cihazlarda Apple için oldukça pozitif sonuçlar var. Genel trafikte payı %50'yi aşan Apple, Türkiye'de %67,7 lik bir paya sahip.

%65'lik iPhone trafiğinin yanında %2,8 lik iPod Touch ziyareti Apple ile rakipleri arasına önemli bir fark koymuş. Apple'ı takip eden Nokia ve Blackberry ise toplam %7,2'lık trafik sağlamış. İlk rapora kıyasla Apple'ın yükseldiği, Nokia'nın payında ise önemli bir kayıp yaşandığı görülüyor.

Ziyaretlerin %56,4'ü Turkcell şebekesi üzerinden gelmiş ki, Turkcell'in açıklamış olduğu mobil internet kullanım oranları ve iPhone satış rakamlarıyla paralellik gösteriyor. Diğer servis sağlayıcıların ise hatırı sayılır bir trafiği yok.

Webrazzi'nin genel trafiğinin değişimine oranla bu analizi uzun vadede takip etmek daha iyi bir sonuç alınmasını sağlar. Ancak genel anlamıyla 3G'nin mobil internet kullanımını artırdığını söylemek lazım. Belirgin bir nokta da iPhone'nun ülkemizde mobil internet için oldukça tercih ediliyor olduğu...

Yorumlar (3)
  1. Hamdi Girgin Hamdi Girgin

    Morgan Stanley'nin mobil internet raporuna göre de dünya genelinde mobil cihazlardan html sayfalarına erişimin %65'i iPhone cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Burda genel istatistiklere paralel bir görünüm orya çıkmış.

    http://www.socialmediatr.com/Social_media/ANA_SAYFA/Entries/2009/12/20_MORGAN_STANLEY_MOBIL_INTERNET_RAPORU.html

  2. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

    Şahsen i-phone'dan; veriyorum trafiği, veriyorum trafiği...

  3. Bu yorumu mobilden yapıyorum. Blackberry ile pek sağklıklı durmuyor. Eklenti falan kursanız tam süper olacak.