Webrazzi'nin mobil istatistikleri PercentMobile'dan
Genel

Webrazzi'nin mobil istatistikleri PercentMobile'dan

percentmobilePercentMobile henüz sadece davetiye ile üye alan bir servis ve amacı web sitelerinin mobil trafiğini ölçmek. Yani Google Analytics'in sadece genel bir mobil boyutu diyebiliriz. Aslında girişim TigTags isimli bir kurumsal mobil istatistik servis sağlayıcının alt girişimi. Webrazzi için bir süre önce servisi deneme şansımız olmuştu ve ilgili kodları eklemiştik. Bugünlerde veri toparlanınca raporlarımıza baktık.

PercentMobile'ın en önemli özelliği ücretsiz olan servisin oluşturduğu raporların da herkese açık olması. Bu sebeple Webrazzi'nin mobil erişim raporlarında gizlimiz saklımız yok. ;)

Görünen o ki Webrazzi çok fazla mobil olarak erişilen bir yer değil. Yaklaşık 1 haftalık bir süreçte toplam trafiğimizin sadece %0.6'sı mobil cihazlar üzerinden yapılmış. Okuyucularımız 22 farklı cihaz, 7 farklı operatör (ISP'ler dahil) ve 4 farklı ülkeden siteye mobil olarak erişmiş.

Okuyucularımızın en çok kullandıkları markalar %46.9 ile Apple, %29.2 ile Nokia, %10 ile Samsung olmuş. Operatörler tarafında PercentMobile'ın tespit edemediği %49.2 olan bir değer var onun ne olduğunu bilemiyoruz. Büyük olasılıkla ISP'lerden biridir. Tespit edilenler arasında ise Turkcell %34.6 ile erişim için en çok kullanılan operatör olmuş.

mobile-analytics-by-percent-mobile-mobile-analytics-mobile-web-analytics-free-mobile-analytics-mobile-site-tracking_1241620204849

Entresan bir bilgi olarak Webrazzi'ye mobil erişim sağlayan okuyucularımızın sadece %13.8'i Wifi kullanmış. Yani kalan grup direkt operatörün Gprs/Edge paketinden giriş yapmış.

Bunlar önümüzde büyük bir yol açan, bizi inanılmaz aydınlatan bilgiler değil elbette ancak fikir olması adına biraz olsun ışığından faydalandık diyebilirim.

Yorumlar (4)
 1. %49.2 olan değeri sanırım ben söyleyebilirim. Iphone, Samsung ve Nokia verileri Webrazzi'ye telefonun kendi İnternet gezgini ile (Safari, NetFront vs.) girilen girişler, ve bunların kullanıcı aracı (UserAgent) bilgilerinde telefonun markası yazıyor. Tabi bu şekilde girmek hem veri bağlantısının pahalı olması hem de sitenin telefonda düzgün görünmemesi nedeniyle kullanışlı değil. Bunun da şu an en iyi çözümü Iphone dışında Java desteği olan neredeyse her telefona yüklenebilen Opera Mini. Opera Mini uygulaması veriyi ara sunucudan aldığı için veri hem küçültülmüş hem de uygulamaya uygun OBML biçimine dönüşmüş olur. Böylece cep telefonu ile sörf inanılmaz kolaylaşır ve zevkli bir hal alır. :) Kullanım oranı da Iphone'a yakın veya daha fazla olarak aylık değişim gösteriyor. O %49.2'lik pay bence Opera Mini'nin, hatta istatiklerinizde bunların ara sunucunun yer aldığı Norveç veya ABD'den geldiğini görebilirsiniz.

 2. Daily News Daily News

  Şimdi baktım ve 24 device = 0,006 lık bir dilime denk geliyor. Webrazzi bir hafta boyunca 4000 kullanıcı tarafından ziyaret edilmiş. Doğrumudur Arda bey? Ben biraz daha fazla olacağını tahmin etmiştim aslında.

  1. Hesabınız yanlış. 24 device dediği 24 farklı marka/model cihazdan bağlantı yapıldığını söylüyor. Toplam bağlantı sayısı değil.

  2. Davut Mete Davut Mete

   Eğer illa ki böyle bir hesaplama yapmak istiyorsanız "en düşük yüzdeyi" işgal eden cihazlar tarafından "en az" tek ziyaret gerçekleştirildiğini hesap etmek durumundasınız.

   Yani üstteki grafik için yüzde 0.8lik bir cihazdan bir ziyaret hesabı ve basit bir matematik ile bize ortalama 125 mobil ziyaret veriyor.

   Bu rakam yüzde 0.6 ise o zaman bir hafta boyunca 21000 ziyaretçi denilebilir. Elbette hesapda sorun şu ki en az yüzdeyi işgal eden cihazlar belki de birden fazla ziyaret gerçekleştirdiler. Ancak yine de en azından daha sağlıklı bir mantık yürütme olacaktır.

   Ayrıca ziyaretçi sayıları ile ilgili tahminler yapmak için henüz yeni de olsa Google Ad Planner kullanılabilir.