FriendFeed ve Twitter RSS okuyucu düşmanı mı?
Genel

FriendFeed ve Twitter RSS okuyucu düşmanı mı?

RSS okuyucuların yerini FriendFeed, Twitter gibi servisler mi alıyor diye bir düşünce yayılıyor şu günlerde. TechCrunchIT'de konuyla ilgili olarak Steve Gillmor da bir yazı yazmış. Bunun üzerine biraz düşünmek lazım gibi geldi ve fikirlerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle Türk internet kullanıcıları açısından RSS kültürü zaten tam olarak yerleşmemiş olsa bile, sonuçta farkında olarak ya da olmayarak Facebook içinden bile benzer yöntemlerle oluşmuş içerikler takip ediliyor. Ancak üst düzey kullanıcılar tarafında FriendFeed ve Twitter gibi servislerin varlığı gerçekten de Google Reader başta olmak üzere bilimum RSS okuyucuların pabucunu dama atmak üzere diyebiliriz.

Bu konuyu biraz derinleştirmek için bazı veriler üzerinden gidelim. Webrazzi istatistiklerine göre FriendFeed üzerinden gelen ziyaretler toplamın  %4.53'ü seviyesinde. Twitter ise Webrazzi trafiğinin %0.83'ünü sağlıyor. Bunların yanında Google Reader'dan sağlanan trafik ise toplam trafiğin %1.12'si seviyesinde.

Şimdi bu tabloya bakıldığında FriendFeed'in Google Reader'dan daha güçlü olduğu fikri uyanabilir ancak şunu unutmamak gerekiyor. Webrazzi'nin 3700'e yakın RSS abonesi sayısı varken, abonelerin büyük bölümü tüm içeriği alabildiği servisler üzerinden bizi takip ediyor. Yani aslında siteye gelmelerine çok da gerek kalmıyor.

Aşağıda Webrazzi'nin RSS takipçilerinin servis seçimi bazında dağılımını görebilirsiniz. Google'ın bu dağılımdaki üstünlüğünü, e-posta aboneleri takip etmektedir. Yani, her iki kategorideki kişiler de Webrazzi'de çıkan bir yazının tamamını RSS üzerinden takip edebilir durumdalar ve siteye gelmelerine çok da gerek yok. Bu yönden düşündüğümüzde aslında FriendFeed ve Twitter gibi servisler üzerinden Webrazzi'yi takip eden kişilerin siteye yönlenmesinin aslında çok da yüksek oranda olmadığını görebiliyoruz. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki, çok büyük olasılıkla bu servislerden gelenler ayrıca RSS ile de Webrazzi'ye abone olmuş durumdadırlar.

webrazzi_rss_chart

Kendi adıma konuşmam gerekirse benim açımdan henüz FriendFeed ya da Twitter gibi servisler RSS okuyucumun yani Google Reader'ın yerini almış değiller, hatta yakınından bile geçemezler. Çünkü ilgi alanınız kapsamında eğer belirli içeriklere ulaşmak istiyorsanız ve detaylı makale beklentiniz varsa, bunu ancak içeriğin tamamına ulaşarak elde edebilirsiniz ki benim için durum böyle.

Ancak ne olup ne bitiyor haberlerini alıp, hap bilgiye ulaşmak istiyorsanız, bu durumda mikro-blog ve aktivite takip servisleri ihtiyacı bir ölçüde karşılayabilir. Tüketim toplumlarında büyük olasılıkla bu yönde bir analizle RSS okuyucuların sonunun geldiğinin düşünülmesi genele vurularak varsayılabilir.

Sonuç olarak toplum geneli itibariyle mikro-blog kültürü ve bu tür servislerin aktivite takibine dayalı RSS entegrasyonları Google Reader gibi okuyucuların popülaritesini ve kullanım sıklığını düşürecektir. Ancak bu durum için önlemler alınabilir. Özellikle Google gibi şirketler Google Reader gibi servislerine sadece tek taraflı içerik takibi değil, paylaşım kültürünü yerleştirerek buradan oluşacak kayıpları önleyebilirler ki servisin gelişimi zaten bu yönde devam ediyor.

Görünen o ki tüketim kültürü internet içeriğine de yansıyor ve "fast food" gibi "fast content" yaklaşımı hayatımıza giriyor, tercihleri değiştiriyor. Açıkcası sanıyorum ki ben uzun bir süre daha "fast content" yerine önüme tabakta gelen ve her türlü garnitüre sahip içeriği tercih edeceğim... Sizin tarafta son durum nedir?

Yorumlar (10)
 1. Rss'nin nimetlerini tam manasıyla kullanamadıgımızdan dolayı Rss kullanımı az diye düşünüyorum.

 2. şahsen rss yerine mikro-blog sitelerini takip etmekteyim.. ayrıca http://friendfeed.com/webrazzi adresine baktığımda bir çok yorum olduğunu görüyorum fakat www.webrazzi.wpengine.com'da hiç yorum yok.. yahoyt.com'un yaptığı gibi friendfeed.com yorumlarını siteye entegre ederseniz süper olur.. örneğin: http://yahoyt.com/h/4207/gokyuzu-neden-mavi-bir-sms-neden-160-harf

  1. Bende bunu diyecektim. RSS'ten ziyade yorumları fazlaca vurdu ff ve twitter. ff'in yorum eklentisi kursanız sanırım daha iyi olacak. çünkü çoğu zaman yazıdan ziyade yorumlarıda takip ediyorum. hepsini bir yerde görmek daha rahat olur sanırım..

 3. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Açıkcası rss listemi sık sık takip ediyorum. Twitter olsun friendfeed olsun pek yakın bir ilişkim bulunmuyor bu servislerle.Belkide bu yüzden takip ediyorum fakat net bir yanıtım yok açıkçası.

 4. Bir siteyi takip edeceği zaman genellikle RSS'i kullanırım. Twitter , friendfeed pek bana göre değil.

 5. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Şu anda RSS'imde 40 adet blog mevcut düzenli olarak takip ediyorum. Bunun yanında ff'te ve twitter'da yeni bişey bulmak ta cabası oluyor. Bence herhangi bir zararı yok RSS'e.

 6. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

  Bir dizi izlersiniz hiç kaçırmak istemezsiniz ya google reader da benim için öyle, FF her ne kadar rss takip olayını biraz kırsada bence tamamen ayrı tatlar :)

 7. Ziyahan Ziyahan

  Bizde henüz RSS kültürü bile oturmamışken, mikro blog, ve kısa içerik kültürü, fast-food gençliğne iyi geldi.

 8. Doğan Tankişi Doğan Tankişi

  Aslında ben düşman olduğu düşüncesinde değilim aksine bizim dostumuz gibi.. sitemize ait olan linklerin daha çabuk indexlenmesini saglıyabiliyor google'da:)

 9. Rss’nin nimetlerini tam manasıyla kullanamadıgımızdan dolayı Rss kullanımı az diye düşünüyorum.