İnternetin İlk Uzun Metraj Yerli Filmi: Moral Bozukluğu ve 31

İnternetin İlk Uzun Metraj Yerli Filmi: Moral Bozukluğu ve 31

Moral Bozukluğu ve 31, Dirty Cheap Creative tarafından çekilen uzun metraj bir yerli komedi filmi. Film sadece 1 günde çekilmiş ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilmiş. Filmin bizi ilgilendiren en önemli özelliği ise, internette ücretsiz dağıtılan ilk uzun metraj Türk filmi olması.

Filmi ve soundtrack’ini indirmek isteyenler www.moralbozukluguve31.com adresinden BitTorrent, RapidShare ve Usenet linklerine ulaşabiliyor.

İnternet; film ve müzik gibi dijital eserlerin dağıtılması için eşsiz bir platform. Kâr amacı gütmeyen kısa filmlerle ya da amatör sanatçıların demo albümleriyle internette sık sık karşılaşıyoruz, ama uzun metraj filmler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Özellikle yerli yapımlar söz konusu olduğunda, Moral Bozukluğu ve 31 bu konuda bir ilk olma niteliğine sahip.

Bir mastürbasyon destanı

Filmin konusu kısaca şöyle (!f web sitesinden):

Moral Bozukluğu ve 31, gerçek anlamda “şey”inin derdine düşmüş iki gencin öyküsü. İkisi de 25 yaşına gelmiş, ancak henüz bir kadınla beraber olmamış olan Ege ve Kerem bol bol mastürbasyon yaparak mutlu bir hayat yaşamaktadırlar. Ama bir gün, Eros çıkagelir ve iki genç adama, bir hafta içinde bir kadınla beraber olamazlarsa penislerini keseceğini söyler. Ege ve Kerem, acilen sevişebilmek için amansız bir mücadele içerisine girerler. Film, her şeyden önce doğallıyla öne çıkıyor; iddia üzerine sadece bir günde yapılan çekimler için oyunculara her sahnenin genel hissi tarif edilmiş ancak diyalogların doğaçlama gelişmesine izin verilmiş. İlk defa bir filmde oynayan başrollerdeki Ozan Özcan ve Deniz Alnıtemiz ise komik, naif ve çoğu zaman zavallı halleriyle, hafızalardan silinmeyecek yerli “Flight of the Conchords” kıvamındalar bir nevi.

Öncelikle, Moral Bozukluğu ve 31’in son derece eğlenceli bir komedi olduğunu belirteyim. Filmin konusu cinsellik üzerine olmasına rağmen filmde çok fazla küfür yok. Tabii “festival filmi” diye bir sanat filmi beklemem lazım; zira film sanatsal değil ama komik! Film hakkında çok fazla detaya girmeye gerek yok, zaten oldukça interaktif ve izleyicilerle iç içe olan web sitesinde filmin yapımıyla ilgili epey bilgi ve kamera arkası görüntüleri bulabilirsiniz.

1 ayda 100 bin indirme bekleniyor

Filmin yapımcısı Ali Yorgancıoğlu’ya da filmin dağıtım stratejisi üzerine birkaç soru sorduk…

Filmi ve sountrack'ini internetten dağıtmak ücretsiz dağıtmak cesaret isteyen bir iş. Gördüğümüz kadarıyla, şimdilik, yurt dışında çok popüler hâle gelmiş, albümleri milyonlar satmış sanatçılar dinleyicilerine bir jest olarak yeni albümlerini ücretsiz dağıtabiliyor. Çoğu sanatçı ve filmci ise henüz bunu yapmaktan çekiniyor. Sizce bunun sebebi maliyetler mi? Siz bu ücretsiz dağıtım fikrine nasıl karar verdiniz ve cesaret ettiniz?

Bilginin dağıtım ve pazarlama sistemlerini pas geçerek açık bir şekilde paylaşılmasının ilginç ve üzerinde deney yapmaya değecek kadar önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Mevcut sistem içerisinde gelir elde eden yapıların bunu denemesi zaten saçma olurdu. Böyle bir denemeyi sistem içinde kaybedecek bir şeyi olmayan bizim gibi yeni bir oluşum deneyebilirdi. Ben bunu büyük bir cesaret olarak görmüyorum bu arada. İzleyiciye tek ulaşabileceğimiz yol bu olduğundan böyle yaptık. Dediğiniz gibi dünyada yaratıcı eserlerin ücretsiz dağıtılmasıyla ilgili denemeler var. Yapımcılar ve dağıtımcılar, müzik endüstrisinde yakın tarihte olduğu gibi, geleneksel gelir kaynaklarını sorgulamak ve değiştirmek zorunda kalacaklar. Değişimi takip etmenin en iyi yolu da değişimin içinde yer almak.

Maliyet konusunda ticari filmlerle karşılaştırılmamız mümkün değil. Bizim standartlarımız bir günde yapabildiğimizle sınırlıydı. İnsanlardan bir şeyi bilet alıp izlemesini beklediğinizde standartları belirli bir seviyenin üzerinden tutmak gerekiyor sanıyorum. Moral Bozukluğu ve 31’in piyasada yer alan filmlerle karşılaştırılmasının onlar için de bizim için de haksızlık olduğunu düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla bu filmi düşük bir beklentiyle izleyenler daha çok keyif alıyorlar.

Filminizi BitTorrent, RapidShare ve Usenet ortamlarında paylaşıma sundunuz. Benim gördüğüm kadarıyla korsan film forumlarında da çeşitli şekillerde paylaşılmaya başlanmış. Ayrıca filminizi korsan DVD'ciler aracılığıyla dağıtıma sunmayı planlıyorsunuz. Kısacası, filmin dağıtımını tamamen serbest bıraktınız. Gördüğüm kadarıyla kendi dağıtım kanallarınızın yanı sıra filminiz korsan film forumları başka olmak üzere çeşitli sitelerde de paylaşılmaya başlanmış. Sanırım ciddi bir izlenme sayısına ulaşmışsınızdır. Şimdiye dek aldığınız tepkiler nasıl?

Korsan DVD’cilere DVD olarak dağıtıyoruz. Bu kişilerle finansal bir bağımız yok. Fikir hakları ihlaline karşıyız ama bizim için bu durum zaten geçerli değil. Oldukça yüksek sayıda download var ilk 10 gün içinde. Kurtlar Vadisi’nin altında, Ezel’in üstünde yer alıyor şimdilik Bitturk’ün en aktif dosya listelerinde. Bu ay sonuna kadar takip edebildiğimiz kaynaklarda 100.000 indirmeyi bulacak gibi görünüyor. Korsanı takip edemiyoruz. Burada da satışların iyi olduğu kulağımıza geliyor. Bazı korsan DVD stantlarının en çok satan filmi olmuş durumdayız.

Filmin prodüksiyonunu üstlenen Dirty Cheap Creative başka neler yapıyor?

Dirty Cheap Creative film ve animasyon yapan, ağırlıklı olarak dijital mecralara yönelik işler üreten yaratıcı bir yapımevi. Geleneksel reklam ajansları ve interaktif ajanslarla markaları için film ve animasyonlar üretmek konusunda çalışıyoruz. Moral Bozukluğu ve 31 ile başlayan içerik üretme konusundaki çalışmalarımız şu anda Küçük Hesaplar adlı bir sitcom projesi ile sürmekte. Pilot çekimleri tamamlandı. Bu ay ortasında televizyon kanallarıyla bu projenin yayını için görüşmeye başlamak üzere çalışıyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.