Tahministan.com: Tahminlerine Güvenenler Yarışıyor
Eğlence

Tahministan.com: Tahminlerine Güvenenler Yarışıyor

Tahministan.com, kullanıcılarının güncel konularda tahminlerde bulunduğu bir servis. Tahminler etrafında dönen bir tür borsa oyunu olan Tahministan.com, eğlenceli olmasının yanında kamuoyu araştırma aracı olarak da aslında bünyesinde önemli seviyede veri barındırıyor.

Global girişimler arasında benim de oldukça beğendiğim ve Ocak 2009'da $1.2 milyon yatırım alan HubDub'ın modelinde çalışan Tahministan.com spor, siyaset, magazin, ekonomi gibi konuları barındıran geniş içerik havuzunda kullanıcılarına eğlenceli bir platform sunuyor.

Genel olarak servisi anlatmam gerekirse; istediğiniz bir konuda açılmış olan başlığa tahminde bulunuyorsunuz. Mesela "YouTube Yasağı Ne Zaman Kalkacak?" sorusunu ele alalım. "2009 içinde", "Ocak - Nisan 2010", "Mayıs - Ağustos 2010", "Eylül - Aralık 2010", "Daha da geç bir vakitte" cevaplarından bir tanesine işlem yapabiliyorsunuz. Her seçeneğin ise yapılan işlem adedine bağlı olarak bir fiyatı bulunuyor. "Ocak - Nisan 2010" seçeneği en ucuz seçenekken, "Daha da geç bir vakitte" seçeneği daha pahalı durumda.

Bu fiyatlandırma kullanıcıların verdikleri oylarla orantılı olarak belirleniyor. Daha çok oy olan, yani önde giden seçeneğe işlem yapmak daha pahalı oluyor. Tahmininizin tutması durumunda da buna göre bir kazanç elde ediyorsunuz. Elbette söz konusu kazanç tamamen sanal. ;)

Tahminlerinizin tutması ve kazancınızın artması ile de nakdinizi artırıyor ve site içerisindeki performans tablolarında yükseltiyorsunuz.

Modeli gereği içeriğinin zengin olması ile doğru orantılı olarak popülaritesi artacak olan Tahministan.com'da piyasaları yani soruları da kullanıcılar yaratıyor. İsteyen her kullanıcının kendi piyasasını ve piyasadaki senetleri, yani soruların seçeneklerini, yaratabildiği Tahministan.com'da, piyasa ekleyen kullanıcıya ödül olarak da yine nakit kazandırılıyor.

Yazımın başında da belirttiğim gibi HubDub modelinin aynısını uygulayan Tahministan.com'u zaten tuttuğum bir fikri başarılı şekilde hayata geçirdiği için beğendiğimi söyleyebilirim. Türkiye'de bu yönde bir servisin popüler olabileceğini sürekli dile getiren biri olarak, Tahministan.com'un zengin içerik ve geniş kullanıcı ağına ulaşması durumunda yükselişini hızlandıracağını düşünüyorum. Bunun için de içeriğinin sürekli güncel tutulması ve viral etkisinin artırılması için özellikle sosyal medya araçları ile entegrasyonun en üst seviyede sağlanması gerekiyor.

Eğer tahminlerinize güveniyor ve bilginizle biraz eğlenmek istiyorsanız, Tahministan.com'u incelemenizi öneririm.

Yorumlar (11)
 1. İnternet girişimi diye buna derler işte. Mükemmel bir uygulama.

 2. başarılı görünüyor, tebrik ederim fikir güzel. uygulama da zamanla gelişir. renkler ve anlaşılabilirlik biraz sıkıntı yaratıyor. ufak düzenlemeler olursa güzel olur.

 3. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Yazıda bu sitenin nereden gelir elde edebileceği konusunda neler söylenebilirdi ?

  1. /dev/mach /dev/mach

   Araştırma şirketleri sitedeki verileri kullanabililir. Çok güvenilir olmayacaktır belki ama bir fikir verecektir.

 4. Besim Donmez Besim Donmez

  Fikir ve isim güzel bir uyum içinde, iyi işleyen ve farklı reklam modeliyle gelir elde edilebilir.

 5. Hasan Erhan Dursun Hasan Erhan Dursun

  Fikir gayet guzel, ancak cok iyi desteklenmesi gerekir. Gelir modeli cok farkli modellerde aranabilir, bununla ilgili dunyada iyi ornekler var. Umarim sonlari benzemez ama onlerinde bir de predictify.com ornegi var. Sherpalo Ventures ve Sierra Venntures dan yaklasik 5 mio USD yatirim aldiktan sonra global capta ismi cok bilinir hale gelmisti, tahministan ile birebir ayni hizmeti veriyorlardi ve cok da guzel bir gelir modelleri vardi, fakat isleri istedikleri gibi goturemedikleri icin siteyi kapatmak zorunda kaldilar. O kadar guzel bir model neden kapandi bilmiyorum ama tahministan.com girisimcileri bu ornegi cok iyi analiz etmeliler. Amerika'da online arastirmanin, tum arastirma butcesi icerisindeki yeri 50%ler, Danimarka'da 30% lar civarinda iken, ulkemizde maalesef bu oran 2%.

  Arkadaslara basarilar diliyorum.

 6. Özgür Işil Özgür Işil

  Yorum yazan arkadaşlara öncelikle teşekkür ederim. Değerlendirme, yorum ve önerilerinizi bana ozgurisil_at_gmail_com ya da Tahministan / Bize ulaşın vasıtasıyla iletebilirsiniz.

  Yazılanlardan en çok gelir modelimiz hakkında soru işaretleri bulunduğunu görüyorum. Önümüzdeki hafta içinde blogda (blog.tahministan.com) bu konuda birşeyler yazmaya çalışacağım.

  Teşekkürler.

 7. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Tasarımını çok beğendim. Çok güzel bir web 2.0 uygulaması tebrikler.

 8. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Global fikirlerin güzel bir uyarlaması olmuş. Tasarım olarak hoş hazırlanmış.

  Fakat yazıda belirtilenin tam aksine site üzerindeki araştırmaların gerçeği yansıtması zor gibi. Cevapların bedellerinin oluşu sorulara verilen cevapları etkileyecektir. Yinede ilerleyen zaman içinde kullanıcıların tepkilerine göre belli olacaktır.

  Reklam modeli ise bir çok arkadaşın yazdığı gibi çok farklı şekilde olabilir. Çeşitli içerik anlaşmaları yapılabilir. Yada sponsor içerikler girilerek üyelere de yanıt karşılığı sanal ekstra gelirler verilirse reklamlar ile oldukça iyi etkileşim sağlanacaktır. Tabi dahada çeşitlenebilir modeller.

  Girişimci arkadaşa başarılar dilerim. Gelişmelerini takip ediyor olacağız.

 9. Zafer Zafer

  Son zamanlarda rastladığım heyecan verici bir proje. Çeşitli gelir modelleri kurgulanabilir. Bu konuda Can arkadaşımıza katılıyorum. Web 2.0'ı iyi analiz etmiş bir site.

  Girişimci arkadaşları kutluyorum.

 10. Akıllıca bir girişim... Çok hoşuma gitti. ;)