comScore’a Göre Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen Haber Siteleri

comScore‘un haber ve bilgi sitelerini kapsayan Ocak 2010 raporuna göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk 10 haber sitesi arasında ilk sırayı Hurriyet.com.tr alıyor. Rapora göre Ocak ayı içinde toplam 7.752.000 tekil ziyaretçiye ulaşan Hurriyet.com.tr’yi 7.341.000 ziyaretçiyle Milliyet.com.tr takip ediyor. MyNet‘in haber bölümü ise 3.851.000 ziyaretçi ile üçüncü sırada yer alıyor.

15 yaş üzeri internet kullanıcılarını kapsayan rapor toplam 21.282.000 kişiyi baz alıyor ve raporda bu kişilerin 16.951.000’inin haber ve bilgi sitelerini ziyaret ettiği belirtiliyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta da bu sitelerde geçirilen zaman. Ocak ayı içinde Hurriyet.com.tr’de geçirilen zaman comScore’a göre toplam 416 milyon dakika. İkinci sıradaki Milliyet.com.tr’de ise 191 milyon dakika geçirilmiş.

Yukarıda paylaştığımız detaylı istatistiklerde de görebileceğiniz gibi özellikle Hurriyet.com.tr ve Milliyet.com.tr’den sonra tekil ziyaretçi sayılarında büyük farklılıklar göze çarpıyor. Milliyet.com.tr’nin 7.341.000 ziyaretçisinden sonra Mynet’in 3.851.000 ziyaretçisini genelde birbirine yakın istatistiklere sahip ve ortalama 3-4 milyon ziyaretçi aralığında yer alan 8 site takip ediyor.

Aynı şekilde sitede geçirilen zaman anlamında da 416 milyon dakikadan sonra Milliyet.com.tr’de geçirilen 191 milyon dakika ve Haberturk.com’da geçirilen 177 milyon dakika diğer sitelere kıyasla oldukça yüksek değerler sunuyor.

comScore’un sağladığı istatistiklerin veri eksiliği çekilen pazarımız için oldukça değerli olduğunu düşünüyorum. Bu ve bunun gibi raporların farklı alanlar için de dönemsel olarak paylaşılması durumunda sektörün gelişimi adına önemli bir kaynak yaratılması söz konusu olabilir.

Yorumlar (33)

 1. Ntvmsnbc’nin internet tirajının haberler.com ve tumgazeteler.com’dan düşük olmasına üzüldüm. Bir de Radikal ilk 10’da yer almamış.

  Cevapla
 2. Bu listede bazi siteler yok. Ornegin haber7.com degerlendirmeye alinmamis. Ayrica haberler.com ve tumgazeteler.com otomatik içerik ceken siteler. Habercilik yaptiklarini soylemek zor. Bu listeler hazirlanirken bunların göz onune alinmadigi goruluyor.

  Cevapla
 3. tumgazeteler.com, her ay düzenli olarak Google Analytics değerlerini yayınlatıyor. Tüm haber sitelerine de şakayla karışık “hodri meydan” demesi gülümsetiyor. İlgili bilgi için;

  http://www.tumgazeteler.com//?static=Statistics

  Hürriyetin birinci olmasına şaşıyorum, berbat bir tasarımı var 🙂 ekolay haber sayfasına da hayatımda bir kere girmişimdir :))

  Cevapla
 4. açıkçası ne kadar tarafsız olduğunu düşündüğüm bir araştırma. çok yoğun trafiği olan kimi haber siteleri burada bulunmuyor bile. hayret…

  Cevapla
 5. ahmet bostancıoğlu |

  Evet, kötü bir tasarım ve haberin tıklanması için atılan her türlü manipülatif başlık! Ha, bir de, keşke elde hangi sayfaların daha çok tıklandığını gösteren bir veri olsaydı!
  Aynı kağıda basılan versiyonu gibi, çorbaya dönmüş bir tasarım. Çok saldırgan…!

  Cevapla
 6. ekolay news ve mynet news’in haberturk’ten çok daha fazla trafik alması imkansız.

  Cevapla
  • Ekolay haberin trafiğinin tamamına yakını MSN üzerinden geliyor olmalı. Bildiğim kadarıyla Microsoft Türkiye kendi içerik servisleri için hazırlıkları tamamladı, yakında ekolay dahil bir çok siteyle anlaşmasını bitirecektir.

   Cevapla
 7. Yalana bak. Hürriyet’in Milliyet yada Habertürk’ten daha fazla ziyaret alması imkansız.

  Milliyet cıbıl hatunlar ile ziyaret alıyor, habertürk’te de anında güncelleme ve okuma kolaylığı var. (her yanı reklam kaynamıyor yani)

  Comscore da yandaş istatistik tutmuş 🙂

  Cevapla
 8. Ben milliyetin her haberi yeni sayfada açmasına ayar oluyorum. bir sürü sayfa birikiyor o yüzden girmiyorum. Hürriyet hiç çekici değil. bi ntvmsnbc bi haber7 bide haber türk tasarım ve kullanışlılık açısından iyi.

  Haberler.com’un ise hiç sadık bir okuyucusu olduğunu sanmıyorum çünkü haber ajanslarına ne kadar haber düşerse iyi kötü hepsini koyuyorlar böylece google aramalarından birisi girip çıkıyor.

  hürriyet, ekolay ve milliyet ise bu trafiği hotmail ve msn.com.tr’ye borçlular çünki hotmail kullanan herkez onun haberlerini görmek zorunda kalıyor. Eğer bunları çıkarırsan ilk 10’a girmeleri imkansız.

  Cevapla
  • Gültekin Gülses |

   Sadık okuyucu olup olmaması konusu biraz da neyi nasıl yayınladığınızla ilgilidir diye düşünüyorum. Yandaş olmayan, köşeyazılarında belli görüşleri savunmayan sadece tarafsız ve yorumsuz habercilik yapmaya çalışan, manupülatif başlık ve haberlere yer vermeyen ve tüm bunların üstüne magazin, erotizm gibi konulara da mümkün olan en az seviyede yer veren bir habercilik yapmaya çalışırsanız bu ülkede muhtemelen çok sadık bir kitleniz olmayacaktır ama bence önemli olan ilkeli ve dürüst haberciliktir. Yabancı ünlü gazetelerin web sitelerine bakın magazin değil habercilik göreceksiniz fakat ülkemizde bu konu maalesef ve ne yazık ki ikinci plana düşmüş durumdadır..

   Cevapla
 9. Çarşı comScore’ye karşı..

  Cevapla
 10. Açıkçası bende hürriyetin birinci olmasına şaşırdım. Tamam belki Ocak ayı için 1.olmuş olabilir ancak Milliyet.com.tr havada karada birincidir. Çünkü hem siteleri daha kullanışlı, hem haberlere daha çok yorum yapılıyor.

  Genel itibariyle bence gerçeği pek yansıtmıyor diyebilirim

  Cevapla
  • Bencede milliyet hürriyetin üstünde olmalı çünkü hürriyetin haber sayısı az üstelik güncellenmesi bile geç oluyor milliyette güncellenmiş haber çıkıyor.

   Cevapla
 11. Dün gece yazdığım bir yorum burada yayınlanmadı. Tekrar deneyelim:

  Haberler.com ve Tumgazeteler.com gazete sitelerinin içeriklerini çeken siteler. Bu nedenle haber siteleri kategorisinde değerlendirilmesini, mesleki olarak, internet haber sitelerine haksızlık olarak değerlendiriyorum.

  Bu listede bir çok sitenin de yer almaması, güvenilirliği zedeliyor. Ben dün gece gönderdiğim, yayınlanmayan yorumumda da belirtiştim.

  Haber7.com’un bu listede yer almaması çok manidar. Bu tür listeler yapılırken, başka kriterler de mi var açıkçası çok merak ediyorum.

  Cevapla
  • İdil Kesten |

   Selamlar,

   Bu liste Türkiye haber/bilgi siteleri top 10…Haber/Bilgi kategorisinde raporlama yapılan 437 site var. Haber7.com Ocak 2010 verilerine göre 11.sırada. Teşekkürler, idil.

   Cevapla
 12. Mynet in ardından az bir farkla 4. olan haberler.com da listenin son dönemlerde dikkat çeken sitesi. Bundan sonra da adından çok bahsedileceğe benziyor.

  Cevapla
 13. Pek şaşılacak rakamlar değiller.

  Cevapla
 14. alexa trafiklerine ve google Analytics baktığımız zaman çokta tarafsız olmadığı anlaşılıyor. Hürriyet lider olduğu gerçek ancak habertürk hatta internethaber ile bukadar fark olması imkansız. Hürriyet, milliyet,mynet çıplak kadın haberleriyle ziyaretçi çektiğini herkez biliyodur. Hürriyet,milliyet,habertürke girin nasıl haberler yapıldığını görünce anlıcaksınız.

  Cevapla
 15. Taraflı liste vermiş bazılarını kayırmış
  haber7.coma gidin okuyucu yorum sayısına bakın bide hürriyetin kine nerdeyse hiç okunmuyor yada sadece başlıklarına bakılıyır

  Cevapla
 16. Tumgazeteler.com kadar gereksiz bir site görmedim hiç şimdiye kadar.

  Haberturk, Milliyet. Hurriyet her zaman kendi reklamını kendi yapan internet siteleri. İlk sırada olmaları çok doğal.

  Haberler.com ile tumgazeteler.com google endeksli yaşayan siteler.

  Cevapla
 17. tumgazeteler’in herhangi bir içeriği mi var ki sağdan soldan çarpma içerik dışında?

  Cevapla
 18. Güzel bir araştırma yapmış yine comScore.

  Cevapla
 19. Güzel bir araştırma olmuş

  Cevapla
 20. Yıllardır değişmeyen sonuç hep sıralama aynı

  Cevapla
 21. Zaten sıralamada değişiklik olsaydı şaşırdım hep aynı rakamlarda uçuk değil

  Cevapla
 22. Bu sıralamalar değişmiştir muhakkak.

  Cevapla
 23. heralde 2010 bugüne bayağ bir değişklik vardır

  Cevapla
 24. Tumgazeteler.com gerçekten ilginç olmuş 🙂

  Cevapla
 25. Morinek Ajans |

  Hürriyet.com.tr önümüzdeki yıllarda liderliği kaybetmeyecek gibi gözüküyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın