TTNET'ten Online Televizyon: Tivibu
Eğlence

TTNET'ten Online Televizyon: Tivibu

Bugün TTNET'in yeni servisi Tivibu'nun lansmanı yapıldı. Televizyon reklamlarında da yoğun olarak göreceğiniz servis birçok televizyon kanalını, dizi ve filmi canlı ya da arşivden seyretmenize olanak tanırken, aynı zamanda seç-izle modelinde çeşitli içeriklere de istediğiniz zamanda ulaşmanızı sağlıyor. TTNET'in televizyon, telefon, internet üçlemesinin televizyon ayağı Tivibu ile başlıyor diye düşünüyorum. Servisi kullanmak için bir .exe dosyasını indirmeniz, Silverlight kurmanız ve Tivibu üyeliğinizi başlatmanız gerektiğini de hatırlatmış olalım.

Gelin görün ki, tüm bu güzel özellikler iştahımızı kabartırken servisi denemek bizler için bir türlü mümkün olamadı! Neden derseniz, üye olmak ve paket satın almakla ilgili teknik sorunlar bizi pes ettirdi...GÜNCELLEME: Başardık, Tivibu'ya üye olduk ve denedik! Detaylı inceleme için "Tivibu Hakkında İlk İzlenimler" isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Öncelikle, sizlerle hizmeti detaylı paylaşabilmek için şirket ADSL aboneliğimize Tivibu paketini dahil etmemiz gerektiği gerçeği önümüzü bir tıkadı, tam tıkadı. Aylık paket ücreti 30 Nisan'a kadar 1 TL, sonrasında 1 TL ve 4 TL aylık ücreti olan paketlerden istediğinize devam edebiliyorsunuz. Paketlerin birinin diğerinden farkı seç-izle özelliği sunuyor olması.Söz konusu paket üyeliğini gerçekleştirmek için her tıklamada 5 dakika bekleyen, sonunda da hata veren ekranlar ciddi sinir yarattı. Sonunda da pes ettik ve servisin incelemesini yapamadık.

Sonuç olarak, Tivibu'yu şu an için deneyemiyoruz çünkü servis üyelik girişinden sonra bir türlü paket satın almamızı gerçekleştiremiyor. Her seferinde de tekrar üye girişi yaparak satın almaya geldiğimizde dakikalarca beklettikten sonra aynı hatayı veriyor ve üye giriş ekranından tüm süreci tekrar başlatıyor.Online televizyon seyrettirecek bir servisin ilk lansman gününde böyle bir problem yaşaması üzücü. Önümüzdeki günlerde tekrar deneyeceğiz. Umarım Tivibu'ya üye olmayı başarabilir ve size detaylı bir inceleme yazabiliriz. GÜNCELLEME: Detaylı inceleme için "Tivibu Hakkında İlk İzlenimler" isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar (19)
 1. Can Aydoğan Can Aydoğan

  Zor bela üye oldum bende. Kalite olarak şimdilik tatmin edici. Ama yarım saatte bir pc donuyor Tivibu uygulaması açıkken.

  1. Aynı sorun bende de var problem nedir?

 2. Cafer Alkan Cafer Alkan

  https://webrazzi.com/2008/03/25/ttnetmuzikde-artik-sarkilari-indirmeden-dinlemek-de-mumkun-ama/ Bu haber yapılalı üzerinden 11 ay geçmesine rağmen, üyelik sistemine biraz olsun hiç mi kolaylık sağlamaz bir kurum? ama herşeye "Evet" demesi kolay.

 3. Süha Yunus Erol Süha Yunus Erol

  Aslında televizyonda görüp merak ettiğim bir şeydi. Üye olup kullanmayı isterdim ancak yazınızdan okuduğum kadarıyla .exe dosyası indirip kurmam gerekecek gibi görünüyor. Anlaşılan sadece Windows platformuna yönelik olan Tivibu'yu benim gibi Macintosh kullanıcıları ne yazık ki kullanamayacak.

  1. Üstüne üstlük Silverlight istemesi de ayrı bir sinir bozucu durum. Bu yüzden Linux kullanıcıları da kullanamayacak gibi. Hangi akla hizmet Silverlight ile yaparlar ki bu işi? Bu adamlar MS'in işletim sisteminden başka birşey bilmezler mi? Hiç mi kafaları çalışmaz bu Telekom ve TTNET'in proje yöneticilerinin? Vs vs..

   1. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

    TTNET bu kadarını yapabiliyor işte. Elinden bu kadarı geliyor.

    İşin garip tarafı televizyon kanalları hala yayınlarını Internet üzerinden **herkesin kolayca erişebileceği** şekilde yayınlamıyor ben ona şaşıyorum. Yok üyelikdi, yok bilmem neydi zaten çamur gibi bir görüntü gelecek ona da 1000 tane engel koyuyorlar.

   2. Silverlight'ta ısrar eden sadece TTnet değil. Warner Brothers TV ile ortaklaşa açılan yeni bir servis var Polonya'da... özel bir TV kanalının VOD servisi... o da tamamen Silverlight üzerine.

    http://vod.onet.pl/

   3. Atamert,

    tivibu'da da durumun pek farklı olduğu sanmıyorum kalite açısından. Ben birkaç programa bakayım dedim, vhs'den rip yapmışlar gibime geldi. Bence ona da şükretmek lazım. Düşünsene bir de o kötü kalitedeki programları/dizileri ücretli yaptıklarını.

    İlter,

    nbcolympics.com de silverlight istiyor web sitesinden videoları izletmek için ama burda durum biraz farklı gibi. Sonuçta ben bilgisayarıma bir program(.exe) indiriyorum zaten sonra hevesleniyorum "wine" ile çalıştırırım diye, ama o da nesi zırt diye bir "silverlight" uyarısı çıkıyor. Bu yapılan düpedüz maliyeti düşürmek için kolaya kaçmaktır, hatta daha da ileri giderek diyeyim ki bu işten anlamayan adamların TTNet'in yazılım grubunun başında olduklarının alenen göstergesidir. Sen o kadar yatırım yap, reklam yap ondan sonra platformdan bağımsız bir uygulama geliştirmek için bütçe ve zaman ayırma.

    NOT: "Ve Allah Kadını Yaratı" diye bir film bileniniz var mı? Yoksa bu tivibu'ya mı özel :)

    Son söz: Ve "tanrı" başımızdan böylelerini eksik etmesin :)

   4. Yıldıray Meriç Yıldıray Meriç

    Tivibu projesinde Silverlight kullanılmasının iki temel nedeni var bunlar;

    1- DRM: Kirala izle bölümünde sunulan filmlerin kopyalanmaya karşı korunması gerekliliği. Bu özellik filmlerin yapımcıların tarafından mecbur tutulmaktadır.

    2- SmoothStreaming Teknolojisi: Tivibu SmoothStreaming adında bir teknoloji kullanarak TV yayını bilgisayarınıza getirmektedir. Bu sistem mevcut bant genişliğine göre yayının kalitesi ayarlamaktadır. Bu nedenle internet hızınız ne kadar yüksekse o kadar kaliteli görüntü alabilirsiniz. (bu arada hattınızdan download vs yaptığınızda tivibu doğal olarak etkilenecektir).

   5. "1- DRM: Kirala izle bölümünde sunulan filmlerin kopyalanmaya karşı korunması gerekliliği. Bu özellik filmlerin yapımcıların tarafından mecbur tutulmaktadır."

    Bu kopyalanmaması için çare mi? Bence yasa dışı yayın yapan video siteleri için kolaylık olmuş.

   6. 1- "Government is not the solution to our problem government IS the problem" diye meşhur bir söz vardır. İşte o cümlede "government" yerine "DRM"i koyarsanız anlam bütünlüğü bozulmaz.

    2- silverlight teknolojisine diyeceğim birşey yok. Ama kullanamadıktan sonra smooth streaming olsa ne olur ultra smooth streaming olsa ne olur. MS kullanıcıları dışındakilerin de hesaba katılması gerekirdi diye düşünüyorum.

 4. Ben sabahki basın toplantısı sırasında cep telefonumdan kolayca üye olabildim, herhalde o sırada yoğunluk yoktu. Basın toplantısı sırasında, sorulan pek çok soruyu Friendfeed'de duyurdum, şu adreste görülebilir: http://friendfeed.com/ekimkaya/f0088bcf/evet-in-ilk-adimi-ayda-1-tl-ye-61-tv-kanali-tivibu

 5. Atay Algeç Atay Algeç

  Birkaç hafta önce uygulamayı bilgisayarıma kurup test etmiştim ve oldukça beğenmiştim. Benim kullandığım sıralar, demo üyelik bilgileri ile giriş yapılabiliyordu, ücretsiz olarak denemek isteyenlerin geçici olarak merakını giderebilir. :)

  Kullanıcı adı: webtv-1

  Şifre : www-tv

  Telekom'un süper lig yayın hakları konusunda DigiTurk ile neden bu kadar kıyasıya rekabete girdiği Tivibu ile oldukça açıklık kazanıyor. Ayrıca, uygulama içerisinde Digiturk'ün yapısına benzer şekilde film satın alma gibi imkanlarda mevcut.

 6. Koç Blog Koç Blog

  E kotalılar ne yapacak.

 7. TTNet de online reklamcılık ve televizyon işlerine giriyor sanırım.

 8. Bekir Barut Bekir Barut

  Eee geç bile kaldı girsin artık

 9. Üyelik Sonunda hata veriyor fakat üyeliği aktifleştiriyor, hatayı göz önüne almadan tivibu girişi yapmayı denerseniz farkedersiniz.

 10. Tivibuyu açtığımda

  windows main Applications hatası dyor kapat yazıo :S

 11. Dsfds Dsfds

  tivibuyu güncelledim ama çalışmıyor ne yapıcam