Online Reklam Ağı ReklamStore Değişimini Tamamladı
Yenilikler

Online Reklam Ağı ReklamStore Değişimini Tamamladı

RS-logoTürkiye'nin önde gelen online reklam ağlarından ReklamStore bir süre önce Yahoo!'nun sahibi olduğu RightMedia ile yaptığı anlaşma ile başlattığı entegrasyon çalışmalarını tamamladı. 2007 yılında kurulan şirket önceleri kendi yazılımı ile hizmet veriyordu. Gerçekleşen entegrasyon ile teknoloji anlamında önemli bir adım atmış olan ReklamStore, geçtiğimiz günlerde özellikle internet üzerinden satış yapan şirketler için değerli olabilecek ReMarketing çözümünü de duyurdu.

"Yeniden Pazarlama" olarak isimlendirebileceğimiz ReMarketing uygulaması aslında "Davranışsal Hedeflemenin" (Behavioral Targeting) bir çeşidi olarak kabul ediliyor. Reklamın nerede değil, kime gösterildiği esasına dayalı uygulama, web sitenize gelerek satın alma yapmadan ayrılan ziyaretçilerinizin reklam ağı üzerinde tekrar hedeflenip sitenin satış oranlarının artırılmasını hedefliyor.

RS-RM1

Tıklama başına (CPC), gösterim başına (CPM) ve aksiyon başına (CPA) ücretlendirme seçenekleri sunan ReklamStore'un yeni altyapısı ile coğrafi hedefleme imkanı da sisteme dahil edilmiş ve RightMedia'nın reklam paylaşım ağına dahil olunması sebebiyle sahip olunan yayın ağı da genişletilmiş. Şu anda ReklamStore üzerinden verilen reklamları Facebook, eBuddy, Technorati, Bloglines, Grooveshark, deviantArt, ImageShack gibi önemli sitelerde görmeniz mümkündür. Küçük bir dip not olarak şunu da belirteyim; Webrazzi Gündem E-Ticaret toplantısı öncesinde bizim reklamlarımızı yabancı sitelerde görmenizin sebebi de aslında buydu.

Yabancı sitelerde Türk ziyaretçileri hedeflemenin yanı sıra, Türk sitelerde de yabancı ziyaretçileri hedeflemenin ve onlara özel global reklam verenlere ait reklamları göstermenin bu yeni sistemle mümkün olduğunu da paylaşmış olalım.

reklamstore-ana1

Son dönemlerde bir gelişim sürecine giren ReklamStore teknik olarak yaşadığı önemli değişimi web sitesinin tasarımına da yansıtmış. Bugün itibariyle yeni tasarımını devreye alan şirket daha sade bir arayüze geçiş yapmayı tercih etmiş.

Yeri gelmişken, ReklamStore'un kurucuları Şencan Özen ve Ali Özen'i fazlasıyla takdir ettiğimi de söylemek isterim. Kendilerini yakından tanıyan birisi olarak, Özen kardeşlerin ReklamStore'da iyi niyet ve azimle gerçekleştirdikleri çalışmalarını tebrik ediyorum.

Global açılım hedefleri de olan ReklamStore'u önümüzdeki dönemlerde uluslararası bir yatırım ya da satın alma haberinin içinde görürsek şaşırmayalım diyorum.

Yorumlar (21)
 1. Cengiz Cengiz

  Helal olsun böyle çalışmalar bizleri gururlandırıyor.

  1. Oyunlar Oyna Oyunlar Oyna

   bilgilendirici bir yazı teşekkürler. acaba yabancı reklamverenleri seçme şansımız olabilecekmi?

 2. Çağdaş Ünal Çağdaş Ünal

  Reklam Store'un yeni web sitesini çok beğendim. Coğrafi Hedefleme sayesinde yabancı dilde reklam yayınlamak için Google Adsense'e alternatif de olmuş.

  Adsense programına kabul edilmeyen veya atılan yayıncıların bu konudaki tercihi olacağı şüphesiz. Eğer yayıncılara bu konuda Adsense kadar kazandırabiliyorsa pastasını çok daha büyütecektir.

 3. Reklamstore oldukça kaliteli bi yapı oluşturmuş başrılı bi şirket ama şuan reklamz gibi bir firma varken zannetmiyorum pek şansı olsun,ancak reklamz tarzı stratejilerle daha başarılı olucağına inanıyorum bide şu cümleniz dikkatimi çekti

  "Global açılım hedefleri de olan ReklamStore’u önümüzdeki dönemlerde uluslararası bir yatırım ya da satın alma haberinin içinde görürsek şaşırmayalım diyorum."

  çok zor bi ihtimal bana göre.

 4. Siyah Sapkali Siyah Sapkali

  Kimseyi uzmek istemem ama reklamstore gibi sirketlerin pazarda su anda hicbir sansi yok. Cunku reklam veren yok. Turkiyede internet uzerinden reklam veren firma sayisi yok denilecek kadar az. Bu reklam verenlerin coguda gecmiste tuketiciye deger katmak yerine daha cok kontor dolandiriciligina bulastigindan, turk internet kullanicilari reklamlara kotu gozle bakiyor.

  Belki 7-8 sene sonra piyasada cok ciddi degisimler olursa, bu gibi sirketlerin bir sansi olur. Su anda isterse en kaliteli teknolojiyi yurtdisindan getirsin hicbir sansi yok. Cunku is modelinin en onemli ayagi, reklamveren yok.

  1. Şuanda google haricinde reklam başarısı gösteren firma olarak bitek reklamz var onlarda sadece kaliteli içerik üreten siteleri ve hitleri çok yüksek olanları tercih ediyorlar

  2. Mathiaxbars Mathiaxbars

   Olan adamlara yetiyor demekki.

   Ayrıca maksat geleceğe yatırım yapmak , yerini sabitleştirmek...

 5. Yukarıda yorum yapan arkadaşların reklam piyasası konusunda en ufak bir fikirlerinin olmadığını düşünmeden edemiyor insan. Açın bir araştırmaları inceleyin.

  Sizin yaptığınıza hava kirliliği denir!

 6. Eylos Eylos

  Türkiyede ki reklam servislerine bir öneri;

  Reklamlar site sahipleri ile değil genelde web tasarımcıları ve web danışmanları tarafından yönlendirilerek satın alınmaktadır. Dolayısıyla internet reklam ajanslarının web tasarımcı ve danışmanlarını hedef olarak seçmeleri gerekiyor. Diğer tarafdan en fazla birkaç kurumsal (Turkcell, Garanti vs.) firma reklamı veya kontor satışları ile idare ederler. Tabii ki onlarda reklam verirse. Halbuki burada amaç reklamların tabana yayılması olmalı. Bugün google'ın başarı hikayesinin en büyük noktası tabana yayılmış olması. Tabii ki google'ın bunu webmaster ve web danışmanlarına yakın olarak sağladığı unutulmamalıdır. Yıllardır web tasarım ve web site sahibi olarak söylemeliyim ki yerli reklam firmalarından hiç böyle bir organizasyon görmedim. Daha karlı olmak ve daha çok iş yapmak için internet reklam ajanslarının önce webrazzinin yaptığı gibi bir etkinlik düzenlemeli ve bu etkinlikte webmaster ve web danışmanlarını bir araya toplayarak hızlı bir şekilde katma değerli servislerinin lansmanını yapmalı. Bu katma değerli servisler ilk olarak aklıma gelenler şöyledir;

  - Ücretsiz alan adı ve hosting.

  - Profesyonel sayaç ve istatistik.

  - Pazar bilgileri.

  - Çapraz satış. (Örneğin web tasarımcılarının reklamlarının ücretsiz yayınlanması)

  - Tartışma platformları.

  - Hedef programları.

  - İyi hazırlanmış dökümantasyon.

  - Herşeyden önemlisi güven sağlama.

  - Kurumsallaşma.

  - Kaliteli reklamlar ve reklam filtreleri.

  - Sektör platformu ve haberleri.

 7. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Gerçeği söylemek gerekirse,

  Tık sayılarını eksik sayıyor.

  Tık başı kazanç çok düşük ve reklamları ilgi çekici değil. Reklamların ilgi çekici olmaması tamamen reklamveren ile alakalı bir durum fakat reklamı alırken bu bu şekilde daha iyi olur diye konuşurlarsa daha güzel olur bence.

  Yeni tasarımına gelince beğendim. Yeniden doğmuş gibi olmuşlar ve profesyonel gözüküyor.

  1. İşte Türk mantığı budur arkadaşım. Tık sayısını saymadığını nasıl ölçebiliyorsun beni aydınlatırmısın bu konuda?

   1. Aynı reklam alanına farklı bir reklam firmasının reklamlarını koyarak olabilir mi?

 8. Emrah Emrah

  Arkadaşlar yukarıdaki yazılanlara okudum. Hak verdiğimde oldu tabi vermediğimde. Şuan ciddi bir şekilde araştırırsanız Türkiye' de E-ticaret kavramı büyüdü doğal olarak imkanlarıda yukarı taşımak sozrunda firmalar. Bunların içinde ciddi atılım yapanlar var. Bence başında Reklam Store geliyor. Adamlar Remarketing'i duyurmaya çalışıyolar. Brnce çokta iyi yapıyolar. Önemli olan çamur atmak değil üzerine bir şey çıkarmak.Bu arada Reklam Store un reklam verenlerinde şuan yayınlanan tüm reklamları hemen hemen görebilirisiniz.

  Lütfen araştırıp sonra yazalım.Teşekkürler.

 9. Bilgibankan Bilgibankan

  Reklamstore gelişiyor ama estetik ve altyapı olarak gelişiyor.Reklam yayınlayanları düşünmesi gerek biraz da.İlk açıldığı zaman reklamstore iyi kazandırıyordu tık başı gelen ücret 0.03 civarıydı ama kaliteli olmaları, desteklerinin iyi olması onları gözümde iyi bir yere getirmişti.Daha sonra e-cpm denen sistemle birlikte (hala bu sistemde nasıl para kazanacağımı çözemedim) 7 tık 0$ görünce bıraktım.Geçenlerde yeniden koydum ama sırf blogumda alan boş kalmasın diye şimdilik :) Bir de yazı üstüne yerleştirdim kazanç var mı derseniz 0.01$ falan :D Tıklama alıyor(4-5) ama kazanç bu ne yapayım? Şu anda en sevdiğim yanı reklamların hızlı olması ve üzerinde reklamstore reklamları diye bir yazı olmaması :)

  1. Netdemek Netdemek

   Türkiye'de internete reklam veren şirketlerinin olmadığını yazan arkadaşın bu sitede ne işinin olduğunu gerçekten çözemedim, çözersem eğer yeni bir reklam modelinin doğacağına eminim.

   E-cpm'in ne oldugunuda belirtmek isterim, bazı uyanık yayıncılar boş click gönderiyor, bu e-cpm nedir kazandırmıyor diyen arkadaşlarda kalitesiz tıklarının kurbanı oluyor. Reklamstore'u yakından takip eden birisi olarak başarısını tebrik ediyor, gelecekteki hedeflerinin gerçekleşeceğine can gönülden inanıyorum.

 10. Reklam store ve adsense haricinde başka tavsiye edeceğiniz başka reklam ağları var mı acaba

 11. Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  1. Cheeringboy Cheeringboy

   Bence de çok güzel olmuş.

 12. Halil Halil

  Güzel Bir Çalışma

 13. Turkmaxi Turkmaxi

  Açıkcası yorumları okuyunca biraz çekindim kullanmak için

 14. Sait Kale Sait Kale

  Yukarıda yorum yapan arkadaşların reklam piyasası konusunda en ufak bir fikirlerinin olmadığını düşünmeden edemiyor insan. Açın bir araştırmaları inceleyin.

  Sizin yaptığınıza hava kirliliği denir!