desktop bilgisayarÖzellikle bilgisayar düzeyinde teknolojik dönüşümlerin bu yıl nasıl olacağını paylaşmıştık. Tabi bu gelişim ve öngörülerin yanında arkamızda bazı şeyleri bıraktığımızı da anladık; masüstü bilgisayarlar.

Yıllardır kişisel bilgisayarlarımız olarak kullandığımız masaüstü bilgisayarların gelişen mobilite kavramına yenik düşeceğini düşünmek, ilk anda doğru geliyor ama AMD'nin Başkan Yardımcısı Patrick Moorhead'in NY  Times'a yaptığı açıklamaya bakılırsa bu yıl masaüstü bilgisayar satışlarında bir yükselme yaşanacak. Yıl sonunda IDC'nin sunmuş olduğu istatistikler de 2009'un 3. çeyreğinde bir artış olduğunu göstermişti.

PC_shipments_2009Q3_IDC

Masaüstü bilgisayarların hala hayatta ve iyi bir yerde olduğunu söyleyen Moorhead, şirketlerin bu alanda önemli olduğunu ifade ediyor. Yukarıdaki satış rakamları ve gelecek yıl öngörüleri de Moorhead'i destekler nitelikte. Rapora göre 2010'un yanısıra 2011 ve 2012'de de masaüstü bilgisayar artışı pozitif  ivme kazanacak.

masaüstü bilgisayarBu alandaki gelişmenin yine performans gereksinimi odaklanacağını düşünmek yerinde olur. Masaüstü bilgisayarların taşınabilir bilgisayarlar karşısında tercih edilmesinin başlıca sebeblerini bilgisayar oyunlarının gelişimi, 3 boyutlu grafikler ve yüksek çözünürlüklü video teknolojileri oluşturuyor. Bunun yanında henüz kişisel bilgisayarla tanışmayanların da ilk bilgisayar tercihlerinin masaüstü bilgisayarlardan yana olması yukarıdaki oranları doğruluyor.

Performansın yanında donanımsal gelişmeler de masaüstü tercihlerinde fark yaratacaktır. Yüksek hızlı kablosuz bağlantı kullanımının  artmasıyla TV izleme tercihlerinin büyük monitörlerle masaüstü bilgisayarlara kayması da bir ihtimal olarak değerlendirilebilir. Sonuç olarak gelecekte iyi bir masaüstü bilgisayar ve mobil dijital tablet sahibi olmak bizi bekliyor gibi. Çevremdeki notebook kullananlardan duyduğum masaüstü bilgisayar arzusu da bence bunu gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.