Twitter mı FriendFeed mi?

Acaba Türkiye’nin öncü internet kullanıcıları hangisini tercih ediyorlar diye merak ediyoruz ve cevabını bulmak istiyoruz.

[poll id=”35″]

Yorumlar (27)

 1. Ömer Faruk |

  işlevsellik olarak friendfeed daha güçlü, twitter tasarım ve görsellik olarak daha başarılı. Friendfeed her ne kadar işlevsel olsa da görünümü adına hiç yakışmıyor, o tasarımın bu kadar hızlı büyümesi de ayrı bir tartışma konusu, özetle ikisinin birden kullanılmasını düşünsemde twitter daha ağır basıyor.

  Cevapla
 2. Friendfeed’e bi türlü alışamadım twitter bana daha sıcak geliyor..Beni merve sevi bile izliyor :)galiba ondan..

  Cevapla
 3. Konsept ve işleyiş olarak farklı iki projeyi sanki aynı kulvardaki iki proje gibi sunmuşsunuz, türkiye’de web icatları çok iyi anlaşılmıyor ve amacına uygun kullanılmıyor olabilir ama en azından sizin gibi çok az sayıda kullanıcıları türkçe olarak haberdar edecek oluşumların bu hataya düşmesi gerçekten üzücü.

  Bu sorudan sonra sorulabilecek yegane soru da last.fm mi facebook.com mu olur herhalde.

  Cevapla
 4. Ben her ikisini de kullanamadım 😀 nasip olmuyor yahu ama twitter daha eğlenceli gibi geliyor

  Cevapla
 5. Dogan Tuncer |

  Konsept ve işleyiş olarak çok farklı şeyler alakasız şeyler olduğunu düşünmüyorum ben. Bence oldukça benzer servisler. Benim için en başından beri FriendFeed her zaman Twitter’dan çok daha iyi ve kullanışlı olmuştur. Twitter’a hiçbir zaman kanım ısınamadı ne yazık ki.
  Ayrıca bu soruyu 6 ay önce sorsaydınız eminim FriendFeed’e oy verenler şimdikinden çok daha fazla olacaktı. Çünkü Facebook satın alımından sonra bana göre gün geçtikçe büyük düşüş yaşamaya başladı FriendFeed.

  Cevapla
 6. Kullanıcılarına sunduğu fonksiyonlardan ve daha başka faktörlerden ötürü “FriendFeed” diyorum…

  Cevapla
 7. Friendfeed Türkçe desteği sunuyor ama twitter bunu henüz yapmadı veya ben bilmiyorum. Ayrıca bu twitterda yorum yapma yok sanırım, friendfeedin güzel bi yanıda bu olsa gerek..

  Cevapla
  • Aslında twitter’ın güzel yanı da bu işte. Mention yaparak kişinin twit’ine yorum yapmış oluyorsun. Hem böylece yorum ile twit aynı seviyede oluyor. ff’de ise yorum yazdığın için kaybolup gitme ihtimali çok yüksek.

   Cevapla
 8. FriendFeed daha başarılı ama ben ikisini beraber kullanma taraftarıyım.
  İkisinin de yeri ayrı.
  Twitter daha konsept. FriendFeed ‘de gruplar hoşuma gidiyor.

  Cevapla
 9. FriendFeed rulaz 🙂

  Ayrıca FriendFeed facebook’u bile etkilemiştir ve bugün facebook’un lifestream özellikleri FF ile birebir aynı neredeyse 🙂 (comment-share-like) O yüzden satın almadı mı zaten?

  Cevapla
 10. FriendFeed işlevsel çeşitliliği ve kullanım kolaylığı ile bence önde gidiyor. Hep söylüyorum burada da tekrar edeyim. Twitter tanımı: “Adın ne? sen söyle sen işit”.
  FF ise karşılıklı fikir alışverişine de imkan sağlıyor. Şakımalar arasında kaybolmuyorsunuz.

  Cevapla
 11. FriendFeed ve Twitter aynı olmasada çok benzerler aslında. Kullanım nedenleri vb. özellikleri birbirlerinden farklı olsada asıl amacın “Hayatı Paylaşmak” olarak düşünürsek yakınlığını daha iyi hissedebiliriz diye düşünüyorum.
  Twitter’ın benim üzerimde yarattığı etki Burçak Bey’in de dediği gibi kendin söyle kendin işit gibi. Yani Twitter daha çok tek yönlü bir paylaşım ortamı.

  FriendFeed ise çift yönlüdende öte çok yönlü. Herhangi bir paylaşımınızı FriendFeed’te yüzlerce kişiye ulaştırmak çok daha kolay. Sizi yüzlerce kişinin takip etmeside gerekmiyor.

  Paylaşım adına FriendFeed’in daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak her 2’sinide farklı amaçlar için kullanıyorum.

  Cevapla
 12. Tasarım ve işlevsellik bakımından Friendfeed. Bence en büyük eksikliği uygulamasızlığı. İnternet geliştiricilerine kazanç imkanı da sunarsa daha da popüler olur. Ama yerli yabancı mecrada twitter’ın kabul edilirliği çok daha fazla. Twitter’ın Friendfeed’den popüler olduğu çok açık.

  Cevapla
 13. tartışmasız frendfeed.

  Cevapla
 14. friendfeed bir adım daha önde bence. fakat neden twitter daha popüler anlamış değilim…

  Cevapla
 15. Twitter cıvıttı diye düşünüyorum; friendfeed tercihim.

  Cevapla
 16. FriendFeed forever =D
  Bir türlü twittera ısınamadım açıkcası, friendfeed tercihim.

  Cevapla
 17. Friendfeed cevabını verenler arasında web sektörü dışından kimse var mı?

  Cevapla
 18. ikisi birden tabiki

  Cevapla
 19. ikisi senkronize edilip bir arada kullanılmalı bence.

  Cevapla
 20. facebook olabilirmi

  Cevapla
 21. Twitter ve friendfeed in birarada kullanilmasi cok daha mantikli

  Cevapla
 22. Bu konuyu bizde farklı bakış açılarıyla webrazzi anketine atıfta bulunarak tartışmaya açtık. Teşekkür ederiz.

  Cevapla
 23. FRİENDFEED yaa tek geçerim.Twitter’ı kapatıyorum öğrenmeye yönelik hiçbirşey yok.Asıl google ürünleri ama onuda doğru düzgün bilen yok BUZZ Ve google READER gibi.Heleki reader.Amacı var.Zengin içerik tam bir bilgi deposu.Kitap okuma onu oku :))

  Cevapla

Bir Cevap Yazın