Online Müzik İçin Yeni Bir Seçenek: Ejdera.com
Eğlence

Online Müzik İçin Yeni Bir Seçenek: Ejdera.com

ejdera-ana1

Müzik dinlemek için yeni ve kolay bir seçenek sunan Ejdera.com geçtiğimiz günlerde beta olarak yayına girdi. Punto New Media'nın servisi olan Ejdera, MÜYAP kataloglarındaki şarkıları dinleme imkanı sunarken, YouTube, MetaCafe gibi video paylaşım platformlarından da Fizy'nin uyguladığı modelde müzik dinletebiliyor. Çeşitli kategorilerde online radyoları da bünyesinde barındıran servis kardeş girişim olan VidiVodo içeriğindeki 30.000 kadar şarkıyı da dinleme imkanı sunuyor.

VidiVodo'nun kardeş girişimi demişken Punto New Media'dan bahsetmekte fayda olacaktır. Türkiye'nin popüler video paylaşım servisi VidiVodo'nun sahibi olan şirket CepTown, YayınOnline, KontraHaber, KontraTV, Agubugu gibi bilimum servisleri de bünyesinde barındırıyor. Bunun yanında AcunMedya.com, ShowTVNet.com, ShowPlus.com.tr gibi önemli siteleri de yönetiyor.

Geçmişte çoğunlukla mobil servislere odaklanmış olan grup son dönemlerde web girişimleri ile online komüniteyi hedefliyor ve çalışmalarını bu yönde sürdüyor. Video alanındaki tecrübelerini farklı servislere aktaran Punto New Media, online yayıncılık tarafında müzik içeriğinde de fırsat görerek Ejdera ile benzer gözüken ancak farklı olduğunu düşündüğüm bir kitleye odaklanmış.

Yazımın başında da belirttiğim gibi geniş bir müzik arşivini hem kendi bünyesindeki kaynaklardan, hem MÜYAP kanalından, hem de video paylaşım servislerinden sağlayan servis, başarılı arayüzlerle oldukça da rahat bir kullanım sunuyor. Yeri gelmişken servisin yasal tüm çalışmaları yaptığını ve MÜYAP anlaşmalarının tamamlamış olduğunu da paylaşmış olalım.

ejdera-radyo1

Kişiye göre değişen bir tercihtir elbette ancak daha önce Fizy'nin Mood özelliğini beğendiğim gibi Ejdera'nın da online radyo özellikleri gerçekten ilgimi çekti. İstediğiniz müzik türüne göre seçiminizi yaptıktan sonra çeşitli radyo kanallarını, ki bunların arasında popüler olanlar da bulunuyor, listeleyen servis, radyoları playlist'e ekleme şansı da sunuyor.

Birçok şarkı için videolar ve müzikle birlikte sözleri de sisteminde barındıran Ejdera, şarkı ve sanatçı aramalarında da otomatik doldurma özelliği ile işleri oldukça kolaylaştırıyor.

Ejdara'nın kullanım özelliklerini benim anlatmamdan çok sizlerin incelemeniz daha keyifli olacaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden son söz olarak sizi olası bir hatadan kurtarmak adına "Ejderha" değil "Ejdera" diyerek bu yeni online müzik servisini incelemenizi öneriyorum. ;)

Yorumlar (17)
 1. Ejder.com 'a faydası olacaktır, servis yayılırsa :)

 2. Ömer Ömer

  Çok boğucu bir görünümü var sitenin bence değiştirilmeli.

 3. Burak Burak

  evet bencede tema boğucu ama kullanım açısından( site özellikleri) gayet başarılı.

 4. Anasayfa çok cafcaflı olmuş ayrıca kullanıcı dostu bi arayüz tasarımı gerekli fizy den + olarak kelime tamlayıcı güzel bi olay olmuş.

 5. Szrcan Szrcan

  bence online müzik sitesine göre hoş bi tasarımı var.Yani biraz farklı yazıların buyuklüğü filan ben ce göz yormuyor ve kullanışlı

 6. Szrcan Szrcan

  biraz daha karıştırınca eksik bi yönünü buldum.Sayfa değiştirdikçe dinlediğimiz müzik kapanıyor.

 7. Grooveshark.com gibi bir sayfa varken böyle yerlerin tutacağına inanmıyorum.

 8. Dilara Dilara

  soğuk... ısınamadım. ayrıca garip garip arama sonuçları getiriyor.. elma aradığımda armut dinlemeye kalktım bir iki sefer.. rekabetten dolayı biraz acele çıkarılmış bir servis intibası bıraktı bende.

 9. Tasarım kötü, sayfa sadece header'dan ibaret olsaydı daha iyiydi bu haline göre. Üst taraf siyahken bi anda beyaza geçmiş, tasarım için geçiş yok. Ayrıca domain de kötü. Spesifik bir anlamı var mı bilmiyorum. @dilara'nın dediği gibi site aceleye gelmiş gibi.

 10. şimdi dikkatimi çekti sayfanın alt kısmında koca koca yazılmış taglar var gereksiz bi ekleme yapılmış boşluk kalmasın dergibi bunlarıda buraya koyalım gibi olmuş

 11. Hamza Hamza

  page rank'i 7 güncellemeye denk gelmiş ne güzel

 12. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Arama çok yetersiz. Hayko Cepkin diye arattım. Bir sürü arama sonucu çıktı ama hepsine Hayko Cepkin yazıyor. Ne hangi albüm ne hangi şarkı hiç bir bilgi yok. Rastgele seçip dinliyosunuz. Dinlerken de şarkının ismi yazmıyor.

 13. evet dahada girmem

 14. Yohaa Yohaa

  Ayrıca çok ta yavaş. Youtube bunun kaç misli büyüklüğündedir ama saniye bile sürmüyor çoğu aramam

 15. Sami Butros Sami Butros

  tasarımını çok beğendim, kullanım alışkanlıklarına ve web 2.0 standartlarına göre oldukça başarılı, radyo listesi yaratma tarafını özellikle çok beğendim. Sabahtan beri kullanıyorum, henüz bir problem yaşamadım. Umarım telif vs. onlarda yaşamazlar. Beta olduğu için ufak tefek problemler ok, bu arada google page ranki 7!

 16. Netleal.com Netleal.com

  fena değil arkadaşında dediği gibi göz yormuyor

 17. yaa bu site sıkıcı ama youtube bundan daha iyi çok yavaş