Google Resmen Telefon İşine Girdi: Nexus One Tanıtıldı!
Genel

Google Resmen Telefon İşine Girdi: Nexus One Tanıtıldı!

Bir süredir konuşulan, çeşit çeşit dedikoduları yayılan ve Teknorazzi'de detaylı olarak haberleri yapılan Google'ın akıllı telefonu Nexus One bugün şirketin Mountain View'deki merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısı ile resmen duyuruldu.

"Web telefonla buluştu" (Web meets phone) sloganıyla iPhone'a birebir rakip pozisyonunda piyasaya sürülen ve yine Google'ın mobil işletim sistemi Android'le çalışan cihaz HTC firması tarafından üretiliyor olacak.

google-phone-nexus-one1

Google fazla gecikmeden lansmanla birlikte Nexus One için özel bir siteyi de yayına aldı. www.google.com/phone adresinde açılan bu bölümde Nexus One ile ilgili tüm bilgilere yer verilirken, 3 boyutlu bir inceleme ve online satış imkanı da sunulmuş.

Şu an için sadece Amerika, İngiltere, Singapur ve Hong Kong'a gönderimi yapılan Nexus One'ın önümüzdeki günlerde farklı ülkelere de satışı yapılacakmış. Basın toplantısında konuşan Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mario Queiroz zaman içinde site üzerinden farklı ülkelere, farklı operatörlerle, farklı cihazları da satmaya başlayacaklarını belirtti.

google-phone-nexus-one2

Basın toplantısında Google'ın telefonunun Avrupa'da satışı için hali hazırda T-Mobile ve Vodafone ile anlaşma yapıldığı da paylaşıldı. Ancak farklı operatörlerle de anlaşılacağı eklendi. Yani, Türkiye için önümüzdeki dönemlerde iPhone'da olduğu gibi 3 operatörün de Nexus One paketlerine dahil olduğunu görebiliriz.

Google'ın telefonu Nexus One, Amerika'da T-Mobile ile $179.99'a, SIM kilitsiz olarak da (unlocked) $529.99'a satın alınabiliyor. Türkiye'de de benzer seviyelerde ya da biraz daha pahalı olacağını düşünebiliriz.

Bu arada yakında Amerika'dan Nexus One siparişi verme çılgınlığı başlıyor olacak, hazırlıklı olun. iPhone döneminde bunu birebir yaşamış bir insan olarak gidecekleri ya da oradan gelecekleri uyarıyorum. :)

Son olarak artık bizim gibi Google da söylediğine göre resmen 2010 yılının web ile mobilin birleşeceği yıl olacağı gerçeğine kendimizi hazırlayalım derim...

İlginizi çekebilir:

Webrazzi Gündem Mobil İnternet toplantısı sektörün önde gelen kişi ve şirketlerinin katılımıyla 10 Şubat 2010 tarihinde İstanbul Elite World Hotel’de gerçekleşecek. Webrazzi Gündem toplantıları hakkında detaylı bilgi ve kayıt için www.webrazzi.com/gundem adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Alper Kanat Alper Kanat

  Aslında webrazzi, Mobil İnternet paneline katılacak herkese birer Google Phone (aka Nexus One) verecek olsa çok sağlam olurdu! :)

  1. Sağlam olurdu gerçekten ama önce Webrazzi'nin bana bir tane alması lazım. :) Şaka bir yana, Google, bugünkü basın toplantısına katılan herkese Nexus One verdi. Nasıl ama?

 2. Umut Işbilir Umut Işbilir

  Web'den incelenebileceği kadarıyla inceledim. aklıma ilk gelen soru nokia 5800 'dan neyi fazla? oldu. tabi görmek lazım, kullanmak lazım. düz adam haliyle düşüncem şu an bu :)

 3. iphone killer muhabbetleri klasik ama ister iphone killer olsun ister olmasın bence hem daha şık, hem de özellikler bakımından daha cezbedici şahsi ihtiyaçlarıma göre. buraya kim bilir ne zaman gelir.

 4. Cem Demir Cem Demir

  Telefon iphone göre hem daha şık ve sanırım işletim sistemi olarak iphone'dan daha iyi iphone'u bu telefon rahatlıkla geçebilir en büyük etmen bence türkiye'de "SIM kilitsiz olarak da (unlocked) $529.99′a satın alınabiliyor" nedeni ile alınır ve kullanılır yaygınlaşır eğer türkiye'de bu fiyata yakın bir fiyat olur ise.Birde google yaptıysa işini tam yapar diyorum bu telefon çok başarılı olur :) , ayrıca sitesindeki flash'da çok hoş olmuş telefonu kullanma fırsatı veriyor :P :D...

 5. Yurt dışından Nexus One isteyenlere http://www.gelirkenal.com sitesine ilan bırakmalarını öneririm. (Gelenlerin kayıtları güncel değil ama siz "sipariş verenler"e kayıt bırakırsanız belki bir gören olur.)

 6. Mathiaxbars Mathiaxbars

  Sizi bilmemde ben pek tasarımını iyi bulamadım.

  Diğerlerine göre tabiki çok iyi düşünülmüş bir tasarım ama iphone un altında kalmış.

  İki telefonumuz olcak ama napalım:D

 7. Tolga Kisa Tolga Kisa

  ticaret heryerde ticarettir :) amerikadan turkiye teslim :D nexus one 850 dolar isteyene :) telefonun ozelliklerinden biride kapagina kisiye ozel isim yazilabilmesi..

  mail: [email protected]

  msn: [email protected]

 8. Umut Akyol Umut Akyol

  Madem öyle, 750 dolara el sıkışalım o halde. Hoş, mail de göndereceğim, buradan da yazdım...

 9. şuanda ıPhone için multitoch özelliği ile geçiyor diyorlar ama ben nexus one aldım ve ilk güncelleme sürümüyle multitouch özelliği geliyor bence nexus one daha iyi

 10. Ali Kasimoglu Ali Kasimoglu

  ayrica en guncel android haberlerini, oyunlar ve uygulama incelemelerini http://www.androidturkiye.info adresinden bulabilirsiniz arkadaslar. faydali olacagini umuyorum.

 11. Gokberk Gokberk

  http://www.android-tr.com sitesini beğendim ben.Nexus one dışında diğer android telefonlarıyla ilgili içeriklerde mevcut.

 12. Kayya Kayya

  O zaman telefonlarda reklam çağı başlayacak desenize :)