Firefox 4.0, Yeni Görüntüleri ile Karşımızda
Teknoloji

Firefox 4.0, Yeni Görüntüleri ile Karşımızda

Fx-4.0-Mockup-Win7-i03

Son sürümü olan 3.5 ile önemli bir çıkış yakalayan Mozilla Firefox, bu başarısının ardından kısa süre içinde 3.7 hakkında bilgi vermeye başladı. Firefox 3.7'nin görüntülerini ve özelliklerini paylaşan Mozilla, Firefox 4.0'ın da yeni taslak görsellerini paylaşarak yeni sürümde tasarım anlayışının hangi yöne doğru olacağını açıkladı.

İlk görüntülerle beraber kararlı sürümü için çalışmaya devam ettiklerini açıklayan Mozilla ekibi, bazı yeniliklere tam olarak karar vermiş değil. Firefox geliştirici ekibinden Stephen Horlander, Firefox 4.0 için düşünülen Windows arayüzüne dair son yenilikleri görüntüleriyle beraber blogunda paylaşmış.

Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-Variations(1) - Firefox menü seçeneklerini (dosya,düzen...) tek bir buton altına yerleştirme ilk yeniliklerden. Ekip bu yeniliği çeşitli avantajları nedeniyle tercih edecek olsa da butonu tam olarak nereye koyacaklarına henüz karar verememişler. Bu yenilikte Windows 7 ve Office 2010'dan ilham alan Stephen'ın butonun yerine dair çeşitli çalışmaları yanda görülüyor.

(2) - Firefox'un yeni ara yüzünde araç butonlarının daha belirgin olmasını isteyen ekibin, daha iyi bir kullanım sunmak adına yaptığı çalışmaları  yukarıda görüldüğü gibi sonuçlanmış.

(3) - Adres çubuğunun tasarımı yeniliklerden biri olarak görülüyor. Site kimliği gösterimi ve adres satırının yeni tasarımı şimdilik yukarıdaki tasarım olarak görülüyor. Kenarların daha keskinleştiği bu tasarım biraz adres satırını geri plana atmış ama elbette ki bu son tasarım değil ve güncellemeler olacaktır.

Stephen, bu 3 yenilik çalışmalarının yanında arama kutusu ve yer imleri satırında da güncellemeler yaşanacağından bahsetmiş. Belki de en önemlisi olan öğelerin penceredeki yerleşimi ise birkaç farklı şekil de düşünülmüş. Aşağıda bazı farklı görünümler ile Firefox 3.5 ve Firefox 4.0'ın bir karşılaştırması var. Bazı noktaları eksik gibi gördüğüm yeni sürüm umarım kullanım alışkanlıklarımıza fazla dokunmaz. ;)

1 - Pencereler adres satırının üstünde ve yerimleri satırıFx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToT-BookmarkBar-490x115 2 - Pencereler adres satırının altında, yerimleri yok Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToB-490x115 3 - Pencereler adres satırı ve yerimlerinin  altında Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToB-BookmarkBar-490x115 4 - Firefox 3.5 vs Firefox 4.03.5-4.0-Comparison

Yorumlar (11)
 1. Yeni haliyle daha iyi göründüğünü söyleyebilirim.

 2. Abbas Tekin Abbas Tekin

  Bu haliyle dün yayınlanan Opera 10.5 pre-alpha'yı fazlasıyla andırıyor.

 3. İbrahim İbrahim

  Umarım bu sürümde bellek olayını halletmişlerdir.

  1. Seo Teknikleri Seo Teknikleri

   Kesinlikle sana katılıyorum bellek konusunda çok problem yaşıyoruz.

  2. Gokce Bulbul Gokce Bulbul

   Kesinlikle,eger gercektende bu seferde bellek sorununu halletmedielrse isleri zor, cunku crome a gecis cok hizlanir ozaman.

 4. Tayfun Yaşar Tayfun Yaşar

  biraz chrome'a opera'ya benziyecek sanırım :) biz her halinle seviyoruz seni ff.

 5. internette en hızlı tarayıcı olması ve 3.5 versiyonu çok harikaydı hem zamandan hemde daha hızlı internet keyfi sunuyordu.

  aceba 4.0 da neler olucak. sabırsızlıkla bekliyorum.

 6. Oyun Hileleri Oyun Hileleri

  yeni sürümü merakla ve heyecanla bekliyorum.

 7. Ersin Han Ersin Han

  butonlar chrome'dakilere çok mu benziyor.

 8. Mehmet Akif Mehmet Akif

  Seviyorum bu tarayıcıyı, teşekkürler (:

 9. Sosyal Medya Sosyal Medya

  fark ettiğim kadarıyla ara sıra kasıyor ve pencereyi donduruyor. google chrome'a göre biraz ağır gibi.