Sevenload Türkiye Pazarını Sevdi!

Kendini sosyal ağ olarak konumlandırsa da Türkiye'de daha çok video servisi 0larak bilinen sevenload'da son dönemde önemli gelişmeler oldu.
Sevenload Türkiye Pazarını Sevdi!

sevenload_logoKendini sosyal ağ olarak konumlandırsa da Türkiye'de daha çok video servisi 0larak bilinen sevenload'da son dönemde önemli gelişmeler oldu. Özellikle Türkiye pazarında hızlı bir büyüme yakalayan sevenload, yaptığı anlaşmalarla hem özgün içerik hem de video reklamcılığı konusunda gelişme gösteriyor.

Geçtiğimiz aylarda kurucusu İbrahim Evsan'ın yönetim kurulundan ayrılarak yeni bir online oyun projesine odaklanmasıyla bir anlamda babasını kaybeden şirketin, Almanya'dan sonra en çok Türkiye pazarına önem verdiği bize gelen bilgiler arasında. Doğruluğu ne kadar tartışılır olsa da Alexa'nın verilerine baktığımızda da sevenload'un Türkiye sıralamasının Almanya sıralamasının üzerinde olduğunu ve sürekli yükseldiğini gözlemliyoruz.

Gelir yaratma açısından video içi reklamcılığı konusunda Türkiye'de de çalışmalarını sürdüren şirket; video öncesinde, içinde veya sonunda gösterilebilecek reklamlar için Reklamz ile anlaşmış. Türkiye'de her ay 1 milyara yakın çevrimiçi video izlenildiği tahmin ediliyor. Bu yüzden internette video reklam yayıncılığının önümüzdeki dönemde çok daha önemli hale geleceğini düşünürüyoruz. Bu anlamda Reklamz'nin sevenload ile birlikte UzmanTV ve Timsah'ı da yayın ağı içine aldığını biliyoruz.

sevenload-ekran-goruntusu

Türk insanı televizyon dizilerinin yasadışı kopyalarının video paylaşım sitelerine yüklenmesiyle internet üzerinden dizi seyretmeye çok alıştı. sevenload da bu konuda yayıncı şirketlerle anlaşmalar yaparak televizyon dizilerini ve programları internete taşımak için çalışmalarını sürdürüyor. Şimdilik 7 dizinin bulunduğu Dizi kanalında önümüzdeki dönemde başka dizilerin de ekleneceği bilgisini aldık. Birbirinin kopyası ve zararlı yazılımlarla dolu yasadışı yayın yapan dizi siteleri yerine bir ücret karşılığında (hatta mobil ödemeyle) dizi bölümlerinin izlenebileceği ve bu modelin tutabileceğini düşünüyoruz.

sevenload ana işinin dışında yan gelir kaynakları yaratmak adına geçtiğimiz aylarda TubeMogul ile bir anlaşma yaptı ve Viral Seeding adını verdikleri bir hizmeti de sunmaya başladı. Dijital pazarlamanın en çok talep alan türlerinden olan viral videoların internet üzerinde farklı kanallardan yayılmasına aracılık eden Viral Seeding hizmetinde, sevenload çekilen viral videonun sosyal ağlarda, anlaşmalı video sitelerinde, forumlarda ve konuyla ilgili internet sitelerde yayılmasını sağlıyor. Daha sonrasında sevenload sağladığı bu yayılmayı TubeMogul'un video istatistik servisini de kullanarak müşteriye hangi sitede ne kadar seyredildiğinin bilgisi ile raporluyor. İnternet üzerindeki viral kampanyaların etkisi ve yansımalarını müşteriye gösterme açısından faydalı bir servis gibi görünüyor.

Ibrahim-Evsan-Thomas-BachemŞirketin kurucusu İbrahim Evsan, yönetim kurulundan ayrılarak danışma kurulunda bir pozisyona geçti. Evsan, Sevenload'daki hisselerini elinde bulundurarak yeni girişimine sevenload'un ilk altyapısını kurarken birlikte çalıştığı Thomas Bachem ile birlikte başladı. İlk yatırımcısını şimdiden bulduğunun haberini aldığımız İbrahim Evsan, "sosyal oyun projelerini yeni büyük şey" olarak tanımlıyor. Zynga'nın aldığı yatırım ile ulaştığı büyüklüğü göz önüne aldığımızda, bu tanımlamanın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor.

sevenload'da güzel gelişmeler birbiri ardına devam ederken, hız anlamında kullanıcıların şikayetleri de zaman zaman geliyormuş. Şu anda sunucuları Bulgaristan'da bulunan şirket, siteyi Türkiye'ye taşımayı veya özel hat kiralamak gibi seçenekleri göz önünde bulunduruyor. Önümüzdeki dönemde bu açıdan bir gelişme söz konusu olabilir.

Son bir bilgi ve açıklama olarak şunu da paylaşmamız doğru olacaktır. sevenload'un Türkiye operasyonunda sevenload COO'su Andreas Heyden'le koordineli olarak Satış Müdürü pozisyonunda Nilüfer Turgut ve Evangelist & Proje Müdürü pozisyonunda Webrazzi'nin de yazarlarından olan Erhan Erdoğan görev almaktadır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.