iPhone'unuzda Flash Oyun Oynayın!
Teknoloji

iPhone'unuzda Flash Oyun Oynayın!

iPhone'un en önemli eksiklerinden biri olan flash desteği özellikle oyunlar sözkonusu olduğunda daha da göze batıyor. İnternette ulaşılabilen çok geniş flash oyun yelpazesi artık Adobe Flash Professional CS5 sayesinde iPhone'un da içine girebilecek.

Flash Professional CS5 üzerinde ActionScript 3 teknolojisi ile iPhone uygulaması yazılabileceğini açıklayan Adobe, geliştirdiği uygulamaları AppStore'a gönderip yayına almış. Genel beta sürümünün yıl sonunda kullanıma açılması beklenen Flash Professional CS5 ile geliştirilecek uygulamalar, alınan bilgiye göre tüm iPhone ve iPod touch versiyonlarında çalışacak. Ancak performans kriteri modellere göre farklılık gösterebilecek. Uygulamaların geliştirilmesi ise iPhone OS 3.0 ve üstü sürümler için yapılabilecek.

Bu konuda adım atan bir girişimci ise OneAppAtATime adresinde Flash oyunları olan geliştiricilere bunları iPhone uygulamasına çevirme imkanı sunuyor.  Evan “Rabble” Henshaw-Plath, yeni Flash versiyonu ile geliştirilecek oyunların AppStore'da $2.99 gibi fiyatlarla satışa sunulacağını tahmin etmiş. Sunulan Flash uygulamaları iPhone uygulamasına çevirerek AppStore gönderecek olan Henshaw-Plath, gelirden %35 pay alarak oyun sahibinin kazancına yarıyarıya ortak oluyor.

Farklı bir işe koyulan Henshaw-Plath'in flash geliştiricilerin yoğun olduğu Uruguay'a taşınması ise yakında AppStore'da çok sayıda Flash tabanlı oyunlar görmemize neden olabilir.

Yorumlar (4)
 1. Yağız Gürgül Yağız Gürgül

  Flash CS5 beta tester olarak, IPhone uygulaması geliştirip direk iTunes'dan sürükle bırak ile atmak inanılmaz keyifli.

 2. Oyun Hileleri Indirme Merkezi Oyun Hileleri Indirme Merkezi

  enteresan bir yazı olmuş. Teşekkürler...

 3. Mobilya Mobilya

  çok faydalı bir yazı olmuş .Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

 4. Oyunlar Oyunlar

  Harika bir uygulama hocam çok teşekkürler paylaşım için.