Demonoid Tekrar Açıldı!

demonoidxmasTorrent siteleri için 2009 yılı zor bir yıl oldu. Hakkında açılan telif hakkı davasını kaybeden The Pirate Bay, siteyi önce Game Factory X'e satma kararı almış ancak alan şirket işin altından kalkamayınca torrent izleyicisini kapatmak zorunda kalmıştı. 2009 yılında davalık olan ve halen mücadelesine devam eden diğer dev torrrent siteleri ise Mininova ve isohunt. Bu sitelerin de sonunun yakın olduğu konuşuluyorken, bir eski dost yeniden hayata dönerek boşluğu doldurabilecek gibi duruyor.

Eylül ayında donanımsal sorunlar yüzünden sürekli veri kayıpları yaşayan ve bir türlü düzeltilemediği için kapanan Demonoid, yeniden açıldı. Eski üyeliklerin ve eski torrent dosyalarının halen ulaşılabilir olduğu site açılır açılmaz yoğun trafikle karşılaşmış. Site hala zaman zaman yoğunluk sebebiyle ulaşılamaz olsa da bir süre sonra tekrar aktif hale geliyor. 

Demonoid şimdilik yeni üyelik almıyor. Belki sistemi tam olarak ayağa kaldırdıklarında kısa bir süre üye alacaktır ancak yeni üye alımının da davetiye usulüyle yapılacağını tahmin ediyorum.

Torrent camiası hakkında sürekli yazıların yer aldığı bir blog olan TorrentFreak, 2009 yılının en iyi torrent sitelerini listelemiş. Bu listedeki sitelerin büyük çoğunluğunun zaman zaman kapanıp açıldığını düşündüğümüzde, The Pirate Bay'in de tahminen 1-2 yıl sonra yeniden aktif hale geçeceği konusunda umudumuz artıyor.

Büyük bir torrent sitesinin kapanmasıyla onun kullanıcıları diğer bir büyük torrent sitesine geçiş yapıyor ve ana site tekrar açıldığında geri dönüyor. Torrent dünyasında sık yaşanan bu durum karşısında Demonoid'in tamda bu zamanda tekrar açılması ortada kalan Pirate Bay kullanıcılarını kendinde toplaması için önemli bir fırsat olarak görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.