Samsung, Bada İle Herkes İçin Akıllı Telefon Üretecek!
Teknoloji

Samsung, Bada İle Herkes İçin Akıllı Telefon Üretecek!

Daha önce mobil uygulama pazarına SamsungApps ile giren Güney Koreli üretici Samsung Kasım ayında mobil işletim sistemi Bada'yı duyurarak kendi cihazlarında üst düzey performans sunmak için atılım yapmıştı. Yeni nesil mobil cihazlarında bu altyapıyı kullanacak olan Samsung, diğer yandan bazı modellerinde Microsoft Phone ile de çalışmaya devam ediyor. Aralık ayında beklenen konferansı önceki günLondra'da gerçekleştiren Samsung, Bada'nın SDK'sını da aynı toplantıda geliştiricilere sundu.

Gelecek mobil çağda yerini sağlamlaştırmak isteyen Samsung, Bada'lı cihazlar için 3G, WiFi, GPS, çoklu dokunmatik WVGA ekran özelliklerini standart olarak sunmayı planlanıyor. Mobil uygulama geliştiriciliğini daha basit ve daha rahat ulaşılabilir bir platforma taşımak isteyen Samsung'un son cihazlarındaki başarısını bu yönde iyi değerlendirmek için "Herkes için akıllı telefon" sloganı ile hareket ediyor.

samsung bada

Yapılan araştırmalara göre mobil cihazlarda uygulama satın alabilecek potansiyeli gören Samsung orta sınıf akıllı telefonlarda Bada'yı kullanarak bu pazarı kullanmak istiyor. Bu konuda açık kaynaklı olması ile geliştiricelerden destek alacak olan Samsung, Electronic Arts, Capcom, Gameloft gibi önemli şirketler ile Twitter ve  Blockbuster gibi önemli servisler ile de masaya oturmuş durumda. Bada'nın özellikle web-mobil entegrasyonunu lokasyon bazlı servisleri de içine alacak güçlü bir yapıya ulaştırması gelecek için ilgi çekici duruyor.

Cihazlar konusunda pek açıklama yapmayan Samsung'un Bada'lı ilk telefonları 2010'un ilk yarısında Asya ve Avrupa için çıkaracak olması bizim merakımızın biraz daha uzayacağını gösteriyor.

Yorumlar (1)
  1. Alper Kanat Alper Kanat

    Yazıda geçmediğine göre sadece benim aklıma geliyor olsa gerek.. Samsung bir yandan Windows Phone, diğer yandan Android modeller çıkarırken, neden Bada gibi bir hamleye girişir?

    Şahsen ben Android modelleri üstüne gitmezlerse ve mevcut modellerinde de desteği yeterince iyi vermezlerse Samsung kullanmaktan vazgeçecek kitlede yer alacağım.

    Dünya Android'e giderken, biz de para için kendi platformumuzu yaparız demek bana mantıklı gelmiyor.