Türkiye'nin İnternet Girişimcileri İçin İlk Kuluçka Merkezi Açılıyor!
Genel

Türkiye'nin İnternet Girişimcileri İçin İlk Kuluçka Merkezi Açılıyor!

Bugün uzun zamandır bildiğim ve vermeyi heyecanla beklediğim bir haberi yazmak istiyorum. Türkiye'nin internet girişimcileri için ilk kuluçka merkezi (incubation center) İstanbul'da açılıyor.

Konuyu bilmeyenler için Amerika'da ve yurtdışında örneklerini gördüğümüz kuluçka merkezi nedir, önce onu açıklayayım.

Kuluçka merkezi özellikle internet girişimcileri için hazırlanan bir kuvöz ortamıdır. Bir bebek doğduğunda nasıl yaşamak için kuvöze ihtiyaç duyarsa yeni internet girişimlerinin de böyle bir gereksinimleri vardır.

Kuluçka merkezinde genel olarak yeni bir internet girişimine şu yardımlarda bulunulur: Ofis alanı, ofis malzemeleri, danışmanlık-mentorluk ve en önemlisi sermaye. Yurtdışında kuluçka merkezlerinin özellikle üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yatırımcılar tarafından oluşturulduğunu görüyoruz.

İstanbul'daki kuluçka merkezi ise Kariyergenc'in yatırımcısı ve Markafoni'nin kurucusu Akinon ile yatırımcı ile internet girişimcilerini bir araya getiren e-tohum tarafından kuruldu. Bu yüzden de adı "etohum Akinon Kuluçka Merkezi" (EAIC).

DSC05278

Bu ofisin amacı gerekli kaynak ve hizmetleri sağlayarak yeni ve başarılı internet şirketlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmak. 2009-2010 döneminde seçilecek olan 8 internet girişimi ile çalışmaya başlayacak olan kuluçka merkezi, bu girişimlerin başarılı birer internet şirketine dönüşebilmeleri için gerekli ofis ortamını hazırlayacak ve ihtiyaç duyulan konularda danışmanlık hizmeti verecek.

DSC05286

Sistem şöyle işliyor: EAIC’ye kabul edilecek şirketler etohum’un her yıl Ağustos – Aralık ayları arasında gerçekleştirdiği değerlendirme sürecinin sonunda belli oluyor. Merkeze kabul edilmeden önce projelerini 10’ar dakikalık sunumlar eşliğinde EAIC yöneticilerine anlatan internet girişimcileri, seçilmeleri halinde EAIC ile 3 aylık sözleşme imzalıyorlar. 3 aylık performans hedeflerini EAIC Yönetim Kurulu’na bildirmekle yükümlü olan girişimciler daha sonra çalışmalara başlayabiliyorlar. EAIC’de geçirilen sürenin sonunda gerçekleştirilen sunumlarda ise girişimciler EAIC Danışma Kurulu tarafından yeniden değerlendirmeye alınıyorlar. Merkezde yer alan internet şirketlerine yol göstermek ve başarılarını hızlandırmak için Türk internet sektöründeki tecrübeli girişimcilerden oluşan kurulun yüksek performanslı olarak nitelendirdiği girişimciler ise en fazla 2 yıl olmak kaydıyla EAIC’de kalmaya devam edebiliyorlar.

DSC05281b

EAIC’de kaldıkları süre boyunca girişimciler koçluk ve danışmanlık hizmetleri alıyor, düzenlenen seminer, panel ve eğitimlerle destekleniyorlar. Ofis kirası gibi maliyetler ise EAIC tarafından şeffaf bir şekilde girişimcilere aktarılıyor ve iş fikirleri başarılı şirketlere dönüştüğünde EAIC’ye geri ödeniyor. Bu nedenle EAIC’ye kabul edilen girişimcilerin aylık gelir ve gider tablolarını tutmaları büyük önem taşıyor.

Beklenen performans seviyesine ulaşamayan ya da beklenmedik durumlarla karşılaşan girişimciler ise EAIC’den ayrılmak durumunda kalıyorlar ancak etohum, söz konusu girişimcileri dışarıdan desteklemeye devam ediyor.

DSC05291

Bunların yanı sıra, EAIC’ye seçilen girişimcilerle, performans durumlarına bağlı olarak, karşılıklı anlaşma yapılabiliyor ve ortaklık sözleşmeleri imzalanabiliyor. Ortaklıklar azınlık payında olmakla beraber ortaklık oranları her bir girişim için farklılık gösterebiliyor.

DSC05283b

Ülkemiz adına oldukça geç olan ama güç olmayan bu gelişmeyi duyurduğum için çok sevinçliyim. Bu zamana kadar neden kuluçka merkezi kurulmadı diye soracak olursanız, bunun cevabı "hiçkimse taşın altına elini sokmadığı" içindir. Ama bugün gördük ki, Türkiye'de inanılmaz geleceği olan internet sektörünü desteklemek için birileri bu sorumluluğu, dolayısı ile riski aldı. Başta Burak Büyükdemir ve Sina Afra olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

Görsel Kaynak: stocker

Yorumlar (20)
 1. Ibrahim Şenol Ibrahim Şenol

  Ülkemiz internet alanında ki gelişimi için gerekli adımlardan biriydi. Bu konuda adım atılmasından dolayı çok mutluyum.

 2. Sadık Kocabaşa Sadık Kocabaşa

  Böylesine durgun bir ortamda bu şekilde bir yatırım yapmak büyük özveridir. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki bu sayede birçok yeni girişimler filizlenecektir. Hayırlı olsun.

 3. Bu bir devrim. Böylesine bir organizasyonun mutlaka sosyal kuruluşlarımız ve top 500 firmalarımız desteklemeli.

 4. Ayca Oktay Ayca Oktay

  en az bi 5 yil kadar once, ankarada kulucka merkezi acilmisti. bilkent cyberparkta:

  http://www.cyberpark.com.tr/tr/default.asp?id=4

  ama maalesef girisimcilere ankara cazip gelmiyor herhalde

  1. Mathiaxbars Mathiaxbars

   internet girişimlerine merkezlik yaptığını sanmıyorum ...

  2. Sedat Kumcu Sedat Kumcu

   Bu tip işlerde siyaset, rant, hakkını vermeme gibi türlü işler dönebilir.

   Bence bu tip altyapıları özel girişimler yapmalı. Üniversitelerde de olmalı ama özel girişimlerin daha başarılı olacağını düşünüyorum. En azından bu tip haksızlıklar olmaz.

   1. ben TR'de özel teşebbüslere de güvenmiyorum. eğer girişiminizi geliştirmek için böyle bir ortama başvurduysanız ve gerçekten tutacak bir iş ise fikriniz zengin yatırımcılar tarafından çalınabilir, hele patentlik bir fikir ise ve patentini almadıysanız vay halinize. tabi bu işin gerçekten gelişimin tasarlandığı tarafı. TR'de innovasyon henüz anlaşılmış değil..

 5. Hakan Müştak Hakan Müştak

  Hayırlı olsun. Umarım roket etkisi yaratır

 6. Onur Değerli Onur Değerli

  oldukça heyecanlandıran bir haber. iştahımı kabarttı doğrusu :)

 7. Okan Arı Okan Arı

  Kuluçka merkezinin kurulmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, girişimcilerin hayallerini, planlarını uygulamaları için çok güzel bir ortam olacaktır. Hem sağlanan imkanlar ile hem de girişimcilerin fiziksel olarak da yakın olması ile oluşacak sinerjinin çok güzel sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Tüm internet girişimcilerine hayırlı olsun.

 8. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Değerli bir yatırım, hayırlı olsun...

 9. Alper Kılıç Alper Kılıç

  İsim Türkçe, kısaltma İngilizce??? EAIC

  1. Erdem Maraloğlu Erdem Maraloğlu

   "cool" olmalı fakat..

 10. Cemalettin Kunduracı Cemalettin Kunduracı

  geçen sene etohum'da seçilen ve hala açılamayan projelere destek, e-ticaret sitesi gibi ileri teknoloji ürünlere de oldukça yararlı bir geliştirme ortamı olacağına inanıyorum.

  heyhat!

 11. Yedincisenol Yedincisenol

  Güzel bir haber. Vatana millete hayırlı olsun. :)

 12. Mustafa Mustafa

  tamam güzel ama girişimciler için şu ön yargı olacaktır. fikrim çalınacak mı? ben kendi açımdan söyleyeyim; gidip de fikrimi orada aktaramam.

 13. Mathiaxbars Mathiaxbars

  etohumla güzel potansiyel yaratıldı ve bakıldıki gerçekten başarılı girişimler çıkıyor bu potansiyeli kurucular ve destek verenlerin yaranınada kullanılmaya başlandı.

  Burada evet bu olaya destek verenler kazanıcak (kazanmalıda) ama destek görenlerde hiç olmamaktansa fikirlerinin bir bölümünü kaptırıp yolaçıkıcaklar.Hem girişimciler para kazandıkca hemde destekciler kaymağını yedikce yurt dışındaki gibi yatırım fonları oluşmaya kuluçka merkezleri çoğalmaya başlar.

  Hani bazılar girişimcileri kullanıyorlar onların üzerinden para kazanıyorlar diye düşünebilir ama sen daha iyisini yapabiliyorsan çıkta yap dedirtirler:D

 14. Osman Özmen Osman Özmen

  Çok güzel haber. Burak Büyükdemir'e ve emeği geçen herkese helal olsun. Umarım bizde hepberaber iyi işler yaratacağız.

 15. Sedat Kumcu Sedat Kumcu

  Çok önemli bir haber bence. Mutlu oldum. Emeği geçenlere teşekkürler.

 16. boyle bir baslangic Turkiye deki internet sektoru icin ciddi bir ivme

  soyle bir eksiklik farkettim, mesela maddi olarak dedicated server ihtiyaci olanlar icin destek olacak bir ortam henuz hazir degil sanirim

  simdi internet gibi projeler icin zaten ofis ihtiyacini insanlar evinden, labtobundan zaten karsilayabiliyorlar

  burada guzel bir sinerji de olsa, bence Turkiye deki yatirimcilarin bu kulucka uzerine daha ciddi destek vermeleri gerekir.

  Boyle bir ortamin gecikmis olmasi da Turk yatirimcilari acisindan da dusundurucu, demek ki Turk yatirimcilari Turkiye deki internet sektorunun sosyal ithiyaclari konusunda yeterli insiyatif almiyor

  benim bu konudaki onerim ise soyle

  Turkiye deki internet sektorunde ciddi bir orgutlenme sorunu var, Burak gibi insanlar bireysel yetenekleriyle bir seyler ortaya koymazsa hic bir araya gelemeyecegiz yani

  bundan dolayi profesyonel olarak bu isi goturecek sivil internet odalarina ihtiyac var

  ne yazik ki Turk Internet yatirimcilari boyle bir eksikligi bilmelerine ragmen en onemli sorunlara kayitsiz kaliyorlar ve bir devlet zihniyetinde internet yasalarindan sikayet ediyorlar

  sen orgutlenmeyi basaramamissan devlet seni neden ciddiye alsin!!!