Türkiye'nin İnternet Girişimcileri İçin İlk Kuluçka Merkezi Açılıyor!

Türkiye'nin İnternet Girişimcileri İçin İlk Kuluçka Merkezi Açılıyor!

Bugün uzun zamandır bildiğim ve vermeyi heyecanla beklediğim bir haberi yazmak istiyorum. Türkiye'nin internet girişimcileri için ilk kuluçka merkezi (incubation center) İstanbul'da açılıyor.

Konuyu bilmeyenler için Amerika'da ve yurtdışında örneklerini gördüğümüz kuluçka merkezi nedir, önce onu açıklayayım.

Kuluçka merkezi özellikle internet girişimcileri için hazırlanan bir kuvöz ortamıdır. Bir bebek doğduğunda nasıl yaşamak için kuvöze ihtiyaç duyarsa yeni internet girişimlerinin de böyle bir gereksinimleri vardır.

Kuluçka merkezinde genel olarak yeni bir internet girişimine şu yardımlarda bulunulur: Ofis alanı, ofis malzemeleri, danışmanlık-mentorluk ve en önemlisi sermaye. Yurtdışında kuluçka merkezlerinin özellikle üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yatırımcılar tarafından oluşturulduğunu görüyoruz.

İstanbul'daki kuluçka merkezi ise Kariyergenc'in yatırımcısı ve Markafoni'nin kurucusu Akinon ile yatırımcı ile internet girişimcilerini bir araya getiren e-tohum tarafından kuruldu. Bu yüzden de adı "etohum Akinon Kuluçka Merkezi" (EAIC).

DSC05278

Bu ofisin amacı gerekli kaynak ve hizmetleri sağlayarak yeni ve başarılı internet şirketlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmak. 2009-2010 döneminde seçilecek olan 8 internet girişimi ile çalışmaya başlayacak olan kuluçka merkezi, bu girişimlerin başarılı birer internet şirketine dönüşebilmeleri için gerekli ofis ortamını hazırlayacak ve ihtiyaç duyulan konularda danışmanlık hizmeti verecek.

DSC05286

Sistem şöyle işliyor: EAIC’ye kabul edilecek şirketler etohum’un her yıl Ağustos – Aralık ayları arasında gerçekleştirdiği değerlendirme sürecinin sonunda belli oluyor. Merkeze kabul edilmeden önce projelerini 10’ar dakikalık sunumlar eşliğinde EAIC yöneticilerine anlatan internet girişimcileri, seçilmeleri halinde EAIC ile 3 aylık sözleşme imzalıyorlar. 3 aylık performans hedeflerini EAIC Yönetim Kurulu’na bildirmekle yükümlü olan girişimciler daha sonra çalışmalara başlayabiliyorlar. EAIC’de geçirilen sürenin sonunda gerçekleştirilen sunumlarda ise girişimciler EAIC Danışma Kurulu tarafından yeniden değerlendirmeye alınıyorlar. Merkezde yer alan internet şirketlerine yol göstermek ve başarılarını hızlandırmak için Türk internet sektöründeki tecrübeli girişimcilerden oluşan kurulun yüksek performanslı olarak nitelendirdiği girişimciler ise en fazla 2 yıl olmak kaydıyla EAIC’de kalmaya devam edebiliyorlar.

DSC05281b

EAIC’de kaldıkları süre boyunca girişimciler koçluk ve danışmanlık hizmetleri alıyor, düzenlenen seminer, panel ve eğitimlerle destekleniyorlar. Ofis kirası gibi maliyetler ise EAIC tarafından şeffaf bir şekilde girişimcilere aktarılıyor ve iş fikirleri başarılı şirketlere dönüştüğünde EAIC’ye geri ödeniyor. Bu nedenle EAIC’ye kabul edilen girişimcilerin aylık gelir ve gider tablolarını tutmaları büyük önem taşıyor.

Beklenen performans seviyesine ulaşamayan ya da beklenmedik durumlarla karşılaşan girişimciler ise EAIC’den ayrılmak durumunda kalıyorlar ancak etohum, söz konusu girişimcileri dışarıdan desteklemeye devam ediyor.

DSC05291

Bunların yanı sıra, EAIC’ye seçilen girişimcilerle, performans durumlarına bağlı olarak, karşılıklı anlaşma yapılabiliyor ve ortaklık sözleşmeleri imzalanabiliyor. Ortaklıklar azınlık payında olmakla beraber ortaklık oranları her bir girişim için farklılık gösterebiliyor.

DSC05283b

Ülkemiz adına oldukça geç olan ama güç olmayan bu gelişmeyi duyurduğum için çok sevinçliyim. Bu zamana kadar neden kuluçka merkezi kurulmadı diye soracak olursanız, bunun cevabı "hiçkimse taşın altına elini sokmadığı" içindir. Ama bugün gördük ki, Türkiye'de inanılmaz geleceği olan internet sektörünü desteklemek için birileri bu sorumluluğu, dolayısı ile riski aldı. Başta Burak Büyükdemir ve Sina Afra olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

Görsel Kaynak: stocker

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.