Google Phone Yeni Yıl Hediyemiz Olabilir mi?
Teknoloji

Google Phone Yeni Yıl Hediyemiz Olabilir mi?

Google, Android mobil işletim sistemini duyurmasından bu yana oldukça ilgi çekerek mobil cihaz üreticilerinden yüksek geri dönüş almıştı. Ülkemizde de General Mobile'in DSTL1 modeli Android altyapısına destek veren ilk marka olmuştu.

Aslında daha önce geliştiriciler için sunulan Android Dev Phone 1 (aşağıda), Google'ın kendi cihazını çıkaracağının da bir sinyaliydi ve yaz döneminde bir Google telefon beklenmekteydi. Son olarak Michael Arrington'ın aldığı duyum Google'ın mobil cihaz konusunda sona geldiğinin mesajını verdi. Arrington'ın açıklamalarına göre Google'ın 2010 yılı başında kendi markasıyla mobil cihazını çıkaracağı kesin gibi.

android-dev-phone-1-

Google - Apple çatışmasına yeni bir boyut daha kazandıracak bu çıkış, mobil işletim sistemi rekabetinden sonra donanımsal olarak da Google ve Apple'ı karşı karşıya getirecek. Microsoft'un Toshiba ile ürettiği Zune konsepti gibi, Google'ın da bir cihaz üreticisi ile beraber Google Phone'u üreteceği de beklentiler arasında. Üretici olarak HTC'nin adı geçse de LG ya da Samsung'un muhtemel üreticiler olacağı sanılıyor.

Google'ın Chrome için yaptığı davetkar tekliflerini Google Phone için reklam tarafıyla da yoğun şekilde kullanılacağına hiç şüphe yok. Bu açıklamalar muhtemelen gelecek haftalarda yenilerini getirecek ve konsept tasarımlar da havada uçuşacak. Biz gelişmelere bakıyoruz, siz de güncel Android telefonlara bakmak için şuraya ve buraya göz atabilirsiniz. ;)

Yorumlar (4)
  1. Google'ın el atmadığı başka şey var mı? :)

  2. Google'dan beklenmeyen bir davranış bunda ne yenilik var ki piyasada onlarca telefon var android vb işletim sistemleri kullanan, hem smybian vakfına katılıp kodlarını buraya aktarsalardı yada limo var , zaten smybian açık kaynaklı limo da ,Don't be evil diyorlar ama Google açık kaynak projelerden aldığı kodlarla yaptığı uygulamaları allayıp pullayıp reklamlarla önümüzde ki günlerde piyasaya sürecek gibi,firefox'a katkı yapmak varken kendi tarayıcılarını çıkarıyorlar vb bir gün herşeyin google versiyonu olucak galiba google pgone , google car .. böyle gider bu

  3. Sabrican Zaim Sabrican Zaim

    Google'ın cep telefonu çıkarmasının,Android işletim sistemini kullanmaya geçen diğer firmalar için kötü olucağı kesin.

  4. Doğrudur, yanlıştır bilmiyorum. Ufak çapta araştırmam neticesinde şöyle bir resme ulaştım.

    http://www.undergoogle.com/blog/wp-content/uploads/2009/12/google-phone_wifi.jpg