Google'ın Cumhuriyet Bayramı Özel Logosunu Beğendiniz Mi?
Genel

Google'ın Cumhuriyet Bayramı Özel Logosunu Beğendiniz Mi?

turkey09

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Google Türkiye ana sayfasında kullandığı logoyu geleneğe uyarak güne özel olarak değiştirdi. Sosyal medyada gördüğümüz kadarıyla kullanıcılar tarafından pek beğenilmeyen bu özel logo hakkında Webrazzi okuyucularının görüşlerini merak ettiğimiz için küçük bir anket yapmak istedik.

Yorumlar (34)
 1. Çağrı Çağrı

  Hayır hiç güzel değil at ile Cumhuriyetin ne alakası var ?

 2. Ali Tutar Ali Tutar

  Hiç bir alaka kuramıyorum. İlk gördüğümde logo ne için diye üzerine gittiğimde şok oldum diyebilirim. Ne Atatürk benzemiş, ne renkler uygun. Google adı da pek çıkmıyor. Google'in en kötü Doodle'larından biri bence ve maalesef Cumhuriyet bayramımıza denk gelmiş.

  Lets Protest Google! :p

 3. kırmızı renkte olsaydı çok daha güzel olurdu.

 4. yeşil renge anlam veremedim :/ Ayrıca pek Atatürk'e benzediği de söylenemez.

 5. Cihan Salim Cihan Salim

  yani iki saniyede şöyle kırmızı bir şeyi ben bile yapabiliyorum, bkz. http://twitpic.com/ndl2c

  bir de çok acayip iddiasız bir yeşil...

  Google TR yine şaşırttı diyebiliriz :)

  Hayır zaten sırf Google.com.tr üzerinde yayınlanan logo değişiyor, - ki mesela 23 Nisan gibi günlerde bence global logo da değişebilir - o da hakkıyla olsun bari.

 6. Yohaa Yohaa

  Benim de ilk aklıma acaba Don Kişotun öldüğü tarihmi diye gelmişti. Tabi beni bu sonuca googlede kullanılan ana logo götürdü. Beğenmedim kısaca

 7. Saynur Saynur

  Ancak bu kadar kötü olabilirdi.

  Yeşili hazmetmemiz isteniyor herhalde. Tabiatın en güzelrenklerinden biridir yeşil.

  Ama ortadoğu siyasetindeki çağrışımları nedeniyle tepki duydum

 8. Cello Cello

  neden yeşil yapmışlar merak ettim doğrusu? http://behlul.net/?p=46

 9. Mathiaxbars Mathiaxbars

  Ben bırak beyenmemeyi işkence yapsalar yine beyenmem.Nereye yazsamda paylaşsam düşüncemi diye düşünürken burası varmış:D

  Bukadar dandik logo hazırlanırmı hazırlayanı direk işten çıkarmaları gerek yeşil rengin alakası yok at koymuşlar bide, çok saçma çokk.

 10. Emin Fidan Emin Fidan

  Google'in en kotu doodle i olsa olsa bu olurdu bence. Ne Alaka kurdularsa yesil renk ile Cumhuriyeti???

 11. Emin Fidan Emin Fidan

  Simdi farkettim, bir de google Danimarka'nin doodle"ina bir bakin > www.google.dk

 12. Cemil Gunel Cemil Gunel

  Beğenen olabilir normaldir fakat beğenen arkadaşlardan birisi buraya neden beğendiğini yazarsa faklı bir bakış açısı oluşabilir bizde bu kadar agresif olmayız.

  Yoksa beğenenler googledan ne çıksa beğenirimciler mi?

  Saygılar

 13. Ali Demir Ali Demir

  berbat...

 14. Mehmet Ali Sabuncuoğlu Mehmet Ali Sabuncuoğlu

  Hakaret gibi logo bence. Ne google a yakıştırdım nede güzel diye oylayanlara. Fikrim Ülkenisini seven bir Türk olarak tı. Bunuda belirteyim.

 15. Rizikoo Rizikoo

  Fena değilde, daha güzel olabilirdi.

 16. Soydan Soydan

  Hiçbiriniz "adam jest yapmış, google kelimesinin okunabilirliğini Atatürk'ün en asil figürlerinden birine tercih etmiş, askeri haki yeşil de cumhuriyetin ruhuna tam uymuş" demiyosunuz da, "cumhuriyet"in eşsiz ruhunu Türkler unutmuşken (pragmatizm gerçekliktir aslında, piyasa destanı yazmayın!) "el" hatırlıyor demiyosunuz da, estetik triplere giriyosunuz. Zaten içinde yaşadığınız Bilişim Devrimi'ni Google başlatmadı, dünyanın en iyi yazılımcıları ve grafikerleri de Google'da çalışmıyor, her şeyi siz biliyorsunuz, siz daha iyisini yaparsınız. Paçalarınıza kadar edilgen teknoloji kullanıcısısınız, eleştirmek için önce bi etken olun derim.

  1. Her türlü özel tarihte (kim veya ne için olduğu cidden önemli değil benim için taraf tutmuyorum kesinlikle) oluşturulan logolarında tasarımın içeriğine ve uyumuna önem veren Google gibi bir şirketin böyle bir günde bu tarz yerlerde sürünen bir tasarımla karşımıza çıkmasının hiçbir mantıklı açıklaması yok bana göre. "Adam jest yapmış" gibi bağımlı bir bakış açısı yerine günlük tekil ziyaretçi sayısında birinci olduğu, neredeyse 10 internet kullanıcısından 6 tanesinin anasayfası olduğu bir ülkenin resmi bayramı ve özel bir gününü kutlamış ama kutlarken de başarısız bir kutlamayla karşımıza çıkmış şeklinde bakabilmeliyiz. Elbette Bilişim Devrimi'ni Google başlatmadı veya elbette en iyi yazılımcılar ve grafikerler Google'da çalışmıyor ancak daha önceki örnekleriyle belli bir kaliteye sahip olabileceğini kanıtlamış olan Google'ın bu sefer başarısız olduğunu kabul etmek lazım.

   Ayrıca son yazdığınız iki cümleyle ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. Etken olmak iddia etmenin gerekliliğidir. Burada yorum yazan hiç bir insan bir şey iddia etmiyor. Kullanıcılara hoş gelmeyen bir durumu belirtiyorlar ve pazarlama yapılan bir ortamda eleştiri kullanıcının en büyük hakkıdır. Ayrıca eleştiriler düzgün kullanıldığında ürünlerin kalitelerini 'kesinlikle' artırır bana göre.

 17. Yeşil renk ile islam ülkesi vurgusu yapılmak istenmiş Ayrıca Ataturk e benzemeyen bir heykel kısaca saçma bir kompozisyon yakışmamış

 18. Bahadır Tezcan Bahadır Tezcan

  Berbat alıntılar sentezi,bir çalışma.Bence bunu çalışan arkadaş ATATÜRK'üde hiç anlamamış biri.Nerden bulurlar bu tipleri.

 19. Decameron Decameron

  google kendi alanının en iyisi diye beyenmemiz mi gerekiyor ne koyarsa (ne güderse) almamız mı gerekiyor ?

  Yeşil renk Türkiye ile değil pakistan la falan bağdaşır ancak. Atatürk daha önplanda olmalıydı ata göre.

 20. Erdem Maraloğlu Erdem Maraloğlu

  adımızı, blogumuzu bulan arama motoru başarılıdır bizim için.

  interneti google'ın önbelleğinden ibaret biliriz. "Köyün en son çitine inanır o sınırda dünyanın bittiğine" ünzire, ünzire gibi yaşıyoruz google'ın köyünde.

  google, dünyanın en başarılı arama motorudur ve fakat Türkiye'deki en sempatik örneğidir dışa bağımlılığın.

  dünya çok büyük özetle http://www.readwriteweb.com/archives/top_100_alternative_search_engines.php) ve bir dolu kaynak var dünyada başarısı kanıtlanmış http://www.altsearchengines.com/2009/06/10/1-market-share-in-search-is-worth-up-to-3-billion-dollars/)

  kampanyalarla ikna ettiğimiz google, yeşil yapar bugün cumhuriyet bayramını simgeleyen logomuzu, yarın başka şeyler..

  ve o ne yaparsa, açılış sayfamızdan seyrederiz milletçe.

  nokta

 21. Mustafa Mustafa

  Berbat, iğrenç.. Her açtığımda biraz daha nefret ettim google dan.. 1) İslami kesimle bağdaştırılan bir rengi 29 ekim cumhuriyet bayramı ile kullanmamaları gerekirdi. 2) berbat bir yeşil seçilmiş. 3) At üstündeki Atatürk görünmüyor neredeyse. Bu bile hakaret kabul edilebilir. sonuç olarak anlamsız ve berbat bir logo.

 22. Aziz Yesilyurt Aziz Yesilyurt

  bence de kotu. yesili muhtemelen askeri simgeler diye koymuslardir, akillarina gelmemistir yesil rengin artik islami simgeledigi ve bizim gibi bircok insanlar tarafindan farkli anlamlandirilacagi.

  23 nisan da google in global logosunu degistirecegini sanmiyorum. cunku o gunu bi tek biz biliyoruz, dunyanin geri kalak kismi icin cocuk haklariyla ilgili olan gun eylulun basinda yanlis hatirlamiyorsam.

  26 ekim avusturya nin 2. cumhuriyetinin ilan gunuydu ve google.at de logosunu degistirdi. ancak cok basit bir sekilde yalniz basit bir parlamento resmi koydu. aslinda bizim icin de bu cok anlamli olabilirdi parlamento resmi ancak muhtemelen dunyanin en cirkin parlamento binalarindan birine sahip oldugumuz icin bu deneme su ankinden bile kotu gorunurdu.

 23. 29 Ekimle ilgili birşey yapılmak istenmiş ama yapılan logodaki karakter Atatürk'e hiç ama hiç benzemiyor. Ayrıca komple yeşil renk kullanmışlar bizi temsil edecekse kırmızı olması gerekirdir.

 24. Derin Derin

  daha kötüsü olamazdı.. böyle kritik bir dönemde yeşil renk hiç olmamış. Türkiye için bu kadar önemli bir günün anlamını, Cumhuriyeti hiç bir şekilde yansıtmamış..

 25. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Ya ne kadar boş arkadaşlarımız var.

  Biri yeşili kendine islami tehdit görür. E kardeşim askeriyede her yer yeşildir. Askere gidince görürsünüz.

  Birisi kalkmış heykel Atatürke benzememiş demiş, ötekilerde evet evet Atatürke benzememiş demiş. Be kardeşim o heykelin Atatürk olduğunu anladınızmı? Anladınız ki ters yorum yapıyorsunuz.

  Adamlar kendince bi jest yapmış ama eleştirmeye kavga etmeye o kadar alışkın bir toplumuz ki, bunun bile altında bişiler arıyoruz.

  Sanki google bu resimle rejimi tehdit ediyor :D

  Teşekkürler Google. Çok incesin.

  1. Doğru söze ne denir.

 26. Kemal Gürler Kemal Gürler

  Heykelin ne alakası var diyenlere;

  http://img3.imageshack.us/img3/2293/sefar10.jpg

  Yeşil renk olmasının sebebi de, heykeli tam olarak yansıtmak istemeleri olabilir.

 27. Özgün Özgün

  göstermelik şeyler bunlar hiç yapmasa daha iyi madem çok destek olmak istiyorlar daha anlamlı ve somut şeyler peşinde koşmalı global şirketler

 28. Vedat Erol Vedat Erol

  Bu logodan Google'ı rejimi tehdit edecek bir noktaya getirmek büyük başarı. Takdir ediyorum.

  Grafik tasarımla uğraşan biri olarak logo çok sade ve asil olmuş. Bir askere kırmızı değil yeşil yakışır.

 29. Daha güzel olabilirdi bence. Ama yinede düşünmeleri yeter :D

 30. Çekdar Çekdar

  Hoppala (-: Google bize logo yapsana diye çırpınanlar nerde kaldı.

  Yeni kampanya : Google bize logo yapma (-:

 31. Ilteriş Mutlu Ilteriş Mutlu

  Ben de hiç beğenmedim. Düşünmeleri bir şeyler yapmak istemeleri güzel bir şey ama burada adı sanı duyulmamış bir firmadan bahsetmiyoruz burada koskoca google dan bahsediyoruz. Geçmişte yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda Google çok daha iyisini yapabilirdi.

 32. Delivar Delivar

  bence google bu vergi münasebetlerine ilişkili olarak, hükümet ile dostluk adımlarına Cumhuriyet logosu ile başlamış arkadaşlar :)