Facebook Dokunmatik Ekranlı Telefonlar için Tasarımını Geliştirdi!

Facebook, mobil internet kullanımının artmasıyla birlikte en çok mobil ziyaretçi alan sitelerden biri haline geldi. Daha önce x.facebook.com ve iphone.facebook.com adreslerinden özellikle iPhone için dokunmatik ekranlı telefonlara uygun bir tasarım sunuyordu. AllFacebook'un haberine göre artık dokunmatik ekranlı telefonları olan kullanıcılar tek bir adresi kullanacaklar: touch.facebook.com. Ayrıca Facebook'a girdiklerinde de telefonlarına uygun tasarıma yönlendiriliyor olacaklar.

facebook-photo2 facebook-photo1

iPhone ve Nokia N97 ile deneme şansı bulduğumuz yeni tasarımın dokunmatik ekranlı telefonlar için gerçekten kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Ek bir bilgi olarak sitenin N97'deki görüntülenme hızı iPhone'daki hızına göre biraz daha yavaş kalıyor. iPhone'un mobil tarayıcısı Safari ile N97'de kullanılan mobil tarayıcının farkının hızda etkili olduğunu düşünüyoruz.

Yaptığımız incelemede çıkan bir diğer sonuç ise Facebook'un N97'yi dokunmatik ekranlı telefonlar sınıfına daha almadığı yönünde, N97'den Facebook.com'a girdiğinizde yeni adrese yönlendirmiyor. Zamanla telefon modellerine göre daha doğru düzenlemelerin yapılacağını tahmin ediyorum.

Hızla artan mobil internet kullanım oranları göz önünden bulundurulduğunda, önümüzdeki dönemde her sitenin farklı mobil araçlar için sitesini yapılandırması gündeme gelecektir diye düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.