EuroPages, Bravoo’nun Alternatifi Olabilir mi!
Arama
Pazarlama

EuroPages, Bravoo’nun Alternatifi Olabilir mi!

europagesKobilerin iş olanaklarını arttırmaları için online bir platform oluşturan Bravoo‘nun kapanacağının haberini sizlerle paylaşmıştık. Doğan Yayın Holding yatırımı olarak faaliyet gösteren Bravoo, işi fiziksel kataloglara dökecek kadar önemsemiş,  B2C(şirketten müşteriye) modelli bir portaldı. Yani sektörel bir veritabanı olarak hizmet veren ve daha çok müşterilere dönük onlarca modelden çok da farklı değildi. Ayrıca bu işe daha önce giren servislerin belirgin bir potansiyeli vardı.

Bu büyük haberin ardından şirketler arası arama motorlarından biri olan EuroPages‘den bir takım bilgiler aldım. Aynı zamanda Bravoo’nun da iş ortağı olan EuroPages, Avrupa düzeyinde çok uluslu bir servis olarak hizmet veriyor ve 35 farklı ülkeden gelen 1.5 milyon şirketi kapsıyor. Portalı pek duymamış olsam da 1998’de Türkçe yayın vermeye de başlamış ve şu anda 16 dilde yayınını sürdürüyor.  Müşteriler de ilanlarını 16 dilde yayınlayabiliyor. Yani içerik ve etki alanı olarak oldukça güçlü bir model çiziyor EuroPages.

europages b2b turkiye

EuroPages İletişim Müdürü Claudine Leprince‘nin aktardığına göre Türkiye Europages ‘in 2. büyük kullanıcı grubunu oluşturuyor. Genel olarak kobiler çok aktif durumdalar ve hedefleri çoğunlukla Avrupa piyasaları (Fransa , Almanya, Italya…) ve üye olan şirketler genel itibariyle, internet siteleri olmayan veya internetin sunmuş olduğu bütün araçları kullanmak isteyen sofistike sitelere sahip olan şirketler olarak ayrılıyor.

Kısaca ihracata yönelik şirketlerarası global bir şirket ağı olarak tanımlayabileceğimiz EuroPages, Bravoo’nun kapanması konusunda bir açıklama yapmasa da, ilanlar da bir B2B-B2C kısıtlaması getirmiyor.  Bravoo’da aradığını bulamayacak şirketler için 16 dilde şirketinizin tanitimini, faaliyetlerini, ürünlerini ve iletişim detaylarinızı girebildiğiniz EuroPages, Avrupa’ya açılmayı düşünen şirketler için iyi bir fırsat olabilir.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. Pınar Küçüktepe dedi ki:

  Fırat Bey, Europages bir B2B directory, ilanlara kısıtlama getirmeseler de konumlamaları böyle. bravoo.com ise B2C çalışıyor, daha çok mikro işyerlerine odaklanıyor ve tüketicinin lokal arama yapabileceği bir yapısı bulunuyordu. Bu iki platforma reklam veren firmaların hedefledikleri kitle ve tanıtım amacı farklı. Bu nedenle bir karşılaştırma yapmak çok doğru olmaz.

 2. Pınar hanım Europages her ne kadar logosunda B2B ifadesini kullansada pratikte B2C daha ağır basıyor. Örnek yapıya bakarsak http://www.europages.com.tr/FORTORE-SOCIETA-COOPERATIVA-AGRICOLA/bcg-SEA-SEA2722304-002-27/sirket-bilgileri.html?origine=/firma-rehberi/psrw/Durum-bu%C4%9Fday%C4%B1.html daha çok firma tanıtım amaçlı bir yapı kurdukları anlaşılıyor. Türkiye’de ki eski temsilcileri de firmalara müşteri sağlama mottosu ile satış yapmaya çalışıyorlardı. Europages Türkiye’ye girerse ortada ilk süpüreceği platformlarda B2C platformları olur ancak takip ettiğim kadarıyla böyle saldırgan bir yayılma taktikleri yok, daha çok mevcut ülkelerdeki platformlarla iş birliğine giderek riski onlara yüklüyorlar. Bravoo örneği de haklı olduklarını gösteriyor.

 3. Umut Akyol dedi ki:

  Burada aslında gözlerden uzak bir nokta var. SH’de kaydettiğimiz web sitelerinde bir analiz yaptığımızda kendilerini “firma rehberi” veya “sarı sayfalar” olarak tanımlayan 5000 kadar Türkçe web sitesi keşfettik. Bazıları Yellow Pages, Bravoo gibi siteler. Bazıları da e-sirket, sirketce, firmaara, yonlendir gibi. Bunlara binlerce “firma rehberi script” aramasıyla bulunan hazır sistemlerle oluşturulmuş siteleri de ekleyin. Bu sitelerin hemen hepsi Google Adsense’den para kazanıyor. Misal kaliteli içerik üreten ve popüler birçok web sitesinin 1000 sayfa gösteriminin Google geliri sıfıra bir hayli yakınken bu sitelerin 1000 reklam gösteriminin karşılığı 10-20 dolara kadar çok rahat biçimde çıkıyor. Bu siteler iş modelini yıkıcı biçimde şöyle değiştirmiş oluyorlar. Firmalar parayı Google’a verir, bu sitelerde yayınlanır. Bu sistemi aşmanın bir tane yolu var. Bir şekilde marka olmayı, akla ilk gelen olmayı becermelisiniz. Yani birisi muslukçu, boyacı, çim biçme makinesi aradığı zaman sitenize direk giriş yaptırmalısınız. En başa dönersek bu 5000 web sitesi fazla düşünmeden bir tahminime göre günlük 100.000$ ila 500.000$ arası bir parayı paylaşıyorlar.

 4. Serkan dedi ki:

  Yellow Pages, Bravoo gibi rehber siteleri türkiyede tutmayacağını düşünüyorum. Nedenlerini tartıştığımızda her iki firmanın satış temsilcilerinin olaya farklı yaklaşıp hedef firmalarla görüşmelerinde anlatmış oldukları rehber çalışma fiyatlarını cok aşırı buluyorum. Getirileri götürülerinden fazla olan girişimlerin sonuclarını bilmektesiniz.

  Fakat uzun vadede farklı girişimler ile zaman yaygın bir şekilde planlanırsa belirli bir tutma oranları olsada buna dayana bilecek bütceleri henüz geremiyorum.

  Umut Beyin belirtiği üzere birçok rehber çalışması mevcut kimileri bölgesel , kimileri yöresel , kimileride sektörel ve google reklam gelirleriyle girişimlerini sürdürürken sponsorlarla desteklenmekteler. Hiçbiri kalkıp tv lerde bangırdamıyorlar. Ama kalitelimi kaliteliler işe yarıyormı yarıyorlar. Neden bu hizmetleri almak için gidip TONLA para verilsin.

  Aytıca eklemek isterim bişi dikkatimi cekti xing ile bu şirketlerin bir girişimimidir. Logo rengleri bir birine uyuyor bu konuda ne düşündüğünüzü merak etim bu nedenle paylaşmak istedim.

  Bu bütcelerle daha büyük girişimler yapıla bileceğini savunmaktayım.

 5. Mehmet Yerik dedi ki:

  Merhabalar,

  Uzun yıllardır online ve basılı rehberlerin çok sayıda bulunduğu ülkemizde bu işi yapan en kurumsal firmalarda satış danışmanlığından yöneticiliğine kadar bir çok pozisyonda görev aldım. Bahsi geçen bravoo! dan nağmeler okuyan ve işin içinde bulunmadan hiç alakasız yorumlar yapan arkadaşlarıma kızmadan edemiyorum. Firma hakkında yorum yaparken markanın sonundaki ” ! ” işaretinin bile farkında değiller.Zaten bitmiş birşey için yapılacak olumsuz yorumlarında çok faydalı olabileceği kanısında değilim. Geçmişe değil geleceğe bakmak lazım diye düşünüyorum Nisan ayının 1’inde aktif olarak yayına girecek olan http://www.buyrungelin.com web sitesinin bu platformdaki yeri doldurabileceğine inanıyorum.

  Saygılarımla.

Bir Yorum Yazın