Web Tasarımcılar İçin 37Signals'dan Yeni Servis: Haystack!
Araçlar

Web Tasarımcılar İçin 37Signals'dan Yeni Servis: Haystack!

Basecamp, Highrise, Campfire, Backpack gibi işini internet üzerinden yöneten birçok şirket ve kişinin tercihi olan ürünlerin yaratıcısı ve 3 milyonun üzerinde kullanıcısına Crunchbase verilerine göre sadece 12 kişiyle yetişen favori şirketlerimden 37Signals bugün yeni servisi Haystack'i duyurdu.

Web tasarımcılar için bir tür kendilerini gösterme platformu ve dizin olan Haystack, çalışacak kişi ya da firma arayan işverenlerin akıllarındaki 3 soruya en kısa yoldan cevap vermeyi hedefliyor.

37Signals'a göre işverenler web tasarım işlerini yaptırmadan önce çoğunlukla geçmiş referanslar, firmanın/kişinin bulunduğu yer ve işin bütçesi üzerine kurulu 3 ana soruyu soruyorlar. Haystack da işte bu 3 sorunun cevabını verecek şekilde tasarımcılar için bir tür özet portföy yayınlama ve şirket listeleme alanı sunuyor.

haystack1

Daha önceki ürünlerinde olduğu gibi son derece başarılı şekilde gelir modeli oluşturdukları yeni ürünleri Haystack da aslında birçok kullanıcı için ücretsiz. Ancak eğer 6 görsel, şirket logosu ve 4 kat daha büyük listeleme kutusu istenirse aylık $99 ile premium paket satın alınabiliyor. Ücretsiz versiyonda sadece tek görsel ve küçük bir kutu içinde listeleme yapılıyor. Tabi ki, premium üyelerin listelemeleri ücretsizlerin üzerinde görüntüleniyor.

Haystack'da yer almak web tasarım şirketleri ve freelance çalışanlar için önemli bir kanal yaratabilir ve bu sebeple ilgilenen okuyucularımızın denemesini öneririm. Ancak bu yeni ürünü paylaşmamın ana sebebi 37Signals'ın ürünlerindeki tarzına olan hayranlığım ve gelir modeli kurgularındaki başarıları.

İnanıyorum ki, Haystack'ı inceleyen birçok kişi demek istediğimi anlayacak ve belki de Türkiye'de benzer kalitede "girişimler" görmemizi sağlayacak motivasyonu yakalayacaktır.

Yorumlar (4)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Aylık 99$ çok uçuk Türkiye şartlarında çalışan bir yazılımcı/tasarımcı için. Bence bu tür sitelerde (online portföy benzeri) üyeliklerden gelir düşünülmemeli. Olsa bile bu kadar olmamalı. Bu servisi ücretsiz olarak full özellikleriyle yayına alsalar binlerce tasarımcının bilgisine ulaşacaklar. Yapılacak doğru anlaşmalar ile bu hacim İş ağlarına aktarılabilir , ya da bu servisin reklamvereni , yatırımcısı Linkedin , Xing gibi iş ağları olabilir.

 2. Mustafa Mustafa

  envato network'ün suyu mu çıktı? =)

 3. Ben bu tarz bir servisi Türkiye'de de görmek istiyorum. Bir kaç tane var aslında ama bana kalırsa çok yetersizler. Böyle bir servis açılmalı.

  Biraz daha beklemeli, açılmassa böyle bir servis için kolları sıvayabilirim.

 4. Onur Tepe Onur Tepe

  Neden bizden çıkmıyor bu tarz projeler? Bizim ihtiyaçlarımzı bizden daha iyi bilen yurdum girişimcileri daha yararlı projeler çıkarabilir aslında.