BizeBiz.com Yeni Bir İş Ağı Olarak Sektöre Girmeye Gün Sayıyor!
Kariyer

BizeBiz.com Yeni Bir İş Ağı Olarak Sektöre Girmeye Gün Sayıyor!

Doğan Gazetecilik A.Ş. ve Doğan Portal ve Elektronik Tic. A.Ş.'nin ortak girişimi olan BizeBiz.com sektöre yeni bir iş ağı olarak giriş yapmaya hazırlanıyor.

Henüz kapalı betada olan servis için BizeBiz.com yetkilileri Webrazzi'ye özel bir gösterim yaptılar ve bu sayede de servisi inceleme ve sizlerle paylaşma fırsatı bulduk.

Oldukça geniş özellikler ile kurgulanmış servis, üyeleri arasında paylaşımı fazlasıyla desteklerken, hissettiğim kadarıyla profesyonellerin günlük ilk uğrak yeri olmayı da hedefliyor.

Klasik iş ağı özelliklerine artı olarak soru-cevap ve grup özellikleri de sunan servisin ayrıştığı noktalar ise üyelerine sundukları özel haber içerikleri ve özel indirim fırsatları olarak dikkat çekiyor.

Doğan Grubu gazetelerinin yanında 800 kadar farklı kaynaktan da haber çeken BizeBiz.com, buradaki haber kategorilerini ise oldukça detaylandırmış. Fırsatlar bölümünde de %25'den başlayan farklı hizmet ve ürünlerin indirimleri bulunuyor.

İş ilanları ve eğitim seçeneklerine de yer verilen BizeBiz.com'un bu konudaki iş ortağı tahmin edeceğiniz gibi Yenibiris.com. İki servis arasında bu içerikler için tam entegrasyon sağlanmış ve sadece ilana başvurma aşamasında Yenibiris.com'a yönlendirme yapılıyor.

Kullanım ve arayüzlerini başarılı bulduğum BizeBiz.com'un ilk ekran görüntülerini yine Webrazzi'ye özel olarak sizlerle paylaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde servis üye alımına başladığında da ilk olarak Webrazzi okuyucularına üye olma imkanı sunuluyor olacak.

bizebiz1-640

bizebiz2

Servis yetkilileri ile görüştüğümde BizeBiz.com için kontrolsüz büyüme planlarının olmadığını hatta başlangıçta sadece Doğan Yayın bünyesindeki çalışanlar, özel anlaşmalı şirketler ve Webrazzi okuyucularının sisteme kabul edileceğini söylediler.

BizeBiz.com kitlesini oldukça konsantre ve kaliteli tutmak amacıyla uygulanan bu yöntemi doğru bulduğumu söylemek istiyorum. Önümüzdeki günlerde dışarıya açık ilk üye alımları başladığında öncelikle ve sadece Webrazzi okuyucularına sunulacak davetiyeler için sizleri ayrıca haberdar ediyor olacağız. ;)

Yorumlar (32)
 1. Serkan Aygören Serkan Aygören

  Çok soğuk, itici bir görünüm ve renk silsilesine sahip.

 2. Sonu bravo gibi olacak sanırım. Ömrünü pek uzun görmüyorum. Portal havasında olacak sanırım.

 3. Davut Davut

  Doğan Medya 2009un başında bizbize.net alan adını Sedo aracılığı ile 3000USD'ye satın almıştı. http://www.dnjournal.com/archive/domainsales/2009/03-31-09.htm)

  Demek ki ya 6 ay önce bu servisin isminin bizbize olmasını düşünüyorlardı ve sonradan çeşitli sebeplerden (BizBize isminin daha çok öğlen kuşağı kadın programı ismine benzeyişinden olabilir, bizbize.org alan adını alamamış olmaları olabilir vs.) ismi BizeBiz olarak değiştirdiler, ya da başından beri BizeBiz diye düşünmüşlerdi de bizbize.com/net gibi alan adlarını yalnızca isimlerini yanlış hatırlayan ziyaretçileri kaçırmamak için aldılar.

  Sebebi ne olursa olsun çok sevimli bir isim gibi gelmedi kulağıma, ancak isminden de önemlisi bravoo olayından sonra projenin ömrü hakkında da haklı endişeler doğmakta.

  1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

   Sakın Bizbize Cell olduğundan dolayı olmasın?

 4. bir dogan grubu çaışanı olarak bu hikayenin arkasını çok çok iyi biliyorum. milliyetin insankaynakları sitesine dayanan bu projenin de diğer içeride doğmuş ve gazete desteği almamış doğan internet projelerinin akibetine uğrayacağından yani denizin dibini boylayacağından eminim.

 5. Burak Munevver Burak Munevver

  Bir süre önce çok daha verimli olabileceğini düşündüğüm bravvo.com u kapatan doğan grubunun, aç-kapa girişimlerine yeni bir örnek, renklerin ve tasarımın itici olması da cabası. Elinde her türlü maddi gücü bulunan doğan grubundan neden böyle kısa ömürlü çocuklar doğar? Kanımca, yaptığına kendi de inanmadığından ama piyasada da var olmak istediğinden.

 6. Metin Metin

  O logo ne öyle :) Logo da beta tasarım heralde :)

 7. Arda Kural Arda Kural

  Linkedin'in bu kadar da basit bir çakması olamazdı helal olsun doğan grubuna acaba ne kadar düşünmüşler bu proje için. Sayfa düzeni form elemanları birebir linkedinin aynısı.

  1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

   Var var. Tam çakması var.

   www.kref.net

   1. Bahattin Şekerdağ Bahattin Şekerdağ

    Kref.net'i inceledim, Linkedin'e benzediği gerçek fakat "çakma" diyerek küçümsediğiniz sitenin arka planında ciddi bir çalışma olduğu bariz ortada. Bir platformda Kref.net ile ilgili olarak "Erken kalkan yol alıyor, Kref.net gibi geç kalmak yerine trendi görüp buna göre girişim yapmak, en azından bir olta atmak bana, evet, çoğunluğa bakıldığında etkisiz, ancak geleceğe yönelik olarak kötü bir fikir gibi gelmiyor." şeklinde bir yazı görmüştüm. Aynı fikirdeyim. Yapılan herşeye kulp bulup çamur atmakta üzerimize yok maşallah.

   2. Nezihdarcin Nezihdarcin

    Kref.net sanki logo tasarım olarak Kariyer.Net 'e çok benziyor, yanılıyor muyum?

 8. Toplanalım,

  bu gruba yıllardır internet konusunda akıl veren kişiyi iş çıkışı dövelim.

  1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

   Bir kişi daha yanında.

   1. Kaan Egezir Kaan Egezir

    Harika fikir :)

 9. İbrahim İbrahim

  Güzel bir sistem olacak gibi. Başta işi sıkı tutmaları hoşuma gitti. Umarım aynı politikayı sürdürerek sağlıklı ve orjinal bir site olur.

  1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

   Dostum buna güzel deme ya.

   www.xing.com var www.linkedin.com var.

 10. Melih Melih

  Olayın proje tarafını tartışırsak, "atı alan üsküdarı geçmiş" veya "herkes gider mersine Doğan gider tersine" diye kısaca özetleyebilirim :)

  Diğer kısmını tartışırsak 2 seçenekte tanımlayabilirim.

  1. seçenek;

  Kendine pazar payı oluşturacak ve bu siteyi türkiyeye giriş yapmak isteyen yurtdışı iş ağlarına satacak ve yatırım alacak.

  2. seçenek;

  Zaten kendine bir yatırımcı bulmuştur, yoksa bu tip işlerle uğraşmaz. Doğan grubu para yatırmadan iş yapmaya alışkın olduğu için, bu seçenek daha baskın. Risk yok sadece adını kullanarak, piyasaya girecek ve değerini arttırıp hisselerin bir bölümünü yurtdışı firmalara devredecek.

  Tek amacının bu olduğuna eminim.

 11. Barış Barış

  LinkedIn ve Xing'e ısınamayanlar için iyi bir alternatife benziyor. Özellikle Doğan grubunun gücüyüle de kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabileceğini düşünürsek uzun ömürlü bir network olabilir.

  Bilmiyorum bana umut vaadedici geldi.

 12. Bir kere isimden kaybettiler. BizeBiz :s

 13. Eser Ç. Eser Ç.

  İnterneti bu yüzden daha çok seviyorum çünkü çok demokratik. Arkasındaki medya grubunun normal ticarette çok farklı yollarla elde ettiği başarılar burada sökmüyor.

  Bu projeninde sonu bravoo.com'dan farklı olmayacaktır. Bence doğan grubunun internetle tek işi internetteki gazete sayfaları olsun. Kendilerini böylece başarılı sayabilirler.

  1. Mathiaxbars Mathiaxbars

   söylediğiniz komikti gerçekten, isteseler o siteyi kıral yaparlar ancak yüksek değerdeki şirketlerin amaçları farklıdır ve size göre büyük gözüken yatırımlar onlar için deneme payıdır ve kaybedilebilir gözüyle bakılır.

   Örneğin google 50 proje çıkarıyorsa ancak 15-20 tanesinin devamını sağlar diğerleride başarılıdır belki hatta masraflarından fazla para kazandırıyor olabilir ancak google'ın hedeflerine ulaşmıyorsa bitmiş demektirler.

   Kaldıki bravoo nun başarız olduğunu nerden biliyorsunuz kapatılış amacını bilmeden...

   Bu tarz projelerde amaç para değildir amaç tanıtımda veya başkalarına sevdirmekde değildir.Amaçlarını gayet net belirtmişler zaten.Basit düşüncelerinde umurlarında olduğunu sanmıyorum.

   1. Eser Ç. Eser Ç.

    Tabi çok kolaydı o siteyi kral yapmak.. Hem de hiç bir yenilik getirmeden..Tasarımı bile adam gibi yapamamışlar. Size göre isteseler facebooktan bile daha tercih edilen global bir sosyal ag projesi yapabilirler değil mi? Ama istemiyorlar!

    Şimdiye kadar çuvalladıkları ve para kaybettikleri onlarca net girişimini düşününce başlarında sizin düşüncenizde biri olduğuna inanmaya başladım:)

    Google la Doğanı karşılaştırmanız çok yersiz.

    Bravoo nun kapatılış nedenini bilmediğimi nerden çıkarttınız.. Bekledikleri geliri elde edemediler. Yabancı ortakla işe girdiyseniz zaten çok hassas ölçümlenebilir başarı kıstaslarınız olur. Hadi Doğanın para derdi yok peki ispanyol ortagğın?..

    Zaten bir girişim para kazanmak için kurulmuyorsa o işte bir sakatlık vardır. Her ticari müessese para kazanmak için kurulur bunu unutmayın..

    Basit düşünceler umurlarında olsa iyi olurdu aksi takdirde sizin düşüncenizdekiler abdurrahman çelebi olmaya malesef devam edecekler...

   2. Mathiaxbars Mathiaxbars

    Yine komik bir yazı olmuş.Ben isteseler çok güzel bir site yapıcaklarını savunmadım isteseler o siteyi kıral yapabilirler dedim arada büyük fark var.

    Şimdiye kadar para kaybetmiş olabilirler ama sizin anlmadığını nokta kaybedilen para kazanılan paradan az olması (arkadaşlık siteleri gibi projelerden kazandıklarını bilmiyorsunuz sanırım).Bu böyle devam ettikçe deneme projeler yapılır ve piyasa yoklanır.Ayrıca büyük sermaye kaybı olmasın diye (ki büyük şirketlerin acı deneyimleri sonucu öğrenildi) işe çok abartılmamış siterlerle girilip talebe göre site düzenlenmeye ve geliştirilmeye başlanır.Kaldıki bir yıllık süreç içinde piyasaya açılmıyacağı söyleniyor...

    google la doğanı karşılaştırmadım sadece daha anlaşılır olsun diye google gibi şirketlerin düşünce yapılarını ortaya koydum...

    Basit yapıda düşündüğünüz için işe sadece para gözüyle bakıyorsunuz ki bilmiyorum amaçları ne ama iş ağını kontrol etmek yeni iş alanlarına girmeye başlamak için bile o site açılabilir.

 14. Pınar Pınar

  Bir yorumcunun dediği gibi, proje Milliyet bünyesinde hayata geçiriliyor ve 3-4 aydır da test ediliyordu. Tek amacı var, o da ne yatırımcı bulmak, ne de pazar payı almak, sadece ve sadece reklam geliri beklentisi. Bu tip sitelerde sayfa görüntülenme oranları yüksek, hem banner hem de eğitim, danışmanlık, iş vb. ilanlar, ayrıca adnet tarzı ufak reklamlar için çok uygun. Üstüne hemen hiç para koymadan, eldeki imkanlar ve ekiple geliştirilmiş ve yine DYH networkündeki işbirlikleri ile birşeyler yapması hedeflenen küçük bir çalışma. Bir süre reklamı yapılır, doğana bağlı internet sitelerinde bol bol görünür, haberleri çıkar, sonra da hemelhemsat, simgolo vb. unutulur gider.

 15. Vedat Erol Vedat Erol

  Doğan Gurubuna nasıl danışman olunuyor bilmiyorum ama iyi bir iş olduğu gözüküyor:)) Türkiye'de veya dünyada var olan veya popüler olan bir proje alınır taklit edilir sunulur, paralar alınır, 3 ay sonra proje biter kapatılır yeni bir siteye geçilir. Son bilinen faal olmayan veya kapatılan örnekler, bravoo.com, videoTurk.com, Turuncu.com, simgolo.com vb unutulan gidilen projeler...

  Tamam dünyada olan bir projeyi alın getirin tamamda Türkiye'de yapılmış ilk olan bir projenin kötü versiyonunu yapmak ne kadar mantıklı. Gittigidiyor yapılmış hemenalsat.com ne kadar tutardı. Video sitesi açılacağına kanallarının dizilerinin yayınlanacağı özel bir site açsalar daha başarılı olurlar.

  Doğan gurubuna yeni bir proje öneriyorum. Twitter.com şu anda çok popüler onu doğanın d siyle beraber dwitter.com veya cickcick.com yapıp çıkalım.

  Şimdiden heyecanlandım:)

 16. Ertan Ertan

  Cember.net gibi bir basarili bir exit'ten sonra business network girisimlerini gulumseyerek karsiliyorum. Bu alanda gelecek 5 sene icerisinde herhangi bir basari hikayesi duyacagimizi sanmiyorum.

  Cember.net'in basarisi rakipsiz bir ortamda ortaya cikmasi, internette hala ucretli servislerin prim yaptigi bir donemde hayat bulmasi ve facebook patlamasindan once exit yapilmasi ile karakterizeydi.

  Bugunden sonra bu tip platformlarda ne uyelik ne de reklam gelir modellerinin calisacagini zannetmiyorum. Exit sansini ise cok dusuk goruyorum.

 17. Melih Melih

  brovoo'daki gelir modelinden elde ettiği getiriyi beğenmeyip kapatıyorsa, üzerine bu siteyi hayata geçiriyorsa ve gelir modeli olarakta sadece reklam gelirlerine sığınıyorsa durumu benim söylediğimden daha vahim.

  Medya gelirlerinin hepsine devlet el koyuyor bu aralar, bu yüzden doğan medya nerden gelirse gelsin para olsunda bizde borçları kapatalım mantığındalar mı bilmek isterdim gerçekten.

  Eğer bunu planlamışlarsa ancak kendi yayın kuruluşlarının ve diğer partnerlerinin reklamından başka fazla reklam alacağını düşünmüyorum, benim dediğimi yapsınlar daha çok kazanırlar. :)

  Ama Vedat Erol gerçekten çok güldüm (dwitter) yazınıza bence cuk demiş oturmuş, yakında dwitter da çıkarırlar kanısındayım. Ama dwitter değilde bizbize, bizebiz'den sonra bu seferde eleledizdize gibi bir isim olabilir. :)

 18. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  İnsanların malesef cv bırakarak iş bulunabileceğine inanmadığı bir ortamda bu eylemi devam ettirmek büyük risk. Kendilerine başarılar fakat çok çalışmaları ve yenilik katmaları gerek.

 19. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Bizim yaptığımız devadim.com 4100 üyeyi geçti. Evet güçlü facebook ve xing gibi rakiplerimiz mevcut ama pes etmeden devam edeceğiz. Tasarımımız biraz kötü ama onuda düzeltmek için uğraşıyoruz. Bizimle kimse rakip olamaz, kenara çekilsinler. Çünkü bizde yok yok... :)

 20. Uludağ Sözlük'ten Prof Uludağ Sözlük'ten Prof

  Doğan grubunu internete yatırım yapan vizyoner yapısı ile tebrik etmek gerekiyor öncelikle.

  Doğan siteleri genellikle çok fazla şirket yapımı, internetten anlamayan idealist pazarlamacılar tarafından karar verilmiş ve söz hakkı olmayan çalışanlara yaptırılmış siteler olarak duruyor hep nedense. Yani bir amatör sitenin samimiyeti yok Doğan sitelerinde. Yani web işlerinden anlamayan yöneticiler+geliştirme de söz verilmeyen geliştirme ekibi.

  Bizebiz ile ilgili gelir modeli eleştiriliyor. Halbuki ilk 2 yıl gelir modeli değil sitenin tutması önemli. Site tutsun bu siteden gelir elde etmek için doğan grubunun bir sürü tool'u var.

  Ayrıca burda bu kadar lafı geçen bir sitenin şu ana kadar açılmamış olması hata. Çünkü insanlar hala web sitelerini masaüstü program üretme mantığında üretiyorlar. Web sitesinde önemli olan ne kadar önce açarsan o kadar iyisindir. Sitenin tamamının bitmesinden sonra açılmasından ziyade ilk hali ile açılması ve zaman içinde geliştirilmesi evladır. Çünkü sitenin en önemli materyali ziyaretçidir. Futbol'da nasıl taraftar 12. elemandır. İnternette ziyaretçi 1. oyuncudur. Site alt yapısından ötedir. Facebook'dan kullanıcıları eşi dostu çıkar hiç bişeydir. Çünkü facebook'u facebook yapan arkadaşının ordaki fotoğrafıdır. Bizebiz'de kısa sürede beta olarak ilkel hali ile sessiz sedasız açılması bence daha iyi olurdu. Aradan geçen süre de yazılım ve ziyaretçi olarak daha çok yol almış olurdu.

 21. Mustafa Ülker Mustafa Ülker

  umarım başarılı olur...

 22. Mehmet Atak Mehmet Atak

  Buraya üye olanin akli yok bence bu kadar kötusunu hic görmedim o görseller o sistem igrenc ya hakkini verin bir isin. Yazik ya