Last.Fm ve MySpace'e Erişim Engellendi!
Genel

Last.Fm ve MySpace'e Erişim Engellendi!

MySpace ve Last.Fm'e erişim mahkeme kararıyla engellendi. Her iki sitede de erişim engelleme kararı "T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26.06.2009 tarih ve 2009/45 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır." olarak belirtiliyor. 26 Haziran'da verilen kararın neden bugün uygulandığını hukuk uzmanlık alanım olmadığı için bilemiyorum ancak tatil dönemine gelen bu engellemenin önümüzdeki haftadan önce kaldırılamayacağını tahmin edebiliyorum.

Kararın detaylarını henüz bilemiyoruz ancak MÜYAP tarafından açılmış olan bir davanın yansıması olabileceği konuşuluyor.

Hali hazırda OpenDNS ile her iki siteye de bağlanılabilirken, eğer tarayıcı ayarlarınızda İngilizce dil seçeneği seçiliyse Last.Fm'de herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz çünkü Last.Fm'e erişim engelleme lastfm.com.tr üzerinden verilmiş.

Sosyal medyanın en önemli iki oyuncusuna gelen bu erişim engelleme kararı Türkiye'ye ekonomik anlamda telif haklarından çok daha büyük zarar veriyor görüşündeyim. Umarım yakın zamanda site engellemeleri kökten bir çözümle tarihe karıştırırız.

Burada telif hakkı ihlali yapan sitelerin korunması gerektiğini söylemiyorum, ancak bu işlemin para cezası ile çözülmesi gerektiğine inanıyorum. Eğer ortada bir suç varsa bunu siteye erişimi engelleyerek değil, ilgili şirkete para cezası vererek cezalandırmak gerekiyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi aldığımızda paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (52)
 1. Onur Taner Onur Taner

  MySpace'teki müziklerin çoğu kısımını sanatçılar kendileri yüklüyor, bunun neresi telif hakkı oluyor ki?

  MySpace'in Türkiye'de ofisi olması da engellemesini kısa tutabilir.

 2. En komik engelleme buydu. Hadi bu zamana kadarki engellemelerin az da olsa haklı bir sebebi vardı.

 3. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Elde ettikleri tek şey insanların nefreti.

 4. İşin suyu çıktı artık, site kapatmaktan daha akıllıca cezalar var..

 5. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Kime göre? Neye göre? Nereye kadar?

 6. myspace de lastfm de de yasal olmayan bişey sözkonusu değil... telif hakları ihlali yok ikiside dünyaca ünlü yasal kuruluşlar. sonu ne olucak merak ediorum... adım adım memleket elden gidiyo... yeni uyananlara günaydın

 7. Yazıklar olsun Türk internetine. SansüreSansür veya diğer uğraş veren arkadaşlar boşuna uğraşıyor, bunu gösteriyor herşey. YouTube kapalı, Last.fm ve Myspace. Ne kaldı bakalım, Facebook, Twitter sonrasında bir Blogger denemesi daha mı ? Yazık.

 8. işin aslına bakılırsa youtube engellendi haberleri ile çok daha popüler oldu Türkiye trafiğini artırdı. Şimdi de nereye baksanız bu ikisinin engellendiği haberi. Bence süper PR çalışması.

 9. Sırada Facebook var ben size söyliyim.Telif hakkı bahane bunun içinde bir şeyler var.Oysa normalde bile para cezası söz konusu aslında

 10. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Bu ülkede müzikle ilgili bir kurum Myspace ve Last FM gibi iki önemli uluslarası sitenin kapanması için dava açıyorsa kusura bakmasınlar korsanla filan hiç uğraşmasınlar. Endüstri zaten bitmiş demektir.

  Bu yasakta fazla ses getirmeyecek eminim ki nasıl olsa zart tunnelimiz, DNS ayarlarımız filan var ya. Daha beterine müstehakız.

 11. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Rss üzerinden başlığı görünce yazıyı okumadan sitelere girmeyi denedim acaba sadece göndermemi yapılıyor dedim. Direk açıldı siteler sonradan aklıma geldi dns ayarları :)

  Garip olan şey engellemeyi bile beceremiyoruz. Bu konudalarda şaka gibi bir ülkeyiz vesselam :D

 12. Musa Ünsal Musa Ünsal

  Nasıl iş bu, " Ayy şunu da engelleyelimmi mahkemecimmm " diyen biryerlere erişim engelletiyor.

  Müziğinin telifi bu derece değerli olanlar, benim için bundan önce olduğu gibi, ne kadar müzikleri varsa alsınlar, kendileri yapıp kendileri dinlesinler.

  Bu işte yetkili olan herkesi, iç veya dış Ülkemize verdiği zarar ve vicdanları ile başbaşa bırakmaktan başka yol bilen varsa söylesin.

 13. Erkan Aktekin Erkan Aktekin

  Türkiye`de yaşayanlar acaba diğer arap ülkelerinde yaşayan insanlardan teknoloji olarak daha mı şanslılar, artık bunu düşünmeye başladım.

  Kapatarak bunları kesinlikle engelleyemeyiz, bastırılan duygular her zaman daha üstün çıkar, sanki myspace ve lastfm kanapndı diye bizler bu sitelere girmeyecekmiyiz?.Tabii ki gireceğiz..

  Sadece türk insanın hayır duasını bol bol alıyorlar:)

 14. Misafir Misafir

  Umarım sıradaki site R10 olur. Türk adult piyasasında tek söz sahibi site. Google Fan Webmaster Forum değil de Adult Fan Webmaster Forum diye bir title daha çok yakışır o siteye.

 15. Erdinç Erdinç

  Myspace sayesinde müzik dünyasına adım atan birçok yeni yetenek tanıdık. Bu engellemeler elbette müzik dünyasına pek yararı dokunmayacaktır. Keşfedilmeyi bekleyen müzisyenler için büyük bir engel.

  Bazen, şu opendns servisinin sadece Türkler için yapıldığını düşünüyorum. Sizce de komik değil mi?

 16. KesinLikLe .

  tek söz var.

  yazıkLar oLsun...!

  orda binlerce kişi müziklerini dinletiyorlardı insanlara , Undergrand müzik yapan insanlar oraya müziklerini koyuyorlardı ... Yazık

  tek söylenecek söz , yazıklar olsun... Çok mu iyi oldu şimdi?

  tekrar açın şu siteyi.!

 17. Mynet kavun.com ile online müzik dinlettirme işine girerken böyle bir engelleme gelmesi ilginç. Türk işi pazarlama taktiklerimi yürütülüyor ne..

 18. Hakan Barut Hakan Barut

  Şu aşağıda vereceğim cümlenin, sizin bu güne kadar kullandığınız en saçma sapan cümle olduğunu zannediyorum. İlkokul 5 e giden birisi duysa bunu o bile itibar etmez. Birilerini koruyacağım, yalakalık yapacağım diye saçma sapan konuşmayın lütfen. Sizin sitenizdeki bir yazı başka sitelerde kullanıldı diye bi yerinizi yırta yırta bağırmayı iyi biliyorsunuz ama iş müzik yapımcılarının emeklerine geldiğinde para cezasıyla halledilmeliydi diyorsunuz. Bu "hırsızları" savunmanız için ödeme mi alıyorsunuz?

  İşte anaokulu öğrencilerinden çıkmış gibi duran cümle:

  "Sosyal medyanın en önemli iki oyuncusuna gelen bu erişim engelleme kararı Türkiye’ye ekonomik anlamda telif haklarından çok daha büyük zarar veriyor görüşündeyim."

  1. Bak şimdi bu olmadı, hırsız diye tanımlanan siteler dünya sıralamasında ilk 100 de yer alan, milyonlarca dolar yatırım yapılan siteler ve böyle bir tanımlamayı hak etmiyorlar. Yapmaya çalıştıkları şey bizleri mutlu etmek, müzik dinletmek, müziği sevdirmek.

   Eğer ki Mü-yap (yada ağzı sulanmış bir şekilde televizyonlara ropörtaj veren başkanı ile "müzik için bişi-yap ma"!) adlı kurumun Türkçe müziğe erişim ile ilgili bu tarz dayatmaları devam ederse ne olacağını söyleyeyim hemen, zaten az olan Türkçe müzik dinleyicisi yok olacak, insanlar dinleyemediği için sevmeyecek, sevmediği için satın almayacak ! Ama birşey alacak olan birisi varsa ticaretten, pazarlamadan anlamayan o müzik yapımcıları olacak ve sonunda babayı alacaklar.

   Sonrada televizyonlara çıkıp müzik piyasası çok kötü durumda diyecekler, yurtdışında ünlü müzik grupları albümlerini bedava olarak internetten sunuyorken bizim alacak çok uzun yolumuz var.

 19. Abdulvahap Abdulvahap

  engel haberini sizlerden öğreniyorum.Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı eliyle yetkilendirilen İnternet Daire Başkanlığı'nın hadsizce ve anti-demokratik uygulamalarına yeni bir tanesini daha eklediğini düşünüyorum.(blogger örneği..)benzer ve sürekli zırvalıkta yasaklamalarını red ediyorum ve "korunmak" için "open dns" kullanıyorum.

 20. bayram ŞAKASI tadında engellemeler olmuş.bu siteler sayesinde insanlar hem kendi müzik çalışmalarını paylaşma fırsatı bulurken hemde dinledikleri türlere göre yeni gruplar keşfedebiliyor,festivallerden haberdar oluyordu.ama ne yazık ki ülkemiz bu "sansür" zihniyetinden hala vazgeçmemiş ve bu son engellemelerle beraber "uzlaşma" değil "dayatma" yolunu benimsediğini bir kez daha benimsemiştir.avrupa birliğine girmek için kırk takla atıp dumansız bilmemne sahaları çıkaran sözde "modernleşmeye" çalışan güzel ülkemin güzel yöneticilerinin süpersonik zihniyeti işte...

 21. makat, mahkeme kararı temizleyici

  http://makat.org/tr

 22. Jamendo da kapansın, her yer kapansın. Kendine müslüman Türkiye intraneti kurulsun, engelleme falan nedir öyle uğraşmayalım...

 23. Arda bey,blogger'da da yaklaşık 1 haftadır kesik kesik erişilememe sorunu var.Bunu neden yazmiyorsun anlamakta zorluk çekiyorum..Ben ve benim gibi bloggerlar zor durumda..Eğer yazarsaniz yetkililer sesimizi duyurabiliriz..Saygılar..

  1. Linkleri Linkleri

   Bu konuda haklısınız bende sizin görüşünüze katılıyorum. Aynı şekilde kesik kesik davranması sinir bir durum olsa gerek. Turkk Telekom kaynaklıda olabilir , tam neden bu kesintilerin veya secicilerin yaşandığı konsunda bilgisi olan arkadaşlar yazsın.

 24. Kızgın Adam Kızgın Adam

  hangi sekansta kimlerin nasıl engellediği belli de kim engelletmiş bilen var mı ? yani kimin mutsuzluğunun sonucu bu ? msg mi ?

 25. Dıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııt.......

 26. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  Üstte bir programcık verilmiş, bu tarz programları acaba PC'm ilerde botnet saldırısı için kullanılırmı diye düşünerek kullanmaktan hep çekindim. :(

  1. Kaan Özer Kaan Özer

   aslında o bir program değil. bir çeşit yama. zaten indirdiğiniz dosyayı sıkıştırılmış halinden çıkardığınızda sadece hosts dosyanızı değiştirdiğini görebilirsiniz. Kısaca WINDOWS\System32\drivers\etc\hosts dosyanızda bir oynama söz konusu. Saldırı düşünümü yersiz. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   1. Decameron Decameron

    bunu ekleyin işte

    216.178.38.116 myspace.com

    216.178.38.116 www.myspace.com

    195.50.169.96 tr.myspace.com

    195.50.169.72 profile.myspace.com

    216.178.38.104 profile2.myspace.com

    iyi bayramlar ;)

 27. Bu zamana kadar devletin kararına saygı duydum engelli siteleri yasak yollardan kullanmadım ama gerçekten saçmalamaya başladılar. Kaldırın engelleri gitsin..

 28. Emre Alagöz Emre Alagöz

  Hakan Barut ateşle yanyana gelmiş anlaşılan. Ağzından çıkan köpükler monitörümden aşağı süzülüyor da... Bir insanın bilmediği bir konu hakkında bu denli uç bir tavır takınması çok sevimsiz bir durum.

  Bunun dışında konuyla ilgili olarak herkesin aşağıya yazacağım linkteki yazıyı bir okumasını öneriyorum. Görünen o ki olayın çok farklı (ve vahim) bir boyutu daha var. Birileri açık açık tekel oluşturmak istiyor. Yakında gmail'i de erişime kaparlar. Tabi kendi mail serverlerini açtıktan sonra. Buyrunuz link:

  http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=16907426

  1. Altan Alpay Altan Alpay

   inanilmaz! Dogru olma ihtimali bile midemi bulandirdi. Rekabette Adnan Hoca taktikleri. Acaba Adnan hocanin bu sirketle alakasi var mi? Yonetim kurulunda falan danisman olarak yer aliyorsa hic sasirmam dogrusu..

 29. Altan Alpay Altan Alpay

  Bu isin detaylarini merak ediyorum. Benim bildigim MySpace'in Turkiye ofisi var, dolayisiyla Turkiye'de devamli olarak destek aldiklari hukuk burolari vardir.

  ilgili kanuna gore kapatma karari alinabilmesi icin once sikayetci taraf diger tarafa noterden ihtarname vb gibi hukuksal yontemlerle ulasmaya calismis olmasi ve cevap alamamasi gerekiyor.

  MySpace'in Turkiye ofisi olduguna acaba boyle bir ihtarname ellerine gecmis mi? Gectiyse ignore edeceklerini hic sanmam.

  Benim son zamanlarda duyduklarim yeni bir trend olarak karsi tarafa sorgusuz sualsiz hic bir savunma hakki taninmadan sitelerin kapatildigi yonunde. Ozellikle MUYAP'in internet radyolarina ve paylasim forumlara karsi cihad ilan etmis heralde.

  isin ilginc tarafi mahkemenin sitenizden alenen mp3 indirmekle bir kullanicinin imeem veya rapidshare linki eklemesi arasinda hic bir fark gozetmemesi. Her sekilde suclu sizsiniz. O yuzden ozellikle rapidshare/imeem gibi external linklerin sitelerinize konmamasina azami dikkat etmeniz gerek.

 30. Altan Alpay Altan Alpay

  Bu konuda mahkeme kararlari nicin hep gizli kaliyor? Olmadik seyler soz konusu oldugunda Kamuoyu Aydinlatma Platformu/Bilgi Edinme Yasasi vb kullanip sayfalarca basin aciklamasi yapilirken halka acik olan mahkemelerin Turk Milleti adina verdikleri kararin gerekceleri nicin aciklanmiyor?

  Sadece karar numarasi gibi muglak birsey var. O kararda ne yaziyor? Kim sikayet etmis? Neden sikayet etmis? Davaci kim? Deliller neler? Tam olarak hangi icerik hangi kanuna aykiri bulunmus? Bilirkisi kim? Gerekceli karar nedir?

  Benim bildigim mahkemeler halka aciktir, kafaniza eserse istediginiz durusmaya girip mahkemeyi dinleyebilirsiniz. Ama gel gor ki YouTube gibi Turkiye kamuoyunu iki senedir mesgul eden kararin icerigi hakkinda hic bir bilgimiz yok.

  Mesela YouTube'un kapatilmasina gerekce gosterilen icerikler neler? Bana bu sakincali iceriklerin tek tek linklerini verebilirmisiniz? Hayir veremezsiniz! Cunku gizli!

  Belki sakincali oldugu one surulen icerigin linklerini bilsek butun Turkiye olarak bu icerikleri YouTube'da "Spam" veya "Hate Crime" diye isaretleyip Youtube'dan sildirebiliriz.

  Ama amac uzum yemek degil bagciyi dovmek.

  Asil neden Ataturk'e hakaret gibi genel klise bahanelerin arkasina saklanarak iktidar partisini ve malum cemaati hatta adnan hocayi hedef alan yayinlari durdurmak olmasin?

  1. Emre Alagöz Emre Alagöz

   Sanki biz youtube izlemeyince orada o görmek istemediğimiz videolar yer almayacak:) Esasında böylesi çok daha kötü. En azından youtube açıkken ne olup bittiğini görür, mantıklı bir eylemde bulunabiliriz yada tepki gösterebilirz. Bu durum, kafayı kuma gömmekten farksız. Elimizi kolumuzu bağlıyorlar resmen

 31. Hakkı Kayaci Hakkı Kayaci

  webrazzi.wpengine.com sitesine yazılan yorumlar o kadar amatörce ki, bugünden itibaren bu sitenini takibini bırakıyorum. Herkesin ortak görüşü;"kapanırsa kapansın, biz dns ayaları yaparak da gireriz." Aferin size girin..

  Bu iki sitenin kapanma sebebi; Türkiye dşındaki ülkelerde yayınlann videolar için telif hakkı ücreti ödenrikten,Türkiye'ye ödeme yapmamalarıdır (yapmak istememeleridir) Alınan bu karar destek olmanız gerekirdi. Destek derken; sitelere girerek değil, girmeyerek...

  Bakın ondan sonra Türkiye'yi hiçe sayabiliyorlar mı? ama nerdeee biz o mantık? Ülkenin başbakanı bile youtube da...

  1. Isimin Vermek Istemeyen Izleyici Isimin Vermek Istemeyen Izleyici

   ... sanırım, DNS vb. yöntemlerle, yasaklanan bir siteye erişmek suç. Ülkenin başbakanı da bu suça ortak olanlardan...

   ...kapatma sebebinin ardına kesinlikle telif hakları yok. bu vitrin olabilir sadece. kaldıki en populer sitelerin bile ülkelere telif hakkı ödemesi gibi bir durum söz konusu değil. Hepsi mikroskobik yazılarla ve karmaşık sözleşme maddleri ile, içeriklerden sorumlu olmadıklarını, ekleyenlerin kişiseş görüşü olduğunu kabul ettirir.

   ...bu tür sitelerin ülkemizde ne durumda olduğu onlar içn çok önemli değil. bknz: yahoo.com.tr o nedenle bu sitelere girmek yada girmemek çok fazla durum belirleyici olmayacaktır.

   ...bir futbolcu, sevgilsinin özelini, bu tür sitelerden kaldırtabilyorsa, bunu bu devlette yapabilir! Çözüm bu!

  2. Decameron Decameron

   nasıl yani ? telif hakkı kimdeyse o kuruma veya o kişiye ödeme yapılır eğer yapılmıyorsa olay hukuki boyuta taşınır vs ama fare dağ küsmüş misali siteyi mahkeme kararı ile kapatmak mı çözüm oldu kusura bakma ben böyle bir görüşü savunamam ya ben senin anlattıklarını yanlış anladım yada ... yokya olmamalı

   canım Türkiyem de warez tavan yapmış zilyonlarca kaynaktan fışkırıyor sen git uluslararası 2 siteyi kapat özellikle yetenekli amatörlerin kafasına balyozu indir nasıl bir harekettir bu nasıl bir şuurdur bu ?

   herkese iyi günler

  3. Altan Alpay Altan Alpay

   "Bu iki sitenin kapanma sebebi" diye baslayip bu kadar acik ve net olarak ifade etmeniz beni oldukca suphelendirdi. Sanki mahkemedemiydiniz ve gerekceli karari okudunuz gibi geldi bana? Su ana kadar hic bir gazetecinin erisemedigi bu bilgilere nasil ulasiyorsunuz? Telif haklarinin ihlal edildigini one surulen icerikleri gordunuz mu? Bilirkisi heyeti icindemiydiniz?

   Bu kadar emin konustugunuza gore davaci yani bu siteyi kapattiran siz misiniz? Yoksa davacinin avukatimisiniz?

   Yoksa bu bilgileri 'icerden' birileri mi sizdirdi? Allahin bildigini kuldan saklamayin, rapidshare'e upload edin su mahkeme kararini hepimiz ogrenelim yada bilmediginiz seyler hakkinda bilirmis gibi ukalalik yapmayin..

   Demokrasi diye diye Nazi Almanyasina cevirdiniz memleketi.. Megerse icimizde ne kadar cok 'sunnetli' Goebbels'ler, Hess'ler, Goring'ler varmis da ortaya cikmak icin firsat kolluyorlarmis...

 32. Isimin Vermek Istemeyen Izleyici Isimin Vermek Istemeyen Izleyici

  işin içinde, yakınında, zedelerinden biri olarak;

  ... bir arkadaşımın sanal radoysu var.(dı) dinleyici sayısı 10'u geçmemiştir. Yayın saati ise 24 saatte en fazla 6-7 saat. Yayın içeriği ise amatör, telif hakkı olmayan, hiçbir şekilde ticari değeri olmayan dinletiler. ortalama 1 yıl gibi bir yayın süresi var.. site kapatıldı! (2 dilekçe yazıldıysa da kapatma ile ilgili bilgi alınamadı)

  ...

  aynı kişinin, yeni çıkan albümleri paylaştığı bir sitesi daha mevcut ve PR5. halen yayında! (bir de zaman zaman ligtv yayınlarını verdiği başka populer, kişisel bir sitesi daha mevcut !)

  ...

  iki örnek çok bariz ve yorumsuz sanırım.

  ...

  biraz daha yazmak istiyorum.

  ciddi kaynaklardan duyduğuma göre, sorun yaratmaktan öteye gidemeyen yetesiz telekom, trafik akışını yoğun olarak kullanan web sitelerini, bilgi teknolojiler bilmem ne kurumuna, "zararlı" olarak rapor ediyormuş. (içerik olarak olmayabilir, tekniktir belki.)

  - bazı hukuk adamları ile bürokratlar ve bilgi teknolojileri bilmem ne kurumu çalışanları, şahsi olarak bu kapatma kararlarında en etkin rolü alıyor. Belki de amatör müzikle ilgilenen bir bürokratın oğlu yüzünden bu iki iste kapatılmış olabilir :)

  - kapatma ile ilgili verilen kararların büyük bir çoğunluğu, salt savcı kararı ile (ki bunlar, konuya hakim olmayan, buna rağmen sorgulama ve araştırma ihityacı hissetmeyenler) veriliyor. Yani bir yargılama süreci söz konusu değil ! Yani savcılar internette tabiri caizse "at koşturuyor" ve konu ile ilgili biligi almanız mümkün değil!

  özetle;

  Kapatılanlar içerisinde kapatılma kararı en bariz olan youtube gibi duruyor. Sebebi malum! Devletin savcısı, "biz izlemeyelim de dünya ne izlerse izlesin" mantığıyla kalemi kırıyor. Yani devlet, bir web sitesinden bir avuç videoyu temizletmekten aciz gibi duruyor ve ne vshimdir ki dünyanın ilzemesine seyirci kalıyor!

  Sözüm ona Telif haklarını savunan zat-ı muhteremler, sanal ve real korsan paylaşımların peşine düşmek yerine, legal sistemlerin önünü keserek, bu işin legal olarak ta yapılmasını engellemiş oluyor. O halde bunlar ne istiyor?

  Ek olarak kapatılan web sitelerinin "yerli versiyonlarının" bu siteler hakkında geçersiz bilgilerle, yığınla şikayette bulunduğu söyleniyor.

  Peki ne olacak;

  Kapatma kararını bilgi teknolojileri bilmem ne kurumu verse, kimin odağında olduğu belli değil. Neye göre, kime göre karar verecek ?

  Savcılar bu kararı verse, hangisi bilgisayar kullanmayı biliyor veya bilenler ne kadar konuya hakim? Ayırca tek bir kişinin bu kararı vermesi ne kadar sağlıklı?

  Telekoma bıraksak? Allah korusun :)

  O halde ne olacak ?

  Bilgi teknolojileri gelen ihbarları savcıya verse, savcı, sektördeki en az 3 bilir kişiden bir rapor istese ona göre bir değerlendirme yapsa, belki daha verimli olur ama tabiki çok zor :(

  çok konuştum, ancak sektördeki rol belirleyiclerin, bir araya gelip, organize olup birilerinin kapısını çalması lazım. Memlekette internetin başı boş. Hoş öyle de olması lazım ama, bırakmazlar...

  "alıntıyla bitirmek istiyorum"

  (ekşi sözlükte "random word")

  "

  myspace'in yanlış anlaşılması yüzündendir.

  (bkz: amateur)

  (bkz: hard) *

  -ahmet abi hard deyü amatör deyü ne yapayım?

  -kapa abi.

  "

 33. Yakında memleketim için özel tarayıcılar yapılır yasaklı sitelere erişim için. Firefox için bir eklenti yazılsında kurtulalım. Proxy sitelerindeki reklamlar insanı soğutuyor sitelere girmeye.

  Cıvkı çıktı bu işin. İnternetin ilk zamanlarında yasaklar bekleniyorken şimdi yıllar geçtikçe yasaklar artıyor. İnsanlar bir şekilde sitelere erişebiliyorken ne diye yasaklanır anlamış değilim.

 34. Abdullah Pehlivan Abdullah Pehlivan

  Hadi her engellemeyi anladık da; vallahi bu kadar da olmaz :S Hepsinin bir yere kadar belki haklılık payı olabilirdi ama, amatör sanatçıların paylaştıkları müziklerin neresi engellenmeye değer? Bu kadarına da pes!

 35. Vedat Erol Vedat Erol

  Bazı konularda haklı olmalarına rağmen internete karşı düşmanlık ve kin bürünmüş görünüyorlar. Kusura bakmasınlar "nasıl koyduk" tavrı var. Myspace daha çok amatör grupların çalışmalarını koydukları bir site olarak biliyorum, yanlış olabilir ama onların günahı ne? Oturup bu siteler gibi profesyonel ve gelir getirici çalışmalar yapacakları yerde, direkt kapatma sevadasına gidiyorlar. Bağcıyı dövmekle olmuyor veya olmayacak görünüyor.

  Artık bu saatten sonra 10 dolarlık kapaklı cd'ler zamanı geçmiştir. Üstelik bu değeri yakalayacak ne şarkıcı ne de müzik var artık. O kadar büyük fırsatlar varken neden bu yolu seçtiklerini anlamak zor. Size yeni bir mecra gelmiş bunu paraya çavirmek size kalmış.

  Televizyon ve radyolar bangır bangır senelerce bunu yaparken hangi tv için bu televizyon erişime kapatılmıştır olayı oldu hiç biri.

  Kemal Sunal'ın binlerce kez oynayan filmlerinde Kemal Sunal ve oyuncularına ne kadar telif gitmiştir. Veya sokak köşelerinde ölen sanatçılar için.

  İnternet sahipsiz bu ülkede en kolayı kapatmak. Sağolsun bizim internetin büyük oyuncuları kapatma olayı olduğunda sevinçten çılgına dönüyorlardır. Nasıl olsa meydan onlara kalacak. Bugün buna, yarın sana...

 36. gerçekten içinde bulunduğumuz durum haddinden fazla sıkıcı bir hal almaya başladı.

 37. belli bir siteyi sevip yıllarca onda kendinizden birçok şey buluyorsunuz,size kazandırdığı her şarkıyı çok sevip en çok dinlenenler listenizde başa çekiyorsunuz ve her defasında bunun damağınızda kalan tadını büyük bir mutlulukla yaşıyorsunuz,ama birileri hadi bunu da kapatalım diyor ve sizin hayatınızdan zorla sık kullanılanlarınızı bir bir çalıyor...

 38. Altan Alpay Altan Alpay

  Bugun itibari ile Facebook'taki populer uygulama farmville'de yasaklardan nasibini almis bulunuyor. Hitler sagolsaydi bunlara fahri Aryan odulu verirdi.

 39. Maydanoz Maydanoz

  herkese duyrulur myspace açıldı. tepkiler sesini duyurdu bence. hadi hep birlikte siteye.

 40. Yunus Yunus

  mysapace kapandıgında cok uzulmustum ama sımdı bu gunelrın acısını cıkartıyorum

 41. Myspace açılınca kimse yorum yazmaz olmuş ne ilginç herkesin atıp tutması bu kadarmıymış myspace kapandı açıldı oldu bitti mi yani bütün davanız bu muydu?

  Bir sürü yasaklı web sitesi var, bir sürü yasaklı gazete var, televizyon kanalı var ve tabiki radyolar var.

  Sadece myspace e yapılan sansür mü sizi etkiliyor arkadaşlar.Yapmayın.Azcık daha duyarlı olalım n'olur...

  SANSÜRE HAYIR...

 42. demeokratik açılım diyorlar. asıl demokratik açılım bu konularda yapılmalı. hangi çağda yaşıyoruz insanların iletişim hakkı en büyük demeokratik hak. önce çoğunluğun haklarını tam takır versinler sonra azınlığa yönelsinler.

 43. Ülkemiz demekten çekiniyorum artık, yakın zamanda hiç siteye giremeyeceğiz.