2 Yılda $170 Milyon Değer Yaratan Genç Girişimciden 4 Ders

2 Yılda $170 Milyon Değer Yaratan Genç Girişimciden 4 Ders

Açıklama: Nurettin Özdoğan, kariyerGENÇ'in kurucu ortağı olup, bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi'de yayınlamıştır.

mint_logo7Genç bir girişimci olarak Türkiye’deki birçok başarılı internet girişimcisinden ilham aldığımı itiraf etmem gerekir. Nevzat Aydın, Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu, Çağlar Erol, Tümay Asena, Ersan Özer gibi başarısı kanıtlanmış Türk girişimciler aklıma gelen ilk isimler.

Şu anda bizlerin Amerika’yı tekrar keşfetmemesi adına başarılı girişimcilerden ders almamız gerektiğine inanıyorum. Bu konuda sadece Türkiye ile yetinmemeliyiz. Başta Silikon Vadisi olmak üzere birçok girişimciyi takip etmemizin gerektiğini düşünüyorum.

Baştan beri merakla “Ne yapacaklar” diye takip ettiğim kişisel finans yönetimi portalı Mint ve kurucusu Aoran Patzer işte beni bu konuda şaşırtmadı. Geçtiğimiz hafta Mint’in NASDAQ’a kote Intuit tarafından 170 milyon $’a satın aldığı haberi tüm sektöre bomba gibi düştü. Peki, 29 yaşındaki Aoran Patzer ne yapmıştı da 2 yılda 170 milyon $’lık bir değer yaratmıştı? Hadi gelin hep birlikte inceleyelim...

Ders 1 - Girişimci’nin geçmişi: Aoran Patzer’in Mint’den önce yaşadıkları Mint’in başarısını hazırladı. Üniversite yıllarında Getawebsite adında bir startup kurmuş. Akabinde Fraser Research, IBM, Nascentric gibi şirketlerde profesyonel olarak çalışmış. Yani 27 yaşına kadar hem büyük bir şirkette hem de küçük bir şirkette çalışma deneyimini yaşamıştı. Başarılı bir girişime başlamadan önce kurumsal hayatı tecrübe etmek hatta “başarısız” olmak girişimciyi pişiriyor.

Ders 2 - Az para harca: Aoran Patzer Techcrunch’da yazdığı bir yazısında az para harcadığını gururla anlatıyor. Şirket kurulumu için bir avukat tutmadıklarını, ofis olarak küçük bir kuluçka merkezini paylaştıklarını belirtiyor Patzer. İlk başladıklarında ortaklarıyla birlikte kendi apartman dairesinde başlamışlar, hatta şu anki CTO’suyla evin mutfağında mülakat yapmış.

Ders 3 - İnovatif bir ürünü lanse etmek: Mint hem tasarımıyla hem de yazılımıyla son derece inovatif bir ürün olarak lanse edildi. 2 yıl önce Techcrunch50’de 1. olarak bdikkatleri üzerine çekmişti. - Başta Silikon Vadisi yatırımcılarının... Ödül noktasında sadece Techcrunch ile yetinmedi. Businessweek’ten Webby Awards’a CNET Webware’den Edison Awards’a kadar birçok kurum tarafından web dünyasının en inovatif ürünlerinden biri olarak duyuruldu.

Ders 4 - Girişimcinin iyi bir iletişimci olması: 29 yaşındaki Patzer’in iyi bir iletişimci olduğunu şu cümlelerinden anlıyoruz: “Zamanımın 5’te birini medya ve halkla ilişkilere ayırdım.” Mint’in basın ve ödüller sayfasına girdiğinizde bunun sonuçlarını daha iyi görebilirsiniz. Neredeyse pazarlama ve reklama hiç para harcamamışlar. İyi bir blogla işe koyulmuşlar. Bloglarda ve basında çıkan haberler sayesinde SEO skorları yükselmiş. İçerideki kullanıcıyı mutlu ettikleri için Mint ağızdan ağza hızlı bir şekilde yayılmış. Ve sonuç olarak 2 yıl içinde 1.5 milyon üye kazanmış.

Mint'in kurucusu Aoran Patzer'dan alınması gereken bu kısa ama önemli 4 derse sizin kendi tecrübelerinizden eklemek istedikleriniz var mı?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.