2 Yılda $170 Milyon Değer Yaratan Genç Girişimciden 4 Ders
Genel

2 Yılda $170 Milyon Değer Yaratan Genç Girişimciden 4 Ders

Açıklama: Nurettin Özdoğan, kariyerGENÇ'in kurucu ortağı olup, bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi'de yayınlamıştır.

mint_logo7Genç bir girişimci olarak Türkiye’deki birçok başarılı internet girişimcisinden ilham aldığımı itiraf etmem gerekir. Nevzat Aydın, Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu, Çağlar Erol, Tümay Asena, Ersan Özer gibi başarısı kanıtlanmış Türk girişimciler aklıma gelen ilk isimler.

Şu anda bizlerin Amerika’yı tekrar keşfetmemesi adına başarılı girişimcilerden ders almamız gerektiğine inanıyorum. Bu konuda sadece Türkiye ile yetinmemeliyiz. Başta Silikon Vadisi olmak üzere birçok girişimciyi takip etmemizin gerektiğini düşünüyorum.

Baştan beri merakla “Ne yapacaklar” diye takip ettiğim kişisel finans yönetimi portalı Mint ve kurucusu Aoran Patzer işte beni bu konuda şaşırtmadı. Geçtiğimiz hafta Mint’in NASDAQ’a kote Intuit tarafından 170 milyon $’a satın aldığı haberi tüm sektöre bomba gibi düştü. Peki, 29 yaşındaki Aoran Patzer ne yapmıştı da 2 yılda 170 milyon $’lık bir değer yaratmıştı? Hadi gelin hep birlikte inceleyelim...

Ders 1 - Girişimci’nin geçmişi: Aoran Patzer’in Mint’den önce yaşadıkları Mint’in başarısını hazırladı. Üniversite yıllarında Getawebsite adında bir startup kurmuş. Akabinde Fraser Research, IBM, Nascentric gibi şirketlerde profesyonel olarak çalışmış. Yani 27 yaşına kadar hem büyük bir şirkette hem de küçük bir şirkette çalışma deneyimini yaşamıştı. Başarılı bir girişime başlamadan önce kurumsal hayatı tecrübe etmek hatta “başarısız” olmak girişimciyi pişiriyor.

Ders 2 - Az para harca: Aoran Patzer Techcrunch’da yazdığı bir yazısında az para harcadığını gururla anlatıyor. Şirket kurulumu için bir avukat tutmadıklarını, ofis olarak küçük bir kuluçka merkezini paylaştıklarını belirtiyor Patzer. İlk başladıklarında ortaklarıyla birlikte kendi apartman dairesinde başlamışlar, hatta şu anki CTO’suyla evin mutfağında mülakat yapmış.

Ders 3 - İnovatif bir ürünü lanse etmek: Mint hem tasarımıyla hem de yazılımıyla son derece inovatif bir ürün olarak lanse edildi. 2 yıl önce Techcrunch50’de 1. olarak bdikkatleri üzerine çekmişti. - Başta Silikon Vadisi yatırımcılarının... Ödül noktasında sadece Techcrunch ile yetinmedi. Businessweek’ten Webby Awards’a CNET Webware’den Edison Awards’a kadar birçok kurum tarafından web dünyasının en inovatif ürünlerinden biri olarak duyuruldu.

Ders 4 - Girişimcinin iyi bir iletişimci olması: 29 yaşındaki Patzer’in iyi bir iletişimci olduğunu şu cümlelerinden anlıyoruz: “Zamanımın 5’te birini medya ve halkla ilişkilere ayırdım.” Mint’in basın ve ödüller sayfasına girdiğinizde bunun sonuçlarını daha iyi görebilirsiniz. Neredeyse pazarlama ve reklama hiç para harcamamışlar. İyi bir blogla işe koyulmuşlar. Bloglarda ve basında çıkan haberler sayesinde SEO skorları yükselmiş. İçerideki kullanıcıyı mutlu ettikleri için Mint ağızdan ağza hızlı bir şekilde yayılmış. Ve sonuç olarak 2 yıl içinde 1.5 milyon üye kazanmış.

Mint'in kurucusu Aoran Patzer'dan alınması gereken bu kısa ama önemli 4 derse sizin kendi tecrübelerinizden eklemek istedikleriniz var mı?

Yorumlar (13)
 1. Hikayeler çok hoş ama Türkiye'deki ortam ile ABD arasında baya bir fark var.

  Türkiyede henüz normal borsa sistemi oturmamışken ABD'de NASDAQ var. Emin olduğum tek şey örnek gösterilen insanın gelip Türkiyede birşeyler yapsa 2 senede değil 170 milyon $, 1.700.000$ elde edemeyeceği gerçeği.

 2. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Tekerleği yeniden icat etmeme kavramını her girişimci göz önüne almalı bence. İs hayatinda tecrübe kazanmak pahalıya patlıyor, bu tecrübeleri degerlendirmek çok faydalı olacaktır. Yazı için teşekkürler, ornek oldukça başarılı.

 3. Sarp Centel Sarp Centel

  Mint aslında bir mühendislik şirketi değil, aksine bir pazarlama şirketi. Neden mi böyle diyorum? Çünkü Mint'in alt yapısını Yodlee adında bir servis oluşturuyor. İşin zor kısmı olan bankalarla ilişkileri outsource ederek tamamen güzel bir ürün geliştirmeye odaklanmış Mint. Yodlee'ın sunduğu altyapıyı ajax ve güzel bir tasarım ile süsleyerek ortaya güzel bir ürün koydular. Böylece Intuit için bir tehlike oluşturup satışı gerçekleştirdiler. Mint bence internet girişimlerinde sunumun önemini vurgulayan bir örnek.

 4. Ben şu anda yaptığım site ile amerika'da yaşıyor olsaydım aylık en az 10.000$ gelirim vardı. Türkiye'de aylık gelirim maksimum 50$ arada 200 katlık bir fark var.

  Şimdi global proje üretme konusuna gelelim. Global projenin ilk hedefi amerika'dır. Amerika'da yaşamadan onların kültürünü bilmeden global proje üretmek imkansıza uzanmaktır. Yazınız gayet güzel ama maalesef Türkiye'mizin gerçekleri var. Şu anda dahi bir kaymak tabaka var ve bu kaymak tabak yüzünden internet pastasından herkes hakettiğini alamıyor maalesef. Türklerin önünde her zaman çok daha fazla engel vardır.

  1. Burak Sarica Burak Sarica

   Metin hedef kitlen neden sadece Türkiye? Türkiye'deki şartlar olgunlaşana kadar sadece Türkiye'yi hedefleyen servisler, riski de beraberinde getiriyor.

 5. Metin sana katılamayacğaım türkiyedeki başarısızlıklar çoğunlukla yetersiz çabadan kaynaklanıyor ve eksik teknik bilgi. şuanda 50$ kazanıyorsan demekki yeterince iyi bir iş çıkartamamışsın. biraz suçu kendimizde arayalayım daha çok çalışmamız gerekli.

  hem kimse sana global site yapamazsın demiyor araştır yazılım xhtml css herşey global zaten. tüm ve inceleyebileceğin bir çok web 2.0 girişimi var. üstelik tüm arayüz js , css ve xhtml kodları ile birlikte. bu büyük bir fırsat aslında.

  1. Çıkarttığım işin mesleğinde çalışıyorum ve şu anda yaptığım site ile Türkiye'de mesleki gruba en geniş kitlede hitap ediyorum. Tükiye'de bu işin değeri yok ve sitedeki reklamları kaale almıyor kullanıcılar, ben bunu diyorum.

 6. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

  Daha önce de bir çok yorum da söyledim. Maalesef Türkiye 'de web projelerine 10.000 TL bile zor ...

  1. Koray Kibar Koray Kibar

   Bizim oyun sitemiz vardı. gamerbug.net bir şirkete 12 mil.. satmıştım..

   koray

   1. Kaan Egezir Kaan Egezir

    Merhaba Koray,

    12 mil... derken? milyon, milyar, trilyar, olmadı yar?

    €-$-TL?

 7. ABD'li yatırımcı ile Türkiye'li yatırımcı arasında çok çok fark var. Burada, herhangi bir yatırımın değerli olup olmadığını kişi belirleyemiyor. Ya korkak başarısız olacağını düşünüyor ya da Türkiye piyasasının buna uygun olmadığını düşünüyor... Kaldı ki, Türkiye'de milyonlarca dolarlık kazanç sağlayabilecek çalışma olabilir mi?

  Sanmıyorum

 8. Erhan Er Erhan Er

  İnovatif yerine yenilikçi yazmak çok mu zor ?

 9. Okulsayfam Okulsayfam

  Ülkemizde çok cevher var ama malesef yeterli yatırımcı ve geliştirici şirket yok. Bu yüzden tr'de imkansız olay.