Yeni Bir Mikro Blog Servisi: CivilCivil.com
Araçlar

Yeni Bir Mikro Blog Servisi: CivilCivil.com

civilcivil-logo1Türkiye'de bir süre önce mikro blog alanına giriş yapan yeni bir oyuncudan haberdar olduk. CivilCivil.com isimli girişim sessiz sedası Haziran 2009'da yayına başlamış ancak o dönemde sadece birkaç gün herkese açık olarak üye kabul edip sonrasında sadece mevcut üyeler tarafından önerilen kişileri sisteme almış. Birkaç gün öncesinde de şu anda görebileceğiniz gibi herkese açık olarak yayınına başlamış.

Kurucularının 5 ayda tamamen kendilerinin geliştirdiğini öğrendiğimiz servis, dünyanın en popüler mikro blog platformu Twitter'ın birçok özelliğini bünyesinde barındırmasına karşılık kendi yapısı ve yazılımı üzerinden hizmet veriyor.

Klasik mikro blog servislerinde görebileceğiniz neredeyse tüm özellikleri bünyesinde barındıran CivilCivil.com'un uygulamasını sorunsuz bulduğumuzu hemen paylaşmış olalım.

Günün en çok konuşulan konularını filtreleyerek sunan Twitter'daki gibi bir yapıyı da hashtag (#) kullanarak sistemine entegre eden CivilCivil.com'da şu an için günde ortalama 110 adet mesaj gönderiliyor ve hali hazırda 700 kayıtlı kullanıcı bulunuyor.

Yine kendi girişimleri olan CCResim.com ile de entegreli olarak CivilCivil.com'a resim göndermeye imkan veren servisin bu konuda da problemsiz çalıştığını test ettik.

civilcivil-ana1

Henüz SMS entegrasyonu olmayan servisin ilerleyen dönemlerde bu konuda çalışmaları olacağını öğrendik. Şu günlerde bir telekom şirketi ile sürdürülen proje için servisin kurucularından Suray Çalışkan, Twitter'ın Türk kullanıcılar tarafındaki en büyük eksiğini bu şekilde kapatacaklarını söylüyor

Öncelikle kendi jargonunu oluşturup Twitter'daki "Tweet" gibi, CivilCivil.com için "Cıvıltı" tabirini kullanıcılarına empoze etmek isteyen servisin şu anki kullanıcılarının konsantre segmentasyonundan dolayı bunu başarabileceğini tahmin ediyorum. Diğer taraftan mevcut kitlesi ile oldukça temiz bir içerik sunduğunu da belirtmiş olalım.

Tasarımında ve arayüzlerinde biraz daha çalışılması gerektiğini düşündüğüm CivilCivil.com'u model olarak seçtiği Twitter'ı kendine özgü bir havada sunuyor olmasından dolayı beğendiğimizi söyleyebilirim.

Geliştirilmeye açık bu servisin kendi çizgisinde yürüyerek, henüz genele yayılmamış mikro blog kavramının bir noktasından kendi kitlesini oluşturabilme olasılığını mümkün görüyorum. Bunun için yapmaları gereken fark yaratacak ve Türk internet kullanıcısına uygun olacak özellikleri sistemlerine dahil etmeleri. Kişisel görüşüm Twitter'a bağlı kalmadan, FriendFeed başta olmak üzere Türkiye'de yaygınlaşmaya başlayan alternatif platformlara da göz atmaları ve dikkat etmeleri.

Yorumlar (15)
 1. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Gayet başarılı görünüyor. Twitter.com.tr gibi değil yani :) Gayet hızlı Türkiye'de olduğu için galiba. CCresim özelliği de varmış tinypic gibi. Yalnız footer kısmı Twitter'a oldukça benzemiş. API çıkarırlarsa birkaç uygulama deneriz belki :) Zira Türk uygulamalarına API çıkmıyor bir türlü, akıl edemiyor olabilirler belki de. Umarım ASP altyapısıyla uzun süre gidebilirler. Tebrik ediyorum yapımcıları.

 2. Yandaş medya webrazzi :)

 3. Mehmet Mutlu Mehmet Mutlu

  Oldukça başarılı bir çalışma, ancak geliştilmeye ihtiyacı olduğu kanaatindeyim ,api desteği olursa türk web siteleri arasında kullanımı arttıracağına inanıyorum ,yapımcılarını tebrik ediyorum

 4. Decameron Decameron

  bu tip girişimlerin clonerazzi.com da yayınlanması daha iyi olur aslında

 5. Mujaheed Mujaheed

  Neden hep klon servisleri bu kadar yüceltiyoruz? Aynı tartışma sayyac.com konusunda da yaşanmıştı. Yüceltiyorsunuz abi resmen özendiriliyor millet klon site yapmaya. İsimleri bile özenilmiş besbelli ki. "Twitter"ın kuşu "Cıvıl Cıvıl" ötüyor bu sitede de..

  1. katılmamak elde değil..

   klon servislerin bu kadar yüceltildiğini anlamış değilim..

 6. Gurufasulye Gurufasulye

  "Civilda" terimi cok komik bir isim :) ben daha once arastirmistim, civilda icin domainleri falan almaktan son anda vazgectim hatta. Arkadaslar benim basarisiz olur dedigim ismi kullanip ortaya birseyler koymuslar. Umarim umduklarini bulurlar.

 7. Prometheus Prometheus

  Türkiye'de twitter kullanan insanlar genellikle bilgisayar bilgisi biraz daha iyi durumda olan insanlar. Büyük bölümü ise hala mirc'in ne büyük bir buluş olduğunu düşünenler. Farklılık yaratmazsa tutabileceğini sanmıyorum. Malesef Twitter vari siteler(nolyo.com, shuanda.net) Türkiye'de chat sitesi gibi kullanılıyor. İlk aşamada bunu aşmak için çok iyi modere ediliyor olması lazım servisin.

  İkinci bir önerim ise bir yazı link yapılabilmeli bence. Twitter'ın bu güzelliği yok. Yani mesela ben bir yazı okudum ve bunu "[url]felanfilan.com/hedehode.html:bu yazı[/url]" yazıp "bu yazı" diye link verebilmeliyim. Böylelikle link vermek için farklı servisler kullanarak Yazı limitimi de boşuna kısaltmış olmam.

  Klondu, değildi tartışmasına gelince eğer bir fikir tutmuşsa klon olmasının veya olmamasının bir önemi yok. Ne yani Webrazzi'ye de TechCrunch klonu mu diyeceğiz? Servis bizlere bir şeyler katıyorsa daha önce yurtdışında yapılıp yapılmadığının bir önemi yok. Yerel pazarlara göre düzenlemiş servisler insanlara daha uygun kullanım imkanları ve kolaylıklar sunarlar.

 8. Bence böyle bir hizmet vermenin hiçbir gereği yok.Onun yerine daha faklı hiç yapılmamış servisler yapsalar daha iyi.Sonuçta pazarın hakimleri belli...

 9. İbrahim İbrahim

  Bence bu sistem pek tutcağa benzemiyor. Sonuçta Twitter microblogging alanında patlamayı yaptı.

  @Prometheus

  Bu sistem ne katabilir ki ? Ancak CıvılCıvıl eklenti tarzı şeyler yaparsa, belki diyorum ...

 10. Celoron Celoron

  iconunun google chrome ile müthiş bir benzerliği var.

 11. Magazintime Magazintime

  Bence bu sistem pek tutcağa benzemiyor.Bence böyle bir hizmet vermenin hiçbir gereği yok

 12. Prometheus Prometheus

  @ibrahim

  Dediğim gibi yazıya link verebilme katılabilir. Ayrıca FriendFeed tarzı cılvıltılara yorum yapılabilir.

  Son bir şey olarak mobil entegrasoyon insanların mesaj kampanyalarını da kapsarsa iyi olur diye düşünüyorum. Yani mesaj için insanlar kontör harcamak istemeyebilir bunun için onlara özel bir id oluşturularak normal bir numaraya mesaj attırılabilir ya da operatörlerle anlaşılabilir bunun için.

  Bunlar sadece benim aklıma gelenler pazara uyumlu hale getirebilirlerse ve iyi modere ederlerse tutabilme olasılığı var.

 13. html kodunda doctype üzerinde sayaç kodu barındırmaması gereken servis.

 14. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

  Ben Webrazzi ekibinin özgün işleri daha fazla ön plana çıkarmak için samimi bir çaba harcadığına inanmak istiyorum. Aksini düşünmek için de sebep yok; Webrazzi içeriği o şekilde daha ilgi çekici olacaktır.

  Özgün girişimler az sayıda ise Arda Kutsal ne yapsın? Klon da bu girişimlere verilen bir emek var. Buna saygı duymak gerektiğini düşünüyorum. Sadece tanıtım yazısı yazıldı diye ben `yüceltildiği` sonucuna varmıyorum.

  Fakat Webrazzi ile TechCrunch arasındaki ilişki ile CıvılCıvıl ve Twitter arasındaki ilişki çok farklı. Webrazzi klonsa, hepimizin blogları başka bir blogun klonu. Internet uygulamaları (içerik değil, uygulama) bir sorunun çözümü, bir işin kolaylaştırılması için geliştirilir. Bu anlamda aynı sorunu çözdüğü için CıvılCıvıl neresinden bakarsanız klondur.

  Bu girişimin başarılı olmayacağı yönündeki tahminlere katılmamak elde değil. Klon olması, asıl uygulama üzerine birşeyler ekleyememesi bir yana; hedef kitle iyi analiz edilmemiş. Bugün bilgisayarı en basit seviyede kullanabilenler Facebook içerisinde yolunu gayet iyi bulabiliyor. Yani mesele teknik karmaşıklık değil. Mesele micro-blogging kullanıcısının düşünce tarzı ve kültürel farklılığı. Durum böyleyken "aa ne güzel, Türkçe'si varmış" demezler, "Twitter varken neden?" diyeceklerdir. Tabii bu benim kendi düşüncem.

  CıvılCıvıl kurucularına başarılar dilerim.