limango'nun Yeni Tasarımı ve Güncel Alışveriş İstatistikleri

limango'nun Yeni Tasarımı ve Güncel Alışveriş İstatistikleri

Henüz Türkçe'sini bulamadığımız, dönem dönem "kapalı alışveriş" ya da "kişiye özel alışveriş" gibi tam da anlamını vermeyen terimler ile aktardığımız "Private Shopping" modelinde hizmet veren limango'nun bugün tasarımı tamamen yenilendi. Şirketin blogundan yaptığı açıklama ile haberdar olduğumuz bu güncelleme ile birkaç yeni özellik de servise dahil edilmiş.

Her ne kadar biz henüz tam karşılığını veren bir Türkçe kelime bulamamış olsak da, Almanya merkezli Otto Group şirketlerinden limango "Private Shopping" söylemini sahiplenmiş ve yeni tasarımında da "I Love Private Shopping" sloganını ön plana çıkartmış.

Tasarım konusunda yorum yapmayı bu konunun profesyonellerine bırakmak lazım diye düşündüğüm için işin o tarafı hakkında fazla ahkam kesmek istemiyorum. Ama bir kullanıcı olarak yapılan değişikliklerin hoşuma gittiğini de söylemeden edemiyorum.

limango-tasarim1

Kullanılabilirlik adına küçük detaylara fazlasıyla önem verildiğini hissettiğim yeni limango tasarımında dikkatimi çeken bir nokta da kullanıcılarına sundukları renk seçenekleri oldu. Sitenin renklerini her kullanıcının istediği gibi değiştirmesine olanak tanıyan bu özellik kapsamında sunulan renklerde 2009'un moda renkleri tercih edilmiş.

image_colorchoose

Eğer limango kullanıcısıysanız zaten yeni tasarımı kendiniz tecrübe edebilirsiniz, o yüzden ben konuyu bu tasarımla gelen bir yeni özelliğe çekmek istiyorum.

Sisteme davet ettiğiniz arkadaşlarınızın gerçekleştirdiği alışverişler sonrasında bildiğiniz üzere limango 10 TL hediye çeki veriyor. Yeni sitenin yayına alınması ile birlikte kullanıcıların sahip oldukları hediye çeklerini arkadaşlarına göndermelerine olanak verilmiş. Yani, beni sisteme davet etmeniz ve benim alışveriş yapmam ile kazandığınız 10 TL'yi dilerseniz bir başka arkadaşınıza gönderebiliyor ve onun kullanmasına izin verebiliyorsunuz.

Yeri gelmişken bir süre önce limango hakkında Webrazzi'yle paylaşılan bazı verilerden de bahsedeyim. Sanırım e-ticaret ve özellikle private shopping konseptinin ülkemizdeki trendleri hakkında bilgi sahibi olmak adına değerli olacaktır bu veriler.

limango'da şu anda yaklaşık 120.000 üye bulunuyormuş. Mayıs ve Ağustos ayları arasında gerçekleşen alışverişleri baz aldığımızda üyelerin çoğunlukla 10:00 - 12:00 arasında alışveriş yaptıklarını görüyoruz. Sabah gerçekleşen e-bülten gönderimleri sonrasında stoklar tükenmeden alışveriş yapılıyor olduğundan bu veri için son derece normal diyebiliriz.

limango-alisveris-saat1

Bugüne kadar Türkiye'nin 78 şehrinden kullanıcılar limango'dan alışveriş yapmışlar. En çok alışveriş yapılan ilk 5 şehir, toplam siparişlerin %84'ünü gerçekleştirmiş. Aynı şekilde bu şehirlerden yapılan alışverişler toplam cironun da %83'ünü oluşturmuş. Bu şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa olarak sıralanıyor.

limango-harita1

Mayıs ve Ağustos ayları arasında gerçekleşen alışverişlerde limango üyelerinin en çok tercih ettikleri ürünler ise kişisel bakım ürünleri olmuş. Bu kategorideki ürünleri tekstil, ayakkabı ve gözlükler takip etmiş.

Yeni tasarımını beğendiğimiz limango'nun paylaştığı bu verilerin Türkiye'de e-ticaret'in gelişimi adına önemli göstergeleri barındırdığını düşünüyorum. En azından bu yazıyı okuyan büyük çoğunluğun bundan bir yıl önce "internetten kişisel bakım ürününü kim alır?" tarzı bir cümle kurduğunu tahmin edebiliyorum. Ayakkabı ve güneş gözlüğü konusunda ise sözünü ettiğim büyük çoğunluğun üzerine biraz daha fazla kişi eklemek gerekeceğini düşünüyorum. "Kişi kendinden bilirmiş" diyerek yeri gelmişken bir de itirafta bulunmuş olayım. ;)

GÜNCELLEME: Davetiye ile üye kabul eden limango'ya katılmak isterseniz tekrar aktif hale getirilen Webrazzi davetiyelerinden faydalanabilirsiniz.

NOT: Webrazzi'nin sunduğu limango davetiyeleri bizlere "10 TL hediye çeki" kazandırmamaktadır. Tamamen limango'nun "özel" gördüğü Webrazzi okuyucularına sunduğu bir ayrıcalıktır. Daha önceki ilgili yazıların yorumlarında dile getirilen bir konu olduğu için paylaşmak istedim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.