Türkiye'de blogculuğun gelişmeye başlamasından bu yana süregelen amatör ruh giderek profesyonelleşmeye ve kurumsal şirketlerin de ilgisini çekmeye başlamıştı. İnternet ağında bloglarla erken tanışan global şirketlerin yanında ülkemizde bu işe gereken önem pek verilmiyordu.

Sosyal medya olgusunun ülkemize yansıması ve internet kullanıcılarına samimi bir şekilde yaklaşmanın yolunu gören şirketler ise yavaştan bloglarını oluşturmaya başladılar.  Bunlar arasında THY'nin 2007'de açmış olduğu hem kendisi hem de yolcuları için tuttuğu blog sanırım ilk olma özelliğini taşıyor. Algida'nın amatör Dondurmalı blog'u marka adına çalışsa da gerçek bir kurumsal hava taşımıyor.

Yukarıdakilerin dışında pek rastlayamadığım kurumsal bloglara geçtiğimiz hafta 2 tane daha eklendi. Sosyal medya ve blogcularla arası iyi olan Turkcell, blogcuları ağırladığı 3G partisinden sonra ilk blogunu açmıştı. Şimdi ise tam bir kurumsal blog havasında blog.turkcell.com.tr adresinde bizi karşılayan Turkcell, tüm desteği kendi çalışanlarından alıyor ve kendini şöyle tanımlıyor;

"Turkcell çalışanlarının bu Blog’da ne işi var? Ben bu Blog’u niye takip edeyim ki? Blog sevgisi 3 gün bilemedin 5 gün sürer burası sonra söner mi? “Bu da işte öyle bir moda aman bizim de bir blogumuz olsun” mu dedik? Belki hepsi, belki daha fazlası ya da sadece bu kadarı."

Blogunda hem teknik hem daha içten konulara yer veren Turkcell bu işi öğrenmiş gibi duruyor. Yeni açılan diğer bir şirket blogu ise Microsoft Türkiye'den geldi. Windows Pazarlama Grup Müdürü Mehmet Nuri Çankaya'nın kendi blogunda paylaştığı, Windows 7 blogu Windowsblogu.com altında ziyaretçilerine açıldı. Çankaya'nın WindowsBlogu açıklaması ise şöyle;

"Windows hakkında bilmek istediklerinizi kolayca takip edebileceğiniz bir şekilde tasarlanan Windows Blogu yayında. Özellikle Windows’un en yeni sürümü Windows 7 hakkında detaylı bilgiler barındıran Windows Blogunda hem kurumsal kullanıcılar hem de tüketiciler için faydalı içerikler bulmanız mümkün. Her gün güncelenen içeriğiyle ve video, podcast, sunum gibi zengin içeriklerle Windows ürünlerini yakından tanıyabilirsiniz."

Microsoft çalışanlarından bir takımın yönettiği WindowsBlogu da kullanıcılar ile sıcak ve sıkı bir ilişki kurmanın bir yolu olarak başarılı görünüyor. Sunumlar, videolar ve podcastler'in yer verildiği blog Türkiye'de Windows'u anlatan resmi bir blog olarak gayet tutulacak gibi görünüyor.

Dijital medyanın güçlenmesi yavaşta olsa kurumsal şirketlerin dikkatini çekiyor ve değişim zamanla kendini gösteriyor. Bakalım internet çağının yeni devinimler geçirdiği bu dönemde kurumsal şirketler bu yenilenmeye ne kadar ayak uyduracak. Bu yeni dönemi yakalamak isteyen şirketlere tavsiyem ise takip eden değil takip edilen olmak için konuyla alakalı profeyonel destek almaları. Sanıyorum bu sayede müşteri-satıcı ilişkileri daha pozitif boyutlara ulaşabilir ve herkes bu dönüşümden mutlu olur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.