Kurumsal Bloglama Dönemi Başlasın!
Blog

Kurumsal Bloglama Dönemi Başlasın!

Türkiye'de blogculuğun gelişmeye başlamasından bu yana süregelen amatör ruh giderek profesyonelleşmeye ve kurumsal şirketlerin de ilgisini çekmeye başlamıştı. İnternet ağında bloglarla erken tanışan global şirketlerin yanında ülkemizde bu işe gereken önem pek verilmiyordu.

Sosyal medya olgusunun ülkemize yansıması ve internet kullanıcılarına samimi bir şekilde yaklaşmanın yolunu gören şirketler ise yavaştan bloglarını oluşturmaya başladılar.  Bunlar arasında THY'nin 2007'de açmış olduğu hem kendisi hem de yolcuları için tuttuğu blog sanırım ilk olma özelliğini taşıyor. Algida'nın amatör Dondurmalı blog'u marka adına çalışsa da gerçek bir kurumsal hava taşımıyor.

Yukarıdakilerin dışında pek rastlayamadığım kurumsal bloglara geçtiğimiz hafta 2 tane daha eklendi. Sosyal medya ve blogcularla arası iyi olan Turkcell, blogcuları ağırladığı 3G partisinden sonra ilk blogunu açmıştı. Şimdi ise tam bir kurumsal blog havasında blog.turkcell.com.tr adresinde bizi karşılayan Turkcell, tüm desteği kendi çalışanlarından alıyor ve kendini şöyle tanımlıyor;

"Turkcell çalışanlarının bu Blog’da ne işi var? Ben bu Blog’u niye takip edeyim ki? Blog sevgisi 3 gün bilemedin 5 gün sürer burası sonra söner mi? “Bu da işte öyle bir moda aman bizim de bir blogumuz olsun” mu dedik? Belki hepsi, belki daha fazlası ya da sadece bu kadarı."

Blogunda hem teknik hem daha içten konulara yer veren Turkcell bu işi öğrenmiş gibi duruyor. Yeni açılan diğer bir şirket blogu ise Microsoft Türkiye'den geldi. Windows Pazarlama Grup Müdürü Mehmet Nuri Çankaya'nın kendi blogunda paylaştığı, Windows 7 blogu Windowsblogu.com altında ziyaretçilerine açıldı. Çankaya'nın WindowsBlogu açıklaması ise şöyle;

"Windows hakkında bilmek istediklerinizi kolayca takip edebileceğiniz bir şekilde tasarlanan Windows Blogu yayında. Özellikle Windows’un en yeni sürümü Windows 7 hakkında detaylı bilgiler barındıran Windows Blogunda hem kurumsal kullanıcılar hem de tüketiciler için faydalı içerikler bulmanız mümkün. Her gün güncelenen içeriğiyle ve video, podcast, sunum gibi zengin içeriklerle Windows ürünlerini yakından tanıyabilirsiniz."

Microsoft çalışanlarından bir takımın yönettiği WindowsBlogu da kullanıcılar ile sıcak ve sıkı bir ilişki kurmanın bir yolu olarak başarılı görünüyor. Sunumlar, videolar ve podcastler'in yer verildiği blog Türkiye'de Windows'u anlatan resmi bir blog olarak gayet tutulacak gibi görünüyor.

Dijital medyanın güçlenmesi yavaşta olsa kurumsal şirketlerin dikkatini çekiyor ve değişim zamanla kendini gösteriyor. Bakalım internet çağının yeni devinimler geçirdiği bu dönemde kurumsal şirketler bu yenilenmeye ne kadar ayak uyduracak. Bu yeni dönemi yakalamak isteyen şirketlere tavsiyem ise takip eden değil takip edilen olmak için konuyla alakalı profeyonel destek almaları. Sanıyorum bu sayede müşteri-satıcı ilişkileri daha pozitif boyutlara ulaşabilir ve herkes bu dönüşümden mutlu olur.

Yorumlar (11)
 1. Umut Akyol Umut Akyol

  Bildiğiniz kurumsal blogları paylaşırsanız sevinirim. Biz de geçtiğimiz günlerde bu konu üzerinde konuştuk ve "kurumsal blog" kategorisini yayına geçirdik, ancak şu anda içerik çok kısıtlı, biz de geliştirebiliriz. Kurumsal Bloglar

 2. çağatay çağatay

  Turkcell blogunda bir şey dikkatimi çekti. Açık kanaklı wordpress altyapısını kullanmasına rağmen blogun herhangi bir yerinde wordpress kullanıyoruz ibaresine rastlayamadım. "Copyright © TURKCELL" yazıyor. Açık kaynaklı ve açık lisanslı ürünleri kullanan bireylerin ve kurumların bu konuda hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Turkcell'in yaklaşımı da bizi üzdü.

 3. Socialmediav Socialmediav

  http://www.socialmediav.com altında da kurumsal bloglarınızı corporate brands başlığı altında paylaşabilirsiniz.

 4. Teknozom Teknozom

  turkcell'in blogu biraz basit gözüksede güzel olmus.

 5. Bu sitelerin açılması çok güzel, artık kurumsal blogları nasıl yöneteceğimiz konusuna da böylece girebiliriz umarım.

 6. Crema'nın blogu kurumsal blog tanımına oturuyor sanırım.

  http://www.clubcrema.com/

 7. Profesyonel Blogcu Profesyonel Blogcu

  Güzel yazı ve paylaşım için teşekkürler Fırat. Umarım Türk firmaları bu yazını en kısa sürede dikkate alırlar. Ben de dört gözle ülkemizde kurumsal bloglama döneminin başlamasını bekleyenlerdenim...

 8. ümit Orhan ümit Orhan

  Blog tutan bir üniversite var. Her ne kadar şirket kategorisine girmese de, üniversite ile ilgili her türlü güncel habere ulaşabilecek bir blog olması çok önemli.

  http://blog.ozyegin.edu.tr/

 9. bence de windows blogu günlük girişleriyle, bu bloga özel Microsoft röportajlarıyla, ekran kayıtlarıyla takip edilesi bir blog

 10. Emrah öztü Emrah öztü

  Çalıştığım firmada kurumsal blog tutmuyor bir süredir. Blogta tabi genelde kendi ürünlerimizle ilgili yazılar yer alıyor. Arada sektör veya firmamız ile ilgili yazılarada yer veriyoruz. Mizah yönümüz henüz pek görünmese de şirket içinde oldukça fazla bir potansiyel var bu konuda :) Blogtada okuyanların okudukları yazılarda biraz geniş bir hava bulmasından yanayım. Geniş derken rahat dile getirebilmeliler bazı şeyleri.

  Kurumsal bloglama dönemi gerçekten firmaların kendilerini takip ettirebilecekleri önemli yollardan biri.

 11. Web3581 Web3581

  Arkadaşlar katılıyorum sizlere bencede blogların önemi çıktı ortaya bunu hepimiz öğrenecez yavaş yavaş..Saygılar