URL Kısaltma Servislerine Kullanışlı Alternatif: url.ac

URL Kısaltma Servislerine Kullanışlı Alternatif: url.ac

urlac-logoWebrazzi'yi sürekli takip eden okuyucularımız en sevdiğim servislerin ne tür servisler olduğunu iyi bilirler. Geçtiğimiz günlerde yine bu tür bir servisten haberdar oldum. Çoğu zaman "şöyle birşey olsa" dediğimiz türden bu küçük ama kullanışlı servisin adı url.ac ve yaptığı iş birden fazla adresi tek bir kısa linkte saklaması.

Yani, "Türkiye'nin Popüler Video Siteleri" diye bir liste yapacağımızı varsayalım. Örnek olarak da youtube.com, vimeo.com, izlesene.com, vidivodo.com gibi siteleri bu listeye dahil edelim. Bu listenizi url.ac üzerinde url.ac/ug şeklinde bir kısa adres haline getiriyorsunuz ve gönderdiğiniz kişi hepsini sırayla gezebiliyor.

Ayrıca belirtmekte fayda var, url.ac üzerinde yarattığınız çoklu adres listelerinizi kaç kişinin tıkladığını da istatistiksel olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

URL kısaltma servislerinin iş modeli ne olacak diye tüm dünyada konuşulduğu gibi ben de henüz istatistiksel veri dışında bu servislerin nasıl bir gelir yapısı kurgulayacağını net olarak kestiremiyorum. Ama şöyle birşey var ki, çoklu adres kısaltma uygulamalarının klasik olanlara kıyasla kullanım alanlarının çok daha geniş olabileceğine inanıyorum.

urlac-1

Verimlilik sağlayan basit ama kullanışlı bu tür servisler günün birinde önemli başarı hikayelerine dönüşebilirler mi? Türkiye'de zor ama dünyada olabiliyor. Global pazarlara açılmak adına ise geniş çaplı bir girişime kıyasla çok daha kolay şekilde yabancı pazarlara sunulabileceklerini de unutmamak gerekiyor.

url.ac'ın kullanılabileceği onlarca alan sayabilirim ama zaten sizler bunları çoktan düşünmüşsünüzdür. Bu durumda, birkaç denememde fazlasıyla memnun kaldığım ve bundan sonra özellikle liste türü yazılarımızda kullanacağımızı düşündüğüm url.ac'ı incelemenizi öneririm. İnanıyorum ki, işinize yarar bir servis olarak aklınızın bir köşesinde tutuyor olacaksınız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.