URL Kısaltma Servislerine Kullanışlı Alternatif: url.ac
Araçlar

URL Kısaltma Servislerine Kullanışlı Alternatif: url.ac

urlac-logoWebrazzi'yi sürekli takip eden okuyucularımız en sevdiğim servislerin ne tür servisler olduğunu iyi bilirler. Geçtiğimiz günlerde yine bu tür bir servisten haberdar oldum. Çoğu zaman "şöyle birşey olsa" dediğimiz türden bu küçük ama kullanışlı servisin adı url.ac ve yaptığı iş birden fazla adresi tek bir kısa linkte saklaması.

Yani, "Türkiye'nin Popüler Video Siteleri" diye bir liste yapacağımızı varsayalım. Örnek olarak da youtube.com, vimeo.com, izlesene.com, vidivodo.com gibi siteleri bu listeye dahil edelim. Bu listenizi url.ac üzerinde url.ac/ug şeklinde bir kısa adres haline getiriyorsunuz ve gönderdiğiniz kişi hepsini sırayla gezebiliyor.

Ayrıca belirtmekte fayda var, url.ac üzerinde yarattığınız çoklu adres listelerinizi kaç kişinin tıkladığını da istatistiksel olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

URL kısaltma servislerinin iş modeli ne olacak diye tüm dünyada konuşulduğu gibi ben de henüz istatistiksel veri dışında bu servislerin nasıl bir gelir yapısı kurgulayacağını net olarak kestiremiyorum. Ama şöyle birşey var ki, çoklu adres kısaltma uygulamalarının klasik olanlara kıyasla kullanım alanlarının çok daha geniş olabileceğine inanıyorum.

urlac-1

Verimlilik sağlayan basit ama kullanışlı bu tür servisler günün birinde önemli başarı hikayelerine dönüşebilirler mi? Türkiye'de zor ama dünyada olabiliyor. Global pazarlara açılmak adına ise geniş çaplı bir girişime kıyasla çok daha kolay şekilde yabancı pazarlara sunulabileceklerini de unutmamak gerekiyor.

url.ac'ın kullanılabileceği onlarca alan sayabilirim ama zaten sizler bunları çoktan düşünmüşsünüzdür. Bu durumda, birkaç denememde fazlasıyla memnun kaldığım ve bundan sonra özellikle liste türü yazılarımızda kullanacağımızı düşündüğüm url.ac'ı incelemenizi öneririm. İnanıyorum ki, işinize yarar bir servis olarak aklınızın bir köşesinde tutuyor olacaksınız.

Yorumlar (36)
 1. Hasan Başusta Hasan Başusta

  Bundan sonra ben de url.ac'yi kullanacağım. Çok pratik bir servise benziyor. Tebrikler.

 2. Yazıyı yazdıktan sonra bir fikir geldi aklıma onu da paylaşmış olayım. Servise sosyallik katılmalı. Mesela, ben kısa url'yi "public" yaparsam isteyen listeye istediği linki ekleyebilsin. Bundan sonra yönetsel olarak da iki seçenek sunulabilir. Link ekleme onaylı mı onaysız mı olsun...

 3. İbrahim İbrahim

  Güzel ve kullanışlı bir sistem. Tavsiye ederim

 4. Akif Zula Akif Zula

  Türklerinde böyle bir servis yapması çok güzel olmuş... bit.ly veya diğerlerine muhtaç kalmayacak olmamamız çok güzel

 5. Bu servis, bilgisayarını açar açmaz belirli sitelere bir göz gezdiren kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Ayrıca zamandan tasarruf sağlamış oluruz. Hatta url.ac/xf diye bir adrese gmail, google reader, twitter, friendfee, youtube gibi belirli adresleri koydum. Ana sayfam yapacağım.

 6. Gerçekten güzel bir düşünce ve basit bir arayüz, tebrikler...

 7. tek kelime ile harika!

 8. Bundan sonra burayı kullanıcam. Çok güzel gerçekten. Teşekkürler...

 9. Tek kelimeyle muhteşem!

 10. http://tik.la acilmis bir de bu arada.

 11. Ali Demir Ali Demir

  Artık burayı kullanacağım. Çok güzel bir servis olmuş... Tebrikler...

 12. Ali Demir Ali Demir

  Artık burayı kullanacağım. Çok güzel bir servis olmuş. Tebrikler...

 13. Said Murat Said Murat

  Basit, sade, hoş, pratik ve kullanışlı... Akılda kalıcı domain ve hoş tasarım. Textbox'ların kaliteli ince tasarımı ve yazılımı da göze çarpıyor... Kullanacağım sanırım. Bu arada Arda hocamın yorumda belirttiği düşünce de çok mantıklı...

 14. Hamdi Bayraktar Hamdi Bayraktar

  TR.TC'nin de birkaç ay önce yayına aldığı kısa link servisi mevcut. O serviste birden çok linki tek adreste topluyor ve sosyal ağlardada paylaşıma izin veriyor. http://link.tr.tc

 15. fazlasıyla kullanışlı... çok sevdim gerçekten. bundan sonra burayı kullanmayı düşünüyorum. teşekkürler

 16. Serhat Günbakan Serhat Günbakan

  Güzel ve kullanışlı. Sevdim baya :)

 17. Aycan Doğanlar Aycan Doğanlar

  Tek kelimeyle muhteşem.Kullanıyordum zaten.Diğer servislerine de baktım sadece url.ac değil siğer servisleri de mükemmel.Ne diyelim.Ellerinize sağlık.Kullanmaya devam :)

 18. ooooooo çok iyi ya

 19. Sade ve kullanışlı bir arayüze sahip. Tavsiye ederim.

 20. Sık kullandığım siteleri bir arada toplayıp ana sayfam yaptım. Çokda güzel ve kolay oldu. Teşekkürler.

 21. fur.ly diye url kısaltma servisi var onun aynısı bence çok özgün bir tasarımı ve kendine özgü altyapısı yok...pek tutmadım..bu arada tik.la açılmış onun tasarımı kendine özgü ve altyapısı içinde iyi bir not verebilirim.sürekli kullanıyorum...

 22. Kendi adıma kullanmayacağım bir servis. Gittiğim sayfaların adreslerini görmek isterim... Ayrıca frame kullanan web sitelerine karşı özel bir antipatim var. Bu anlamda tik.la kullanmayi tercih ederim. Ancak bu noktada da neden daha önce kullandığım ve alışık olduğum servisi bırakıp tik.la'yı kullanmaya başlayayım diye düşünüyor insan. Bana verdiği fazladan bir şey yok. url.ac en azından bir kaç linki paylaşmanı sağlıyor. url.ac sahiplerinin gelir modeli konusunda düşündüklerini, tik.la sahiplerinin ise "belki servisi satarız" mantığında yaklaştığını sanıyorum. Çünkü sayfaların üst kısmında yer alan url.ac framei reklam geliri elde edebilecek bir yer. Servisin kullanılması doğrultusunda zamanla oluşabilir. Ancak tik.la için böyle bir durum söz konusu değil. Ne diyelim, hayırlı olsun, umarım herkes istediğine ulaşır.

 23. ilk açıldığında http://fur.ly benzemesiyle dikkatimi çekmişti.Şimdi yavaş yavaş tasarımı değiştiriyorlar.Bugün dikkatimi çekti renkleri değiştirmişler.İyide olmuş.Ama şu araklama olmasa baya iyi olurdu...:) http://tik.la girdim.About olmaması bi eksiği.Gayet hızlı tebrikler.Ama ne tik.la ne url.ac daha tatmin edemedi.Hepsi yurt dışındaki abilerinin klonları.Şöle farklı bir mühendislik yeteneği görsek ülkemizden fena olmayacak...

 24. Scissors Scissors

  Son 3 yorumun tik.la'nın sahibi tarafından atıldığı nekadarda belli :D Kendi web sitenin reklamını yapacaksan başka servisleri kötüleyerek yapma bunu :)

 25. Türkiye - Bosna Maçı Türkiye - Bosna Maçı

  Bu tür siteler çok işime yarıyor :)

 26. url.ac tamamen fur.ly'nin kopyasi olmus. birkac linki toplamasi guzel ancak dedigim gibi kopya.

  tik.la olayina baktim gayet sade ve hizli. ismi de cok orjinal

 27. Scissors Scissors

  son yorum yine tik.la'nın sahibine ait :) url.ac'ı fazlasıyla kıskanmış galiba :) ahaha :)

 28. Ahmet Türk Ahmet Türk

  Türk servislerinin arttığını görmek gerçekten çok güzel. Başarılar dilerim. Bende destek vermek için bundan sonra bu servisi kullanacağım.

 29. Fırat Göksel Fırat Göksel

  Çok kaliteli bir url kısaltma servisi gerçekten teşekkürler...

  1. Tayfun Çakir Tayfun Çakir

   Çok güzel ve kullanışlı tebrik etmek lazım

 30. Forbidden Colours Forbidden Colours

  url.ac bir çok projemde artık var olucak bir hizmettir.Çok iyi düşünülen ve aynı zamanda mükemmel bir kolaylık saglıyan çok güzel bir sistemdir..herkeze tavsiye ederim.

 31. Huseyin Huseyin

  Güzel ve kullanışlı bir sistem. Tavsiye ederim

  ben deniyorum mukemmel

 32. Ihsan Ihsan

  Gerçekten güzel.

 33. Gerçekten güzel bir site güzel bir proje

 34. tüm linkleri bir adreste toplaması gerçekten güzel bir uygulamadır. Türkiye de böyle servislerin olması webmaster ve normal kullanıcılar için muhteşemdir!