En İyi Hizmet Veren Alışveriş Siteleri NeredenAldin.com'da
E-Ticaret

En İyi Hizmet Veren Alışveriş Siteleri NeredenAldin.com'da

Ağustos 2008'de ilk olarak incelediğimiz ve alışveriş sitelerinin karnesi olarak adlandırdığımız NeredenAldin.com yenilenmiş ve daha profesyonel bir yapı ile bugün itibariyle yeni versiyona geçmiş.Kişisel bir girişim olarak başlayan NeredenAldin.com Türkiye'deki e-ticaret sitelerini kullanan müşterilerin yorumlarını paylaştıkları ve siteleri değerlendirdikleri bir platform. Servisin kurucusu çalıştığı Setrow isimli e-mail marketing şirketine girişimini mayıs ayında satmış ve şu anda servis bu şirket altında geliştirilmekteymiş.Yeni tasarımı ve yapısı ile alışveriş sitelerini kendi algoritması ile puanlayan NeredenAldin.com, bu algoritmada sipariş edilen ürünün müşteriye ulaştırılma süresi, firmaların müşterilerinin yazdıkları yorumlara verdikleri cevapların hızı, olumlu olumsuz yorum oranları gibi 30'a yakın kriteri göz önüne alıyormuş. Servisin ilk tasarımını hatırlayanlar sanıyorum ki bu yeni halini beğeneceklerdir. Çok daha net olarak bilgiye ulaşabildiğiniz bu yapıda, benim kişisel olarak hoşuma giden bir özellik de yükselenler/düşenler şeklinde çalışan bölüm oldu. Firmaların son 30 gün içindeki hizmet kalitelerine göre en fazla yükselişi ya da en fazla düşüşü gösterenlerin listelendiği bölüm aynı zamanda hizmet kalitesine göre firma sıralamasına da ulaşmanıza olanak tanıyor.Bu arada yeri gelmişken NeredenAldin.com'a göre Türkiye'nin en iyi hizmet veren ilk 10 e-ticaret sitesini de listeleyelim.

 1. HızlıAl
 2. Hırdavat
 3. eReyon
 4. GedikGross
 5. DeveYükü
 6. ExaElektronik
 7. ŞimdiAl
 8. NetSipariş
 9. WebdenAl
 10. Kalede

En kötüleri de mutlaka merak ediyorsunuz, onu biz listelemiş olmayalım, dilerseniz NeredenAldin.com üzerindeki listeyi inceleyebilirsiniz. ;)E-Ticaret pazarının gelişimini sürdürdüğü günümüzde, NeredenAldin.com'un hem kullanıcıları problemsiz bir online alışveriş tecrübesine yönlendirmesi hem de pazarın vitrini rolünü üstlenmesini açısından başarılı olmasını umuyorum. Bu tür bir girişimin kritik çoğunluğa ulaşması ile sağlayabileceği veri değerli olacaktır ve sektörün gelişimi adına da pozitif etki yaratacaktır.

Yorumlar (24)
 1. Seo Teknikleri Seo Teknikleri

  Yeni arayüzleri çok iyi olmuş, sıralamalarda beni şaşırtan siteler oldu. En kötü siteler sıralamasında http://www.neredenaldin.com/siralama.php?page=15 siteleri görünce bu sıralamaların dogru olduguna karar verdim :)

 2. İbrahim İbrahim

  Sıralama olayı çok hoşuma gitti benim de. Bundan sonra sıralamayı göz önüne alarak alışveriş yapmak daha iyi olacak

 3. Örnek olarak 3. sıradaki EREYON'u alalım. Müşterilerin %70'inin memnun olmadığı bir alış verişi nasıl oluyor da 3. sırada oluyor?

  Ayrıca yorum yazanların gerçektenten o alış-veriş sitesinin müşterisi olup olmadığından nasıl emin olacağız?

 4. Alper Kılıç Alper Kılıç

  "Türkiye’nin en iyi hizmet veren ilk 10 e-ticaret sitesi" listesinde hepsiburada'nın olmaması sitenin kapsamını gösteriyor.

 5. Said Murat Said Murat

  Daha önce duymuştum sitenin ismini. Yanlış hatırlamıyorsam Serdar Kuzuloğlu'nun ağzından duymuştum. Ama çok kullanmamıştım. Sık sık ziyaret etmeyi düşünüyorum bundan sonra açıkçası. Çünkü e-ticaret sitelerini sık kullanıyorum ve sorunları aktarabileceğimiz güzel bir platform olmuş... Daha önce sikayetvar.com aracılığıyla yazıyordum yorumlarımı...

 6. Öncelikle Webrazzi'ye haber ve okuyuculara yorum imkanı sundugu için teşekkür ederiz.

  Sizinde bildiğiniz gibi Türkiye'de eticaret alanında ciddi anlamda açıklar bulunmakta. Geçmiş dönemlerde birçok iyi niyetli olmayan firma iflaslarını açıklamadan önce fiyatları uygun gösterip binlerce sipariş almış ve malları müşterilerine göndermeyip mağdur etmişlerdir ve bu durumdan sektör ciddi anlamda zarar görmüştür.

  Diğer yandan ise gerçekten eticaret geleceğinin parlak olduguna inanan, işini hakkıyla yapmaya çalışan bir çok firma mevcut.

  Biz NeredenAldin.com ile öyle bir ortam oluşturalım ki, insanlar bir yerden alışveriş yapmadan önce, oradan daha önce ürün sipariş vermiş kişilerin olumlu olumsuz firma ile ilgili düşüncelerini okusunlar istedik. Biz eğer Türkiye'de böyle bilinen bir platform oluşturabilirsek (ki bunu aldıgımız yorumlardan ve firmalar ile yaptığımız görüşmelerden gördüğümüz kadarıyla yavaş yavaş başarıyoruz.), insanlar iyi niyetli olmayan, müşterilerini mağdur eden firmaları görebilecek ve mağdur duruma düşmekten kurtulacaklardır. Aynı şekilde firmalarda "müşterilerimiz NeredenAldin.com a bizi tavsiye etmediklerini yazarlar" düşüncesiyle müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çalışacaklardır. (Su anda da yorumlara cevap yazan otuza yakın eticaret sitesi ile görüştüğümüzde bunu yaptıklarını görüyoruz.)

  Son zamanlarda ciddi oranda tüketicilerden teşekkür mailleri almaya başladık. Birçok tüketici, "sayenizde kimlerden ürün sipariş verirsem mağdur olabilme ihtimalinin yüksek oldugunu ya da kimlerin müşterileriyle sipariş sonrasında da ilgilendiğini, sorulara cevaplar verdiğini görür oldum" gibi mailler gönderiyorlar. Hatta "NeredenAldin.com da ki müşteri yorumlarına cevap yazmayan firmalardan ürün sipariş vermiyorum" diyen kişilerle bile karşılaşıyoruz.

  E-ticaret sektörünün olumlu yönde gelişmesi ile ilgili gerçekten önemli bir yer işkal ettiğimizi düşünüyoruz ve bu konuda sistemimizi geliştirmek için sürekli çalışyoruz. Çok ciddi oranda sahte yorumlarla mucadele ediyoruz. Rakip firmalar birbirlerini karalamaya çalışıyorlar yada kendileri ile ilgili olumlu yorumlar yazmaya çalışyorlar. Bu tür durumları önlemek için sürekli yeni önlemler almaya çalışıyoruz.

  @Alper Kılıç : Biz hizmet kalitesi algoritmamız ile Türkiyenin en iyi on firmasını sıralamıyoruz. Müşteri memnuniyetine önem verdiğini düşündüğümüz, müşterileri ile sipariş sonrasında da ilgilenen firmaları, haklarında gelen müşteri yorumları ve sonrasında verdikleri tepkilere göre sıralıyoruz.

  Sistemimiz bir firma ile ilgili yorum geldiği zaman o firmaya otomatik mail gönderiyor ve müşterisinin yazmış oldugu yorumu bildirip yoruma cevap yazabilmeleri için kurumsal panel giriş bilgilerini iletiyor. Şu ana kadar yorumlara cevap yazmayan bi Hepsiburada.com kaldı galiba. Müşterileri madur oldukları durumları bildiriyorlar kendileri de bunu görüyorlar ama cevap yazmıyorlar. Müşteri ile ilgilendiklerini bildirmediklerinden dolayı veya müşterilerinin haklarındaki soru ve yorumlara cevap vermediklerinden dolayı algoritmada ilk sıralarda yer almıyorlar.

  Müşterilerinin haklarında yazmış oldukları yorumlara cevap verip müşterileriyle ilgilenmeye başladıkları zaman hızla yükseleceklerdir.

  @Turca : Yukarıda da belirttiğim gibi yorumların gerçek olup olmadığı en çok üzerinde çalıştığımız konu. Eğer şüphelendiğimiz bir yorum varsa onay öncesinde tüketiciye geri dönüp ilgili numaraya faturasını faxlamasını rica ediyoruz. Bazen tüketiciler A firması için yorum yazmak isterken yanlışlıkla B firmasına yazıyorlar. Bu tarz durumlarda yanlış yazılan firma kurumsal panelinden incelenmesi gerekem yorumu bize bildiriyor ve biz gereken incelemeleri yapıp düzeltiyoruz.

  Yenilenen sistemimizi dün beta olarak faaliyete geçirdik. Bir yandan sürekli hizmet kalitesi algoritmemızı geliştirmeye çalışıyoruz.

  Bu algoritmada firmaların hizmet kalitesini etkileyen bir çok faktör var.

  Bize göre kopyala yapıştır cevaplar verenle tek tek müşterilerle ilgilenip konuyla ilgili özel cevaplar yazan firma bir değil. Yada kendileri ile ilgili yazılmış bir yorumu görüp 2 gün sonra cevap verenle hemen cevap vermeye çalışan firma bir değil. Bunlar gibi çok kriterimiz var. Algoritmadaki katsayı oranlarımızda sürekli düzenlemeler yapıyoruz ve en iyi sonucu sunabilmek için çalışıyoruz. Bu konuda biraz sabır rica edecegiz sizden :)

  Yeri gelmişken 2-3 gün içerisinde Hizmet Kalitesi algoritması için önemli yer işkal edecek minik bir yenilikten de bahsedebiliriz. Bir firma sipariş sonrasında bütün müşterilerine "Firmamızdan yapmış oldugunuz siparişinizle ilgili olumlu olumsuz düşüncelerinizi NeredenAldin.com a yazabilirsiniz" diyebilecek cesareti varsa biz bu firmanın gerçekten müşterilerini memnun bırakmaya çalıştığını düşünürüz.Firmalar bunu müşterilerine diyebiliyorlarsa, kendilerine güveniyor demekdir. Müşterilerini mağdur eden, sürekli olumsuz geri dönüşler alan firmalar ise bunu yapmaya cesaret edemeyeceklerdir.

  NeredenAldin.com ile ilgili çalışmalarımız sürekli devam ediyor. Bize olumlu olumsuz eleştiri ve önerilerinizi bildirebilirseniz gerçekten çok memnun oluruz. :)

  Tekrar teşekkür ederiz :)

  1. Tunahan Tunahan

   evet guzel bır sıte neredenaldin.com bizde bunu örnek alarak farklı bir versiyonunu çıkartmaya çalışıyoruz

   http://www.sanalmagazalar.com adı altında tum e-ticaret sitelerini tek çatı altında toplamayı planlıyoruz

 7. Onur Çıracı Onur Çıracı

  Konuyla alakali oldugu icin ekleyeyim dedim. Eticaret sitelerinin gidisatlari ile ilgili olarak http://www.akakce.com/forum/internet-magazalari.asp adresindeki mesajlar da fikir veriyor.

 8. Uğur Umut Uğur Umut

  bende katılıyorum arkadaslara kaliteli ve özelliği hizmeti bakımından birçok site bulunuyor http://www.kirtasiyedukkani.com da bunlardan birisi fakat yok tabi

 9. bu listede bir eksikte benden http://www.cilginalisveris.com/ alışverişlerimin çoğunu buradan yapıyorum ve oldukça memnunum

 10. listede olmayan çok site var bence

 11. Yasemin Yasemin

  bu sitelerden webden alı gerçekten seviyorum. burada yok ama markafoniden çok alışveriş yapıyorum. başarılı bence. birde kargolaya verme süreçleri hızlı olsa ne iyi olur. www.orjinalkulup.com'da yeni ve orjinal ürünlerin olduğu bir site. yakın zamanda büyüyecek..

 12. Hasan Hüseyin Hasan Hüseyin

  WEB temelli alışveriş yaygınlaştı. NeredenAldın.com'a ne oldu? Ortadan kaldırıldı! Neden? Basit! Bağımsız, doğru, namuslu çalışanı gösteriyordu! Internet üzerinden alışveriş yapacak birinin, bilgi edinmek amacıyla bakacağı neresi var? Akakçe ve Cimri mi kaldı? Eyvallah! Demokrasi açılımı, liberalizm, pazar ekonomisi, rekabet piyasası, küreselleşme! Hepsi aynı kapıya çıkan, ipotek konulmuş kavramlar! Halk, köylü, işçi, toplum, ulus, mazlum, vs değil; Halkın temel ihtiyaçlarından servet elde etmek isteyenin önünü açmak gaye!

  Politik mi baktık konuya?! Peki; Ne bekleriz? Dürüst referans olacak siteleri arayacağız değil mi? Onları engelleyip Hepsiburada'yı en tepeye koyan değerlendirmelerden bulabilirsek tabii. Kim bunu yapan? Yine aynı adamın bir başka ticari kurumu, kurumları! Demokraaasi'den sayacaksınız bunu da! Eh peki, iğneden patlıcana kadar her şeyi sattığını, resimleriye stokta/mtokta var dediğin, hemen/3 gün içinde yollarım dediğin "ürün" (ürün tarlada olur; patlıcansa eyvallah), parasını peşin aldığın vatandaşa adam gibi teslim edilmiyorsa, sipariş takibi, canlı iletişim, hemen arayın gibi göz boyayıcı ama işlevsiz seçenekler bir işe yaramıyorsa, bunu takip edecek, bunu hukukun öncesinde, halkın huzurunda cezalandıracak bir mekanizması olması gerekmez mi?! Bu da, "neredenaldın", "akakçe", vs gibi sitelerle sağlanabilir değil midir?! Manipülasyonun olduğu yerde demokrasi olmaz!

  1. son harfine kadar katılıyorum.

   1. Tunahan Tunahan

    evet guzel bır sıte neredenaldin.com bizde bunu örnek alarak farklı bir versiyonunu çıkartmaya çalışıyoruz

    www.sanalmagazalar.com adı altında tum e-ticaret sitelerini tek çatı altında toplamayı planlıyoruz

 13. niye kapandı ? ulaşamıyorum

 14. Melih Melih

  bugunlerde firsatisepetle.com diye bir site acıldı aradığm herşeyi bulabiliyorum 24 saatte kargo teslimati var cabuk ve guvenli bir site sizede tavsiye ederım

 15. Merhabalar;

  Netsipariş.com'dan alışveriş yaptım ve ürünüm bugün geldi. İlgili firma iş adresimde benim adımı yazmadığı için ürünler elime ulaşasıya kadar kurumda tüm odaları dolaşmış, anlayacağınız özelimi herkes öğrendi. Aldığım ürün göz kalemi ve maskara ama bunu tüm kurumun öğrenmesine gerek yoktu. Bir daha netsipariş mi? ASLA! Kimseye de tavsiye etmiyorum

 16. Alışveriş Alışveriş

  Merhaba, Nerdenaldın.com'u yeni duydum. Güzel bir siteye benziyor. sizin önerinizle giren çok olur sanırım.Umarım bizim alışveriş sitemiz bazaarday.com'un açılışı yapılınca sitemizin tanıtımını yaparsınız. Çok memnun kalırız gerçekten

  saygı ve sevgilerimle

 17. Türkiye'nin ilk çanta alışveriş sitesi reymona.com hızlı,güvenilir ve müşteri memnuniyetine çok önem veren bir site.Ayrıca kapıda ödeme ve taksitli satış seçeneği sunuyor.

 18. Revalition Revalition

  http://www.alışverişonline.com adlı sitede çok güzel ürünler var.Bayan ayakkabı,giyim,çanta,gözlük,anne ve bebek ürünleri gibi binlerce çeşit var herkese tavsiye ederim güvenilir bir site

  1. Kemak Kavucuk Kemak Kavucuk

   Neredenaldin kapalı ayrıca hepsiburadayı kötüleyen arkadaslar olmus ama bence şuan en kaliteli ve saglam olanlardan biri bence sattıgı urunude acık acık yazıyor sonuc olarak paranız kalmıyor sahsım olarak tavsiye edebileceğim bir kaç siteyi yazayım

   http://www.hepsiburada.com/

   http://www.istanbulgsm.com/

   okadar çok site varki en iyisi bulundugunuz yerden esnaflardan alın :)

 19. Ipekreyon Ipekreyon

  Konu neredeyse 5. yılını doldurmak üzere :) Daha ilk açıldığı gün okumuştum bu konuyu ve bugün tesadüfen tekrar rastladım. Listedeki 10 siteden 7 si hala ayakta. Bu durum bence ülkemizdeki e-ticaret istikrarının iyi konumda olduğunu gösteriyor. Tabi listede yer almayan sonradan kurulan dev firmaları da unutmamak lazım.

 20. Sinem Kaya Sinem Kaya

  bayanlar için de www.modajazz.com güzel bir site, sade ve hoş 1 defa denedim fena değiller