E-Kitapların Geleceği: Yeni Nesil E-Kitaplar Neler Getirecek?

E-Kitapların Geleceği: Yeni Nesil E-Kitaplar Neler Getirecek?

Amazon'da satılan kitapların %35'i Kindle için... Şimdilik.... Okuduğumuz kitaplar geleneksel pazarlamanın son kaleleri. Hiçbir interaktivitesi olmayan sadece yazılardan oluşan ardı ardına sayfalar. Bir çoğu malesef sıkıcı olmaktan öteye geçemiyor.

Daha sonra kitaplar e-kitaplara dönüşüyor ama bu sefer de formatta inanılmaz bir değişim olmuyor. Sadece kitapların dijitale aktarılmış haline dönüşüyorlar. Bunun yanında CTRL+F ile kolay arama seçeneği gibi birkaç seçenek hayatımızı kolaylaştırıyor.

Peki gelecekte ne olacak? Uzak gelecek değil, yakın gelecekten bahsediyorum. E- kitap okuyucuları ile kitap okuyan nesil yaygınlaştığında. E-kitap okuyan neslin artık kitap okumayı nostalji olarak düşündüğü yakın yıllarda.

Bu örneği son okuduğum kitaptan vereyim. Barrack Obama'nın etkiliyici bir konuşmasının tam metninin okuyordum. Daha sonra fark ettim ki bu yazılardan ziyade konuşmanın kendisini görmek istedim, vurguları, ses tonu ve vücut dili ile ve kalktım internetten videosunu izledim. Ve bunun aslında büyük bir ihtiyaç olduğunu anladım.

Teknolojisi hazır ama henüz beraber çok fazla kullanılmayan bir alet ve bir yazılımdan bahsedeceğim. Birincisi Amazon Kindle gibi bir e-kitap okuyucusu. İkincisi de Adobe Acrobat 9.

Adobe Acrobat ile pdf içerisine video yükleyebiliyoruz. Böylece tam interaktiviteyi sağlayabiliyor, videonun istediğimiz kısmına yorumlarımızı da yazabiliyoruz.

En az onun kadar önemli olan Flash da yükleyebilmemiz. Yani, artık istatistikler ile kendimiz oynayabiliyoruz. Böyle olursa şöyle olur varsayımlarını görsel olarak grafikte inceleyebiliyorsunuz. Şuradaki pdf belgesinde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Çok yakın gelecekte (teknolojisi mevcut ama yaygın değil) artık e-kitaplarımız bu şekilde olacak.

Pdf Belgesinin ikinci sayfasındaki video'yu oynatabilir, dördüncü sayfadaki Climate, Materials diye sıralanan değişkenlerin her birine tıklayabilir ve sol alttaki yüzdelik dilimler ile oynayarak grafiğin nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Oldukça etkiliyici bir yenilik olan bu yeni nesil belgelerden yakın zamanda daha çok göreceğiz.

Şimdiden alışmaya başlayıp, geleceğinizi şekillendirmenizi öneririm.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.