E-Kitapların Geleceği: Yeni Nesil E-Kitaplar Neler Getirecek?
Genel

E-Kitapların Geleceği: Yeni Nesil E-Kitaplar Neler Getirecek?

Amazon'da satılan kitapların %35'i Kindle için... Şimdilik.... Okuduğumuz kitaplar geleneksel pazarlamanın son kaleleri. Hiçbir interaktivitesi olmayan sadece yazılardan oluşan ardı ardına sayfalar. Bir çoğu malesef sıkıcı olmaktan öteye geçemiyor.

Daha sonra kitaplar e-kitaplara dönüşüyor ama bu sefer de formatta inanılmaz bir değişim olmuyor. Sadece kitapların dijitale aktarılmış haline dönüşüyorlar. Bunun yanında CTRL+F ile kolay arama seçeneği gibi birkaç seçenek hayatımızı kolaylaştırıyor.

Peki gelecekte ne olacak? Uzak gelecek değil, yakın gelecekten bahsediyorum. E- kitap okuyucuları ile kitap okuyan nesil yaygınlaştığında. E-kitap okuyan neslin artık kitap okumayı nostalji olarak düşündüğü yakın yıllarda.

Bu örneği son okuduğum kitaptan vereyim. Barrack Obama'nın etkiliyici bir konuşmasının tam metninin okuyordum. Daha sonra fark ettim ki bu yazılardan ziyade konuşmanın kendisini görmek istedim, vurguları, ses tonu ve vücut dili ile ve kalktım internetten videosunu izledim. Ve bunun aslında büyük bir ihtiyaç olduğunu anladım.

Teknolojisi hazır ama henüz beraber çok fazla kullanılmayan bir alet ve bir yazılımdan bahsedeceğim. Birincisi Amazon Kindle gibi bir e-kitap okuyucusu. İkincisi de Adobe Acrobat 9.

Adobe Acrobat ile pdf içerisine video yükleyebiliyoruz. Böylece tam interaktiviteyi sağlayabiliyor, videonun istediğimiz kısmına yorumlarımızı da yazabiliyoruz.

En az onun kadar önemli olan Flash da yükleyebilmemiz. Yani, artık istatistikler ile kendimiz oynayabiliyoruz. Böyle olursa şöyle olur varsayımlarını görsel olarak grafikte inceleyebiliyorsunuz. Şuradaki pdf belgesinde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Çok yakın gelecekte (teknolojisi mevcut ama yaygın değil) artık e-kitaplarımız bu şekilde olacak.

Pdf Belgesinin ikinci sayfasındaki video'yu oynatabilir, dördüncü sayfadaki Climate, Materials diye sıralanan değişkenlerin her birine tıklayabilir ve sol alttaki yüzdelik dilimler ile oynayarak grafiğin nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Oldukça etkiliyici bir yenilik olan bu yeni nesil belgelerden yakın zamanda daha çok göreceğiz.

Şimdiden alışmaya başlayıp, geleceğinizi şekillendirmenizi öneririm.

Yorumlar (10)
 1. Saglam katilimcilarin oldugu hayli genis bir aktivite olacaga benziyor. Denk getirebilirsem ben de katilmayi istiyorum.

 2. Semih Tekten Semih Tekten

  "Bir çoğu malesef sıkıcı olmaktan öteye geçemiyor."

  Rica ediyorum, metnin bu kısmını değiştiriniz veya ne demek istediğinizi daha açık yazınız.

  1. Evet Hasan bence de açıklamalısın ne demek istediğini.

   1. Hasan Başusta Hasan Başusta

    Aslında bu yorumdan başka bir yazı çıkar ama hemen açıklayayım.

    Günümüzde her 30 saniyede yeni bir kitap çıkıyor. ( http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=4177153&yazarid=25 )

    Türkiye' de Dergi okuma oranı % 4

    Kitap okuma oranı % 4,5

    Televizyon izleme oranı %94

    Türkiye’ de nüfusa oranla, günlük kişi başına ayrılan okuma süresi 13 saniye. ( http://hasanbasusta.com/2009/05/13-saniye-nedir/ )

    Bir kitap sever olduğumu ve ortalama bir insanın çok üstünde kitap okuduğumu belirteyim en başta. Tabii ki kitapların daha da çok okunmasını isterim. Kitap okumamanın birçok sebebi var ama demek istediğim okunacak milyonlarca kitaptan hepsi okunmaya değer değil. Bunu kendi okuduğunuz kitaplar olarak düşünmeyin daha evrensel düşünün. Bir kitapçıya gittiğinizde oradaki kaç kitabı okumak istersiniz. Bu kitapların o kitapçıdaki tüm kitaplara oranı nedir?

    Eğer kitaplar daha interaktif, video içerikli, flash içerikli olursa okunma oranı da, eğlenceli olma ihtimali de aynı derecede artar.Demek istediğm bu, başka bir kastım yok :)

  2. Cenap Kuzuoglu Cenap Kuzuoglu

   Sanıyorum e-book'ların farklı karakteristik özellikleri olan okuyuculara, bu özelliklerine uygun okuma biçimleri sunmak gibi etkileri olacağını göreceğiz. Geleneksel okuma biçimimizde, hem okuyucuya hem de içeriğe bağlı olarak iki ana yoldan birini seçiyoruz: Birincisi okuma eyleminden ibaret bir süreç; ikincisi okuma esnasında kitaba ya da alternetif bir ortama notlar almayı da içeren daha interaktif bir süreç. Yeni nesil yani çocukluğundan başlayarak bilgisayar ortamında şekillenen okuyucunun, e-book tarifindeki beklentileri, artan bir interaktiviteye daha çok değer vermesi gibi düşünülmeli. Yazıda yer alan sıkıcı olmayı, bu statik bilgi verme işlevinden ibaret olmak gibi algılıyorum. Sony'nin bu hafta içinde anons ettiği yeni jenerasyon reader'ların, Hasan'ın bu beklentisini karşılamaya yatkın ürünlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayacağını tahmin ediyorum. Ama yukarıdaki birinci süreçte tarif edilen pasif okumayı benimsemiş geniş bir kesimin, sadece okuma modülü olarak e-reader'ları giderek daha çok benimsediğini göreceğimizi tahmin etmek zor değil.

   1. Hasan Başusta Hasan Başusta

    Cenap, söylediklerine tamamen katılıyorum. Çok doğru tespitler ve varsayımlarda bulunmussun kanımca.

 3. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Çok kitap okuduğunuzu söylemişsiniz ama çok kitap okuyan bir kişinin böyle bir cümle kurmasını olanaksız bulduğumdan bu söylediğinizde de samimi olmadığınızı düşünüyorum.

  Türkiye'deki kitap okuma oranlarının sıkıcıkla mı alakası var acaba? Yani kitapların içine video katarsak bu insanlar da kitap okuyacak öyle mi?

  Bu ülkede televizyon izlenme oranı nedir? Ve insanların yüzde kaçı hangi programları izliyor? Kitapların da Var mısın Yok musun'a benzemesini istiyorsunuz anlaşılan.

 4. Vahdet Belada Vahdet Belada

  Prof. David Gelernter* NTV Yayınlarından çıkan "Gelecek 50 Yıl" kitabındaki makalesinde (2001) şöyle diyor, aynen aktarıyorum:

  "... Öğrenilmesi olanaksız ikame yasası: Toplum daha yenisini değil, daha iyisini bulduğunda, bir şeyin yerine başka bir şeyi koyar. Herşeyin elli yıl sonra farklı olmasını beklemeyin. Temel şeyler aynı kalır. Bu apaçıkmış gibi görünür ama öyle değil.

  Geçen yaz New York Times'ın ön sayfasında şöyle bir manşet vardı: "E-KİTAP ÇAĞI TAHMİNLERİ ERKENMİŞ MEĞER." Ondan bir yıl önce, ağustos 2000'de Barnes&Noble, Microsoft ve başka birkaç şirket e-kitap çağına girildiğini resmen duyurmuştu. Demek, bu kocaman tahmin yanlıştı. Kitabın iki bin yıl varlığını sürdürmesinin akla yakın sebebi bilgisayar mühendislerinin yerine koyacak birşey bulamaması değil, kitabın güzel birşey olması mı acaba? Ben daha 1999'da (yine Times'ta), "Kitapların yerine bilgisayarları geçirmek, daldan koparılmış çiçeklerin yerine plastik çiçekleri geçirmeye benzer," diye yazmış ve kitabın son iki bin yılın en büyük tasarımı olduğunu ileri sürmüştüm.

  fakat geçen yaz Times'ta çıkan haberin harika yanı aynı hikayeye daha önce de tanık olmamızdı. Xerox da 1970lerde kitapların ölümünü ve (sonuç itibariyle) "e-kitap"ların yakında görülecek doğuşunu ilan etmişti. Kesin olan bir şey var. On ya da yirmi yıl kadar sonra, başka bir Times manşeti göreceğiz: "uzmanların en son tahminine karşın, kitap konumunu koruyor gibi." (entellektüeller başka insanların hatalarını yeniden ısıtıp sunmada uzmanlaşmış kişilerdir.)

  Elli yıl sonra, hala kağıda basılı kitapları okuyor ve tuval üstünde yapılmış tablolara bakıyor olacağız..."

  *Yale'de bilgisayar bilimi profesörü ve Mirror Worlds Technologies şirketinin baş bilim uzmanıdır. Nicholas Carriero ile geliştirdiği Linda sisteminde (1983) ortaya konan "sıralı veri hazneleri" dünya genelinde birçok bilgisayar iletişim sisteminin temelidir.

  1. Hasan Başusta Hasan Başusta

   Vahdet,tabii ki 50 yıl sonra basılı kitap okuyan bir kitle olacak. Televizyonun radyoyu yok etmediği gibi e-kitaplar da kitapları yok etmeyecek. Yanız, 2001'den bu yana çok şey değişti de bir gerçek. Yazının ilk cümlesini tekrar okumanı öneririm.

 5. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

  Çok güzel bir yazı olmuş. E-kitap okuyucularının Internet bağlantıları olduğunu da düşünürsek; etkileşimin çok daha ileri seviyede gerçekleşmesi mümkün. Örneğin kitabın üzerine notlar alıp bu notları yazarla paylaşabiliriz. Ya da yazarlar/yayınevleri web sitelerinde olduğu gibi detaylı istatistiklere ulaşabilir.

  Basılan kitapların arasında düşük kaliteli kitaplar da olduğu noktasında Hasan'a katılıyorum. Baskı tekniklerinin gelişmesiyle yazarlığa giriş eşiği alçaldı. E-kitaplar ile bu maliyetler daha da düştüğünde korkarım ki durum bugünden kötü olacaktır.