Bugün Kimler iPhone 3GS Alıyor?
Teknoloji

Bugün Kimler iPhone 3GS Alıyor?

Ağustos ayının son iş gününde önemli iki ürün piyasaya çıkıyor. Aylardır beklenen ve önce Vodafone'un ardından Turkcell'in abonelerine sunacağını açıkladığı iPhone 3GS'e kavuşuyoruz. Ayrıca Apple’ın yeni nesil işletim sistemi Mac OS X Snow Leopard da bugün piyasaya sunulacak.

30 Temmuzda adım attığımız 3G dünyasının nimetlerini yaşamaya çalışırken Turkcell'in 150.000 sattığı iPhone pazarının en güçlü üyesi bugün iki operatör tarafından satışa sunuluyor.

Satışa çıktığı 8 ülkede 3 günde 1 milyon adet satıldığı açıklanan iPhone 3GS için Turkcell'in fiyat tarifesini açıklamıştı.

Turkcell'liler için, iPhone 3GS’in 16 GB‘lık versiyonuna kurumsal paket ile 115TL x 18ay, 32 GB‘lık versiyonuna ise 130TL x 18 ay ödeme koşulu ile sahip olunabileceği gibi, iPhone 3G 8 GB’a da yeni fiyatı 599 €'dan kontratsız sahip olunabilecek. Müzik dinleyerek 30 saat, video izlenildiğinde ise 10 saat dayanabilen yeni iPhone, 3G internet kullanımında eski iPhone ile aynı (5 saatlik) pil ömrüne sahip. 30fps'lik video kaydı da yapan yeni iPhone için bakalım pil ömrüne dair ne tür yakınmalar yaşanacak.

Diğer yandan Apple’ın yeni nesil işletim sistemi Mac OS X Snow Leopard da bugün kullanıcılarıyla buluşuyor. Mac OS X 10.5 ve üzeri kullanıcılarının $29 karşılığında yükseltme yapabileceği işletim sistemi, 8 Haziran’dan sonra Mac almış kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak. Mac OS X 10.4 Tiger kullanıcıları ve daha eski sürüm işletim sistemi sahipleri ise $170′dan Snow Leopard’ı satın alabilecekler.

İki yenilik içinde ilerleyen günlerde yorumları alarak sizlerle paylaşmayı umuyoruz ancak özellikle iPhone 3GS hakkındaki görüşünüzü almak isteriz.

Yorumlar (10)
 1. İbrahim İbrahim

  Nokia N95 faciamdan sonra bi telefonun asla ilk çıktığı an alınmayacağını öğrendim :P

 2. Bu siteyi, bu tür konularda ilgili ve uzman pek çok arkadaş ziyaret ediyor. Şimdi ben gerçekten samimiyetimle bir şey sormak ve öğrenmek istiyorum...

  Öncelikle iPhone tamamiyle "eşsiz" midir? Tamam, her telefonda dokunmatik ekran vardır ama iPhone "en iyisidir" yine de dokunmatik ekran ihtiyacını karşılayacak "oldukça tatminkar" telefonlar da vardır... "Örneğinden" yola çıkarak; (bütün özellikleri saymak uzun olur diye öylesine dokunmatik ekran dedim)

  Sormak istediğim soru şu: Şuan en ucuz ve en pahalı iPhone kaç paradır? En ucuz iPhone'un "eş değeri" hemen hemen aynı ihtiyaçları karşılayacak telefon/PDA kaç paradır? (elbette birbirlerinden ufak tefek ya da ortalama üstünlükleri olacaktır. Bu tolere edilebilir birşeydir değil mi? Yoksa iPhone ihtiyaçları karşılamak bakımından gerçekten "eşsiz" mi?)

  Aynı şekilde en pahalı iPhone ve dengi bir teknolojik cihazın fiyatlarının karşılaştırması nasıldır?

  Bu bir kinaye değil, ciddi anlamda bu soruların cevabını merak ediyorum.

  1. Mutlu Zorlu Mutlu Zorlu

   bende bu soruların cevaplarını arıyordum iphone 3gs e geçip geçmeme konusunda kararsızdım. Bugün iphone 3gs ve 3g hakkında bir yorum okudum ve 3g de kalmaya karar verdim bu arada 3g eşsiz değil hatta oldukça yetersiz bir telefon ama aldık bir kere .

   Yorumu okumak isteyenler için linki

  2. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

   iPhone eşsiz değildir hatta bu kadar iddialı olmasına rağmen copy/paste bile daha yeni sayılabilecek bi zamanda eklenmiştir.

   Ancak şöyle birşey var, benzer şeyleri Mac'ler için de sorabilirsiniz. Apple'ın özelliği usability ve estetik üzerine orjinal ürünler üretmesi.

   iPhone'un keyfini ben başka hiçbir telefonda görmedim ama tabi ben ve benim gibi yüzbinlercesi gibi olmanız gerekmiyor.

   Kadınlar da prada çanta diye ölüyolar o da bana hiç mantıklı gelmiyo mesela :)

  3. olay şu.. adamlar reklam konusunda çok iyiler. hani bi tabir vardır istanbulda taş satsan alıcısı vardır. bu adamlarda reklamın hertürlüsünü yaparak bu ürünü duyuruyor.. 80 lik dedeler bile olm bu "aypon" ne diye soru soruyor.. 2. olarakta genç kesimin kendini tatmin etme olayı. başka hiç bi şeyi yok. bence..

 3. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  3G teknolojisi kanser olma oranını yüzde 500 artırıyor. Beni şu anda ilgilendiren bu. Ayrıca gittikçe hayatımıza daha çok giren teknolojik araç ve gereçlerin yarattığı kanser riski en az sigara ve alkol kadardır.Cihaza gelecek olursak, gerçekten emsalsiz bir cihaz. Kullanım kolaylığı ve revaçta olana adaptasyonu en önemli özelliği. Bu cihazdan sonra samsung gelir.

 4. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  Snow leopard'ı satın almaya kalktığınızda Türkiye seçeneği çıkmıyor apple.com'da...

  Apple.com.tr'de ise bir önceki sürüm olan leopard'dan "yeni" diye bahsediyolar.

  Şimdi Amerika'dan getirecem diye uğraş dur...

  Ne olursa olsun 3. dünya ülkesiyiz işte...

  Millet 4G'yi konuşmaya başlar biz 3G'ye geçtik diye mutlu oluruz, xbox arasan bulamazsın, paypal Türkiye'ye gelir sistemi çalışmaz, dışarıda 1 lira olan burda 10 lira olur yine iyi uzak değiliz teknolojiden walla becerikli milletiz hakkaten.

 5. Çok Pahalı arkadaşım çok.. 1.500 verilirmi bu telefona ya..amerika fiyatı 199 dolar yazık günah ya

  1. Ibrahim Ibrahim

   arkadasım 105 tllık turkcell kontratlı toplamı 2495 tl ye gelıyor cunku pesınat oduyorsun 409 tl vodafonede ıse pesınat yok 170 tl yıne 18 ay bu sefer 3.000 kusur yapıyor ama yanında turkcellde 150 dk 150 sms 4gb ınternet var vodafoneyı bılmıyorum ama ınternetdekı yorumlara bakarsak ve kullananlarla oturup adam akıllı karsılastırırsan muhtesem bı telefon ve degerın bı fıyat...

 6. X-Man X-Man

  ertan kardeşim, amerikada 199 dolar ama kontratlı :) TR de 115 tl o zaman.. senin dediğin böyle birşey..