140 Karakterde Girişim Sermayesi Almak
Genel

140 Karakterde Girişim Sermayesi Almak

Bu yenilikçi düşünce Richard Branson'dan geliyor. Eğer iş fikrin varsa ve sermaye istiyorsan bana Tweet'le diyor Richard Branson. Twitter'a aşina olmayanlar için belirtelim, bunu iş fikrinizi kısa mesaj atmak gibi düşünebilirsiniz.

Genellikle, her girişimcinin "Elevator Pitch" (Asansör Konuşması) denen girişimini bir dakika içerisinde anlatmasına hazırlıklı olması önerilir. Asansör konuşması bir yatırımcı ile asansörde karşılaştığınızda yukarı çıkana kadar 1 dakika içerisinde girişiminizi ana hatları ile anlatmanız esasına dayanır. Eğer yatırımcının ilgisini çekerseniz sizi ofise davet etmesiyle mutlu sona ulaşır. Eğer davet etmezse asansörde kalırsınız. Bu yüzden asansör konuşması çok önemli. Bu kavramın daha da kısalacağını düşünmezdim ama Richard Branson'un micropitch olarak adlandırdığı yeni bir kavram ortaya çıktı.

Tabii artık Richard Branson ile asansörde karşılaşmanıza gerek yok, tek yapmanız gereken iş fikrinizi @PerfectBusiness'a Tweetlemek ve Hashtag (#) olarak Micropitch yazmak. Geriye kalan 111 karakterde de iş fikrinizi anlatmak.  Kazanan iş fikirleri Perfect Business - L.A Startup Conference'a iki adet uçak bileti, konaklama ile birlikte bu tweet'i iş planına dönüştürmek için koçluk hizmeti kazanıyorlar.

İsteyenler Perfect Business'ın web sitesine iş planlarını da gönderebilirler ama bunun ücreti $60 ve haliyle Twitter'dan mesaj göndermek bedava.

Yorumlar (9)
 1. hayret virginpitch olarak adlandırmamış:)

 2. Baris Unver Baris Unver

  Hadi bakalım, başvurdum. Epey kısa sürdü başvuru :D.

 3. www.mektupcu.com Geleceğe orijinal mektup yollanabiliyor :)

 4. Duygu Saylam Duygu Saylam

  Dahası İstanbul Twestival'de hep birlikte bir tweet göndermek olur. Bekliyoruz...Webrazzi'ye teşekkürler.

 5. Erkan Kabataş Erkan Kabataş

  Başvuru Kısa Ve ÖZ 2 Aydır Twitter Kullanıcısıyım Ama Sanki Twitterler Geç gidiyor

 6. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Her şeyi kolaylaştırmak güzel. Hele bu bir de iş fikri iletmek gibi kırk takla atılan bir şey olunca daha bir güzel. Web 2.0 işini iyi biliyorlar belli.

  Ben de ilk defa bir yatırımcıya iş fikri iletmiş oldum. Sonuç çıkmayacak olsa bile sıra dışı bir başlangıç oldu. :)

 7. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Buna şu şekilde başvuracak adamlar var bu ülkede:

  Süper fikrim var abi, msnde beni ekle görüşelim,adresim..

  1. güzelmiş

 8. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  Beyninde patolojik bir sorunu olmayan ve internetin ne olduğunu bilen her homo sapiensin fikri vardır.Sokaktaki simitçinin dahi ses getirecek bir parlak fikri vardır muhakkak internetle alakalı. Önemli olan fikrinizin olması değil ''ilk'' yada ''doğru ilk'' olan projenizin var olması, maliyet analizi ve fizibilitesinin tam yapılmış olmasıdır.Borsa'dan projenizin finansmanı için başvuracağınız risk sermayesi şirketinin,borsalara yapmış olduğu duyurulara ise dikkatle bakınız.Sizin projenize yapılması gereken mali yatırımın, risk sermayesi şirketinin yeni satın almalar ve yartırımlar için ayırdığı meblağın ortalama olarak 1/20'ini geçmemesi düşünüldüğünden çok daha önemlidir.