Nokia Da Mobil Ödeme İşine Giriyor!

nokia_moneyMobil cihazların hayatımızdaki etkisi arttıkça şirketlerde ona göre pozisyon alıyor. Dünya'nın lider mobil cihaz üreticisi Nokia, Booklet 3G'nin ardından Nokia Money isimli başka bir yeniliğini duyurdu. 2010 yılında ilk önce Asya ve Afrika'da bölgesel olarak çalışmaya başlayacak olan hizmet hakkında önümüzde hafta yapılacak olan Nokia World'den daha kesin bilgiler geleceğini umuyoruz.

Yapılan açıklamada yer verilen bilgiye göre bir banka hesabı veya kredi kartı hesabının kaydettirilmesiyle başlayacak olan sistem SMS veya sesli arama yolları ile kullanılabilecek. Sistem geçen Mart ayında Nokia ve birkaç farklı yatırımcının katılımıyla $70 milyon yatırım alan Obopay şirketi üzerinden işletilecek.

Nokia yöneticisi Mary McDowell'ın "Dünya üzerinde 4 milyar cep telefonu kullanıcısı varken sadece 1.6 milyar banka hesabı var. Mobil cihazlar üzerinden finansal servislere ulaşım dünya çapında bir talep ve çok güçlü bir fırsat." şeklinde yaptığı açıklama mobil ödemenin nasıl bir fırsat olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Facebook ve PayPal da mobil ödeme üzerine çalışan şirketler. Facebook mobil ödeme işinde kendine Zong'u partner seçerken PayPal kendi servisini mobil cihazlar üzerinde yaymaya çalışıyor. Inside Facebook'un ulaştığı bilgiye göre Facebook küçük bir alpha grubu ile mobil ödeme denemelerine başlamış. Büyük ihtimalle 2010 yılında servisi hizmete sokması bekleniyor.

Ülkemizde mobil ödeme ise telefon operatörleri üzerinden yürüyür. Hatta sadece Turkcell üzerinden yürüyor diyebiliriz. Turkcell'in mobil ödemedeki iş ortaklarından olan Mobil Ödeme A.Ş. bu konuda pek çok internet şirketine hizmet vermeyi sürdürüyor. Turkcell'in rakipleri Vodafone ve Avea'nın ise mobil ödeme konusunda çalıştıklarına dair bize herhangi bir bilgi gelmiş değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.