İnternetten Sinema İzlemek İçin Para Öder Misiniz?

İnternetten Sinema İzlemek İçin Para Öder Misiniz?

İnternet üzerinden Canlı Yayın (Live Stream) döneminin başlamasıyla bilgisayarlar televizyonların yerini almaya ve online yayıncılık giderek cazip hale gelmeye başlamıştı. Ustream.tv, Current tv ve Justin.tv gibi örnekler global çapta tanınmış ve ülkemizde Blogger.com'un kapanmasına kadar giden vakalar yaşamıştık. İnternet üzerinde telif haklarının ihlali konusunda yapılacak yenilikler öncesinde Superonline 10 Ağustos'ta hizmete sunduğu Superplay servisi ile Lig TV'den maçları canlı ve resmi olarak izlemeye imkan tanımıştı.

Kendi kurduğu fiber altyapısı ile geniş bant internet hizmetleri sunan Superonline bu girişimini 100Mbit internet bağlantısına sahip Superonline Fiber İnternet abonelerinin yararlanabileceğini, belirtmişti.

superonline-superplay-film-bulteni-2

İnternet üzerinde ilk ciddi girişim sayılacak bu online yayıncılık girişiminin ardından Superonline şimdi de sinema filmlerini internet üzerinden izleme imkanı sunuyor. Bu yenilikten Fiber abonelerinin yanısıra Superonline ADSL aboneleri de yararlanabileceği belirtilmiş.  Amazon Video Demand üzerinden sunulan hizmet gibi bu uygulamada da küçük bir ücret karşılığında istediğiniz filmi izleyebiliyorsunuz.

superonline-superplay-film-bulteni-3

Yayınlar DVD kalitesinde sunulurken, kullanıcıların filmi yüklemelerine de gerek olmadığı belirtiliyor.  İşi ciddiye alan Superonline Warner Bros ile yayınlayacağı filmler konusunda anlaşma yapmış ve başka görüşmeler peşindeymiş. Detaylı bilgileri Superplay sayfasından alabilirsiniz.

Ancak işin diğer tarafında torrentler üzerinde oluşturulan film depolarını ve milyonlarca sinema severin film keyfini paylaşım yoluyla ücretsiz sağladığını biliyoruz. Peki yüksek ücretli orjinal DVD ve sinema fiyatlarının da neden olduğu bu organize paylaşımın önüne bu şekilde geçilebilir mi? Üzerinde değişiklikler yapılacak 5846 sayılı yasanın getire(bile)ceği ağır yükümlülükler kullanıcıları bu seçimi yapmaya zorlayabilir mi? Ülkemizde de BlockBuster gibi online DVD kiralama servisleri açılır mı?

Kısacası siz, "İnternetten sinema izlemek için para öder misiniz?"

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.