İnternetten Sinema İzlemek İçin Para Öder Misiniz?
Eğlence

İnternetten Sinema İzlemek İçin Para Öder Misiniz?

İnternet üzerinden Canlı Yayın (Live Stream) döneminin başlamasıyla bilgisayarlar televizyonların yerini almaya ve online yayıncılık giderek cazip hale gelmeye başlamıştı. Ustream.tv, Current tv ve Justin.tv gibi örnekler global çapta tanınmış ve ülkemizde Blogger.com'un kapanmasına kadar giden vakalar yaşamıştık. İnternet üzerinde telif haklarının ihlali konusunda yapılacak yenilikler öncesinde Superonline 10 Ağustos'ta hizmete sunduğu Superplay servisi ile Lig TV'den maçları canlı ve resmi olarak izlemeye imkan tanımıştı.

Kendi kurduğu fiber altyapısı ile geniş bant internet hizmetleri sunan Superonline bu girişimini 100Mbit internet bağlantısına sahip Superonline Fiber İnternet abonelerinin yararlanabileceğini, belirtmişti.

superonline-superplay-film-bulteni-2

İnternet üzerinde ilk ciddi girişim sayılacak bu online yayıncılık girişiminin ardından Superonline şimdi de sinema filmlerini internet üzerinden izleme imkanı sunuyor. Bu yenilikten Fiber abonelerinin yanısıra Superonline ADSL aboneleri de yararlanabileceği belirtilmiş.  Amazon Video Demand üzerinden sunulan hizmet gibi bu uygulamada da küçük bir ücret karşılığında istediğiniz filmi izleyebiliyorsunuz.

superonline-superplay-film-bulteni-3

Yayınlar DVD kalitesinde sunulurken, kullanıcıların filmi yüklemelerine de gerek olmadığı belirtiliyor.  İşi ciddiye alan Superonline Warner Bros ile yayınlayacağı filmler konusunda anlaşma yapmış ve başka görüşmeler peşindeymiş. Detaylı bilgileri Superplay sayfasından alabilirsiniz.

Ancak işin diğer tarafında torrentler üzerinde oluşturulan film depolarını ve milyonlarca sinema severin film keyfini paylaşım yoluyla ücretsiz sağladığını biliyoruz. Peki yüksek ücretli orjinal DVD ve sinema fiyatlarının da neden olduğu bu organize paylaşımın önüne bu şekilde geçilebilir mi? Üzerinde değişiklikler yapılacak 5846 sayılı yasanın getire(bile)ceği ağır yükümlülükler kullanıcıları bu seçimi yapmaya zorlayabilir mi? Ülkemizde de BlockBuster gibi online DVD kiralama servisleri açılır mı?

Kısacası siz, "İnternetten sinema izlemek için para öder misiniz?"

Yorumlar (23)
 1. Aşağıdaki şartlar sağlanırsa seve seve veririm;

  1- Filmler beklemeden vizyojna girer girmez arşivlere girecek

  2- Geniş bir arşiv olacak

  3- Fiyatlandırma film başına ya da aylık olacak

  4- Altyapısı sağlam olacak bant genişliği süründürmeyecek

  yukardakilere ek olarak şunlar da olursa süper olur

  - Gerek bilgisayar gerekse iphone gibi mobil cihazlar ile film izlenebilecek

  - Filmler için alt yazı dublaj desteği olacak

  - Kullanıcılar listeler oluşturabilecek

  1. Burak Sarica Burak Sarica

   Filmlerin vizyona girer girmez arşivlere girmesi pek mümkün gelmiyor bana. Ama en azından dvd-blueray i pazarlanması ile eşzamanlı olabilir.

 2. Almanya'nin en büyük ISP'si 1und1'in Maxdome adindaki servisi bile malesef aktuel film sunma konusunda geri kaliyor. Film sirketlerinin ileri sürdügü sartlarin olayi bu hale getirdigi kanisindayim.

  Bu durumda ilk yorumdaki (1) numarali sartin gerceklesmesini "malesef" oldukca uzak bir ihtimal olarak görüyorum.

  Aslinda bu servisi Superonline ilk olarak 2002 yilinda denemeye almisti ve Digiturk uydu anteni olan musterilere vermeyi planliyordu (o zaman uydudan 512Kb Downstream , 52Kb Dial-up Upstream ile) . Test kullanicisi olarak da katildigim proje, daha sonra donduruldu diye hatirliyorum.

 3. Geecerken Geecerken

  Film izleme ücreti 3 lira olarak açıklanmış. Bu fiyata göre film izlemek mümkün değil. 1 lira olursa izleyici olabiliriz.

  1. Serhat Morkoç Serhat Morkoç

   arkadaşım ekmek şuan 800 kuruş , bir filmi 3 tl olması kayıt ideal yurtdışında bu hizmeti verenler genelde fiyatları bu seviyede.

 4. uygun fiyata kaliteli yapımlar eş zamanlı gelirse verilebilir.

 5. Açıkcası bundan birkaç sene önce müzik firmalarının serzenişlerine bakıp şu anki durumu görünce hiç birisi bana imkansız gibi gelmiyor. Itunes, last FM, spotify gibi servisler uygun fiyata sunulduğunda insanların korsana tamah etmeyeceklerini ortaya koydu. Eminim ki birkaç sene sonra film şirketleri de aynı yola geleceklerdir.

  Hatta buraya yazıyorum bu konuda öncülüğü, zaten film şirketleri ile arası iyi ve itunes ile tecrübe kazanmış olan, Apple çekecektir. Piyasaya baktığımızda gerek Apple gerek Microsoft gerekse açık kaynak kodlu mediacenter uygulamaları yaygınlaşıyor. Televizyon kanalları amerikada hulu gibi servislerle dizi ve programları paylaşıyor. Sinema sektörünün bunun gerisinde kalacağını sanmıyorum.

 6. Bana ulaşma kolaylığını sağladığı sürece ben gider izlerim. Bir çok kişi de aynısını yapacaktır.

  Film kadar sunulan hizmet de para edecektir.

  Fıratttttttt BlockBuster, Netflix bunların Türkiye'de örnekleri var hatta açılıp tutunamayıp kapatanları bile var. Google'da DVD diye araman yeterli. evdeizle.com, dvdsokagi.com ...

 7. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  "Ülkemizde de BlockBuster gibi online DVD kiralama servisleri açılır mı?"

  Dunya capinda artik DVD'ler DVD kiralama servisleri birer birer streaming servislere donerken umarim Turkiye buna yeni baslamaz. Genelenekselci (DVD kiralayan) Blockbuster, Netflix (Streaming + DVD kiralama) tarafindan inanilmaz bir sekilde zorlaniyor. Netflix ozellikle kocaman arsivli streaming servisi ile (Silverlight alt yapisinda) ve $8.99 gibi bir fiyatiyla inanilmaz populer Amerika semalarinda.

  Superonline'in fiyatlandirmasi -yanilmiyorsam 30tl- aylik iyi bir fiyat. Ancak karsiliginda kullanicilari ne gibi bir arsivin bekleyecegi de cok onemli. Ozellikle streaming piyasasinda bildigim kadariyla lisans ucretleri oldukca siskin firmalar icin. Turkiye'de Superonline bu konuda bir seyler basarabilirse ne mutlu.

 8. Sezon filmlerinin bu tür mecralardan takip edilmesi biraz zor. Adı üstünde sinema!

  Ayrıca bu tür projeler kullanıcılar için ekonomik açıdan çok uygun. Bir sinema bileti maliyetinin 7 ila 20 lira arasında değiştiğini düşünürsek 3 lira -özellikle aileler gözönüne alındığında- oldukça uygun bir rakam.

 9. filmleri indirmekle geçirilecek zamanı düşünürsek hemen parasını verip izlemek doğrusu bana makul geliyor. Zaten çekilen filmi kaç kişi tekrar izler. Fiyatı çok abartmazlarsa eğer kiralanabilir.

 10. Böyle bir servis vermeden önce, servisi verecek arkadaşların anlaması gereken Sinemayı monitorden kurtarmak olmalı. Bu sağlanmadan direk monitor'e stream edilecek yayın çok uzun süreli olmayacaktır.

  Bunun içinse Apple TV gibi hardware ve iTunes veya Boxee gibi bir yazılıma ihtiyac var.

  Filmlerin vizyona girer girmez online olarakta satılması/kiralanması mümkün değil. Ülkemize iTunes'un girmediğini düşünürseniz bunun ne kadar uzun bir süreç olduğunu anlayabilirsiniz.

  Her çıkan teknoloji alın kullanın diye ülkeye getirilmemeli. Arkasında bir fan base oluşturmadan hadi yapalım, işte yaptık sistemi ile gelen uygulamalar kısa ömürlü olmaya mahkum.

  Öncelikle Hulu kıvamında ücretsiz bir servise ihtiyacımız var bizim. Ancak bu saglandıktan ve bir süre insanların bu servisi kullanıp feedbackler alındıktan sonra ancak paralı bir servis hizmete sokulmalı.

 11. Aynı servis dahilinde, 30 gün abonelikle bütün maçlar 29 Lira, İzle-Öde bir tek derbi maç 48 Lira...

  Valla karşısındakini aptal yerine koyan her türlü oluşuma gıcığım :d

  Bir zamanlar Sivas'ta bir fırının camında görmüştüm: "Pide 200bin, Kampanya! 4 pide 1 milyon!"

  Daha önce de şöyle bir göz atıp çıkmıştım SuperPlay'e. Aslına bakarsanız yukarıdaki söylediğim saçmalığı gördükten sonra... Şimdi webrazzi'nin gazına gelip bir 3 lira verip bakayım dedim, nasıl aceba...

  10Mbps fiber internetle bağlanıyorum. Filmler ortalama bir DivX kalitesinde. Kesinlikle HD izleme imkanı da sunmalarını beklerdim. Benim için hayal kırıklığı oldu biraz...

  Hepi topu 30'a yakın film var şimdilik. Dünyayı kurtaran adam vs. saçmalığını ücretsiz izleyebiliyorsunuz :d Vere vere ücretsiz bu filmi mi buldular diye sitem edebilir. Ya da, aferin! bu beş para etmez filme beş para almıyorlar diye takdir edebilirsiniz. Ben kararsız kaldım :d

  Kesinlikle takılma olmuyor izlerken. Hatta ileri geri sararken bile kendi bilgisayarınızda yüklüymüş gibi gayet hızlı.

  Keşke fragmanları da tam ekran yapabilseymişiz... Filmi satın almadan önce kalitesi hakkında fikir sahibi olurduk en azından...

  Filmi satın aldıktan sonra 30 gün içerisinde izlemeye başlayabiliyorsunuz. Bir kere başladıktan sonra 24 saat süreniz var istediğiniz kadar izlemek için. Film ücreti faturanıza ekleniyor.

  Yeni film pek yok. Görebildiğim kadarıyla en yenisi Yes Man. (Onu da Blu-Ray izledikten sonra pek tat alamadım:)

  Bence arabirim, alt yapı, hız ve kalite olarak gelecek vaadediyor... Ama şu an için eski filmleri DivX kalitesinde 3 lira verip izler misin deseniz... KESİNLİKLE HAYIR!

  Maç bileti fiyatına derbi maç izler misin deseniz.. Ona da KESİNLİKLE HAYIR!

  Not: Ankete katılmadım. 5. bir şık istiyorum "Ücret ve Kaliteye bağlı" :))

 12. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Bu uygulama için henüz önümüzde 1-2 senenin olduğunu düşünüyorum. Zira yurt dışı çıkışlarda bant genişliği o kadar da verimli kullanılmıyor.

 13. Sinema için değil belki ama maçlar için olabilir diye düşünüyorum kendi adıma. Ligtv'nin en ekonomik spor paketi bile aylık 70lira civarlarındayken (üstelik kurulumu, uydusu da cabası) burada 30 liradan tüm maçları takip etmek bir futbolsever olarak benim ilgimi çeker.

  Ama burada önemli olan yayınların kalitesi ve bant genişliği.. Takılmadan, temiz bir şekilde izleme imkanı sağlanırsa neden olmasın?

  1. Spartacus Spartacus

   imkanı yok. çünkü herkes canlı izlemek ister. belki açık arttırma ile izleyecekler belirlenecek bi sistem olursa olabilir. sınırlı sayıda kişiye en yüksek fiyatlardan verilebilir maç. tutar mı tutar belli olmaz ama zarar durumuda var.

   1. İmkansız olduğunu sanmıyorum tüm trafiği tek bir sunucuya yönlendirmek yerine P2P gibi bir yapı kurulursa hiçbir sorun olmayacaktır. Bahsettiğim yöntemin ne kadar başarılı olabileceğini görmek isteyenler spotify kullanabilirler. Her ne kadar spotify servisi Türkiye'ye gelmemiş olsa da performans ve kalite kendi bilgisayarınızdaki bir MP3'ü çalmaktan çok farklı değil.

 14. Ligtv için kullanılabilir, sinemaya para verilecekse salonda izlenmesi taraftarıyım.

 15. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  ABD'de başta Apple olmak üzere birkaç şirket, bu alanda ciddi yatırımlar yaptılar. Sinema işinde telif hakları olayı ciddi bir sorun. Film şirketleri yada yayın haklarını elinde bulunduran gerçek yada tüzel kişiler ile özel olarak anlaşmak gerek. Uygulanan teknoloji, geniş bant, özel sunucular, telif hakları falan derken ortaya çok astronomik yatırım maliyetleri çıkabilir. Bunlar sıradan şirketlerin yapacağı işler değil. Apple dahi onca yatırıma rağmen film olayından beklediğini alamadı şimdiye dek. Gerçek şu ki, korsan dünyanın her yanında başa bir bela. Ülkemizde korsan film ve müzik olayının bu kadar geliştiği düşünülürse, böyle bir olaydan başarı elde etmek çok zor olacaktır.

 16. Sinema İzle Sinema İzle

  Ekonomik olarak çok iyi bir ülke degiliz milli gelirimiz 6000$ açlık sınırı 1000 tl iken millet nasıl para verip film izleyecek halen anlamış degilim. Bir ülkede milli gelir yüksek degilse zaten halk direk olarak bunu legal olmayan yollardan sağlar bizim ülkemizde de durum şuan için bundan ibaret..

 17. yeni çıkan filmleri sinemada oturup izleme'nin yerini hiç bir şey tutamaz, ama internetten de film izlemek(kaliteli izlemek daha doğrusu) kim istemezki ?

 18. Tabiki ne kadar ücretle ve ne kadar seçenekle sunuluyor bunlar çok önemli. Eğer seçenek bol ve fiyatlar düşükse ben bu işe varım.

  ( :

 19. Timu Eren Timu Eren

  www.sinelist.com, insternet üzerinden sinema izlemeyi gerçekleştirmek için kurulmuş henüz daha alfa aşamasında ve pek çok eksiği olan bir girişimim idi, yurt dışındaki benzer işleri yapanlardan sonra birde yerli bir uygulama ile yarış halinde olacağım sanırım.