WhiteLabelDating.com: Arkadaşlık Sitenizi Kurmanın Kolay Yolu
Arkadaşlık

WhiteLabelDating.com: Arkadaşlık Sitenizi Kurmanın Kolay Yolu

whitelabeldating-logo1Türkiye internet pazarında en ciddi ciroları birkaç e-ticaret sitesi dışında arkadaşlık sitelerinin gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Dünyada da durum çok farklı değil ama en azından kazananlar yelpazesi daha geniş.

Durum böyle olunca İngiltere merkezli WhiteLabelDating.com'un iş modelinin ilginizi çekebileceğini düşündüm.

Servis arkadaşlık sistemi yazılımını, milyonlarca kayıt barındıran üye veritabanını, ödeme sistemini ve bir arkadaşlık sitesi için ihtiyaç duyulabilecek her türlü yapıyı size sunuyor. Sizlerin tek yapması gereken ise kendi markanızı yaratıp onu pazarlamak oluyor.

Gelir paylaşımı üzerine kurulu sistemde %50 paylaşım baz alınıyor. Yani, siz bugün iş ortaklığı için başvurunuzu yaptığınızda sadece markanıza uygun tasarım düzenlemelerinizi yapıyorsunuz ve tüm üyeleri ile hazır sisteme dahil oluyorsunuz. Ne kadar başarılı bir marka bilinirliği sağlarsanız geliriniz o kadar yüksek oluyor.

Sisteme giriş ücretsiz ve üyelerin destek talepleri dahil olmak üzere tüm operasyonel işleri de WhiteLabelDating.com üstleniyor.

Başvuru yapıldıktan birkaç dakika sonra sistemin hazır olduğunun yazıldığı sorular bölümünü inceleyebilirsiniz.

howitworks-wld

Model olarak oldukça başarılı bulduğum bu sistemin Türk girişimciler için ne kadar işleyeceği konusunda soru işaretlerim var aslında. Malum, sitenin çoklu dil desteği var mı yok mu bilemiyoruz, varsa bile Türk kullanıcılara nasıl bir destek sağlanabileceği tartışılır.

Ancak global ve niş bir alanda arkadaşlık sistemi kurmayı düşünürseniz altyapı olarak başarılı bir girişim gibi gözüküyor. Şirketin yönetim kadrosunun Match.com gibi önemli şirketlerin üst düzey yetkililerini barındırdığını da belirtmekte fayda var.

Ülkemizde benzer bir yapı ile markalanabilir arkadaşlık sistemi sunan servis varsa bilmiyorum. Bugüne kadar duymadım. Ama Türkiye için çok değerli olabilecek bir girişim alanı olduğunu söyleyebilirim. Mesela lokal yapılanmaları destekleyen İstanbul.net, İzmir.net, Ankara.net'i barındıran Magnet'in uygulayabileceği bir model olabilir. (Ersan Özer bu konuda ne düşünür acaba?)

Eğer Türkiye'de benzer bir servis varsa ya da dünyada WhiteLabelDating.com ya da benzer bir servisi deneyen okuyucularımız varsa yorumlarını almak isterim.

Yorumlar (7)
 1. Vadi Efe Vadi Efe

  Ning ve Mixxt gibi "white label sosyal ağ" servisleri benzer bir gelir modelini uygulamaya geçiriyorlardı: Komünite altyapısını size sunuyorlar, üyelik ücretini siz belirliyorsunuz, komüniteyi siz işletiyorsunuz, kazandığınız gelirden pay alıyorlar.

  Bence oldukça başarılı bir model. Kritik kısım iş geliştirme sürecinde...

 2. Bu site hakkında öğrenmek istediğim bazı şeyler var. Mesela Türkiye'deki hesabımıza ödemelerin nasıl yapıldığı gibi?

  Sitede test amaçlı açtığım hesapta, ödeme detayları bölümünde "Vat Number", "BACs detail", "sortcode" gibi doldurulması gereken yerler var. Acaba bunlar hakkında bilginiz var mı? Ve şirket olmadan, bireysel olarak ödeme alabiliyor muyuz?

 3. Ersan Özer Ersan Özer

  Arda, tatilden geldim. Webrazzi'yi yeni okuyorum. Hemen cevap vereyim. :) WLD'yi kendi bloglarından takip ediyorum. Orada verilen bilgilere bakılırsa gayet iyi gidiyorlar. Bizde şu an benim de bildiğim kadarıyla benzer bir servis yok. Ancak geçmişte Siberalem denemişti. Erdil Yaşaroğlu'nun Komikaze'si filan da vardı bu sitelerin arasında. Geçmiş zaman unuttum ama sanırım Siberalem, boyuboyuna.com üzerinden kurmuştu bu ağı. Hatta Özgür Poyrazoğlu da bu network için milyonlu bir alanadı olan yeni bir site açmıştı. Görünürde işleyecek bir sistem gibi görünüyordu. Çünkü hangi siteden üye olursanız olun bir havuza girdiğiniz için içerisi insanla dolu bir yapıya üye oluyordunuz. Ki benim deneyimlerime dayanarak, bir arkadaşlık sitesinin başarılı olmasının önkuralı da bu. Ama Siberalem'in network'ü tutmadı. Açıkçası ne tutuyor, neden tutuyor diye elbette fikirlerim var ama benim söyleyeceklerimin de garantisi yok. Biz tutan bir iş yaptık istanbul.net, ankara.net, izmir.net'le. Fakat sevgi.net'i tutturamadık. Uzatmayayım, pek uzman görüşü gibi de olmadı zaten :) Sonuç itibarıyla, WLD benzeri bir yapı bizde tutar mı emin değilim. Benim ibrem %90 tutmayacağı yönünde.

  1. Huseyin Tasci Huseyin Tasci

   istanbul.net'in başarılı olma öyküsünü de dinlemek isteriz sizden.Örneğin siteye gold üye olana kadar sizin açtığınız fake üyelerden gelen mesajlar gibi marketing yöntemlerini bizimle paylaşmayı düşünür müsünüz Ersan bey?

  2. WLD site oluşturma ara yüzleri bence çok başarılı değil.

   Ortak üye veri tabanı ile bu iş yapılmaz. Zaten WLD bunu kullanmıyor.

   Bu çöp çatan işinde sürekli yeni niş alanlar çıkacaktır. Biri ben şehre göre çöp çatarım, biri ben dinine göre çöp çatarım der, biri bilmediğimiz bir alan bulur ve pastadan payını almakla kalmaz belki ufakta bir pasta daha pişirir.

   Alt yapıyı ve gerekli tasarımı sunup yaratıcı beyinlerin önünü açmak yeterli olacaktır.

   Birilerinin pazarlama zekasının sizin için çalışmasını istemezmisiniz.

   İyi bir alt yapı ve tasarımsal hizmetler sunulursa benim ibrem de %90 tutacağı yönünde.

 4. Ben bunu bir deneyim dedim fakat dil desteği mevcut diğil birde profesyonel bir sistem diğer sistemlerle adakteli bir büyüme kaydedemez. Kendi başınıza olmalısınızki ilerleyen adımlarınızda siz ayaklarınıza kimseler takılmasın. Bu tarz düşünüldüğünde % 50 kar oranı hem cok hem ilerleme kaydedile bilir bir çözüm sunmadığını düşünüyorum

 5. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Benimde tek bildiklerim Ersan'ın bahsettikleri (boyuboyuna, huyuyuna, itiraf.com/arkadaş, komikazefriends vs) ancak gel gelelim ki tutmama sebebi; yanlış networklerin seçimi. Hatta bence o networklerden en ilgilisi ve en başarılısı itiraf.com/arkadaş 'tı. Networklerden başvuru almıyorlardı o zamanlarda, buda WLD ile birebir aynı yolda olmadıklarını gösteriyor zaten.