Spezify: Görsel Arama Motoru

spezify-logo2Bilindik arama motorlarının demode olmaya başladığı bu zamanlarda semantik aramaya ilgi artmaya devam ediyor ve Spezify da bu anlamda başarılı bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Stockholm merkezli Spezify, farklı arama motorlarının ve sitelerin API'lerini kullanarak bulduğu ağırlıklı olarak görsel içeriği yine görsel olarak zengin bir tasarımla sayfaya sıralıyor.

Servis aramalarda MSN Search, Yahoo!, YouTube, Twitter, Wikipedia, Flickr ve eBay'i kaynak olarak kullanıyor. Nisan ayında beta olarak yayına başlayan ve 6 hafta önce resmi olarak açılışını yapan site önümüzdeki dönemde diğer sitelerin API'lerini de ekleyerek arama sonuçlarını zenginleştirmeyi amaçlıyor.

spezify-webrazzi

Denemelerimiz sonucunda Spezify'dan başarılı sonuçlar almış olsakta eksikleri olduğu aşikar. YouTube ve Flickr sonuçlarına geniş yer ayrılmış olan sitede yazı sonuçları öylesine konulmuş izlenimi veriyor. Kendisini görsel arama motoru olarak tanımlayan bir servisin yapılan aramalarda sadece görsel sonuçları mı döndürmesi gerekli yoksa sonuç sayfası görsel olarak ilgi çekici mi olmalı? Bu konuda sitenin sahipleri kadar biz de kararsız kaldık doğrusunu söylemek gerekirse. Şimdilik ikisinin arasında bir konumlama yapılmış, belki önümüzdeki dönemde bu değişebilir.

Google ve diğer metin tabanlı arama motorlarının yerine geçmesi zor gibi görünse de, her geçen gün artan bu tip arama motorları bir anlamda geleceğin arama teknolojilerinin neler sunacağına dair fikirler de veriyor diyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.