Firefox'tan 1 Milyarlık Kutlama

Firefox 3 ile sadece 24 saat içerisinde 8 milyondan fazla kere indirilerek rekor kıran Firefox, 5. yaş kutlamalarına erken başlıyor. Kısa süre önce 1 milyar indirilme sayısına kavuşmayı kovalayan Mozilla Firefox, ilgili sayaçta görüleceği üzere bu muradına erdi ve Pazartesi günü de bu kilometre taşına ulaşmanın anısına özel bir siteyi yayına alacak.

Twitter üzerinde anlık olarak paylaşılan sonuçlar şu anda 1,000,833,602'a ulaşmış durumda. 2004 Kasım'ında piyasaya sürüldüğünden bu yana Internet Explorer'ın korkulu rüyası olan Firefox'un, şu anda son versiyonu ile de kendi çıtasını aştığını söylemek mümkün. Ancak kendini yenilemeyi bırakmayan Mozilla Foundation'dan Firefox 3.7 ve Firefox 4.0 için yenilik haberleri de ard arda geliyor.

Google'ın da piyasaya girmesiyle alevlenen tarayıcı pazarında Firefox kendinden emin olsa da, Chrome'un Temmuz 2009 itibariyle %8.67 payı pek de azımsacanak cinsten değil. Diğer yandan geçen yıla oranla kendini %17 büyüten Firefox için bu büyüme az görünse de, en büyük rakip Internet Explorer'ın %12.4 gerileme göstermesi de düşünmeye değer bir durum.

Gelecek adımların daha dikkatli atılacağı ve oyuncuların giderek ciddileşeceği bu piyasanın kullanıcı tarafında memnuniyet sağlamasını fazlasıyla arzu ediyoruz, ta ki çalışırken varlığını hissettirmeyen tarayıcılara ulaşıncaya kadar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.