Kingston'ın 256Gb Usb Belleği Ceplere Girer mi?
Teknoloji

Kingston'ın 256Gb Usb Belleği Ceplere Girer mi?

kingston-256gb-flash-3Kingston, hafıza ürünleri arasında aldı başını gidiyor.  128Gb ile yetinmeyen marka, şimdi de dünyanın ilk 256Gb'lık usb belleğini üretti. 2007 yılına göre, 2008'de sevk edilen toplam bellek sayısında yüzde 41’lik bir rekor artış elde eden Kingston, DataTraveler 300 kodlu yeni modeli ile dünyanın en yüksek kapasiteli USB belleğini üretmiş oldu.

Tam olarak 256 GB bellek kapasiteli ürün, şifreleme yapabilir ve ortalama olarak 54 DVD disk ve 365 CD değerinde bilgi depolayabiliyor. 20MB/sn okuma ve 10MB/sn'lik yazma hızı ile yüksek kapasitede veriyi parmaklarında çevirmek isteyenler için güzel bir ürün. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerini destekleyen üründe Usb 2.0 desteği var.

Ancak gönül isterdi ki Kingston, bu yeni oyuncağında Usb 2.0'dan 10 kat hızlı yaklaşık 5Gbit/sn ile veri aktarımı yapabilen USB 3.0 teknolojisini kullansaydı. Bir çok büyük markanın desteklediği USB 3.0, henüz bir ürün standartı haline gelmemiş olsa da, USB 2.0 ile 256Gb'lık bir gövde gösterisine gerek varmıydı emin olamıyoruz.

£565.67 gibi bir fiyatla satışa sunulan ürün için firmanın USB Bellek Satış direktörü Nathan Su, "ürünün netbook kullanıcıları için ihtiyaç olduğunu, tasarımcılar için ya da veri kargaşası yaşamak istemeyenler için ideal " olduğunu söylüyor. Taşınabilirliği konusunda kuşku götürmez faydalı olan bu ürünün yine de tercih edilebilirliği tartışılır. Fiyat olarak da rahatsız edici olan ürünün, 1.8 ve 2.5inch taşınabilir hardisklerle mücadele etmesi zor görünüyor. Yine de teknolojinin durdurulamaz yükselişi bize hep yeni zirvelere taşıyacak ve bir gün bu ürünü de eskiler arasına alacağız. Tıpkı buradakiler gibi..

Yorumlar (3)
  1. Murat Turan Murat Turan

    Tamam anormal bir kapasitede bir flash diske 1500TL verecek kaç müşteri var :)

  2. Cep Telefonu Cep Telefonu

    Bunu alcagıma hard disk alırım 250gb 130tl veririm bundan daha iyi ve daha ucuz hem oda cepe sıgıyo:D

  3. 256 GB olsa bile, bir flash disk için astronomik bir rakam bu. Fiyatını belirleyen grup sanırım uzayda yaşıyor. Dünyanın hiç bir yerinde akıllı biri bu parayı böyle bir cihaz için ödemez. 2.5"'lik, aynı kapasiteye sahip bir sabit diski bundan 10 kat daha ucuza almak mümkün. İkinci ellerinden söz etmiyorum bile. Günümüzde artık bu diskler bir kutu içerisine monte edilen ufak bir chip sayesinde harici olarak da kullanılabiliyor. Bu flash diskin parası göz önüne alınırsa bence böylesi daha makul.