Türkiye'de Affiliate Marketing Piyasası

affiliatemarketingEvrimleşen internet  piyasasında Affiliate Marketing, özellikle yurt dışında popüler pazarlama aksiyonlarından. Affiliate (satış ortaklığı) programları genel olarak CPA (cost per action) ya da CPS (cost per sale) modeli üzerinden çalışıyor ve digital pazarlama taktiklerinin kayıpsız ve hedefe yönelik ileri bir versiyonu olarak görülüyor.

Fakat bir Affiliate networkü oluşturmak pek kolay değil. Bu konuda Ro Eye tarafından yapılan araştırma, 2007-2008 döneminde Affiliate marketing pazarında bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Fakat Affiliate Marketing'de başarıyı yakalamak, profesyonel çalışmalardan geçiyor. Öyleki yapılan incelemede 2008 yılında 2007'ye göre affiliate veren işletmelerin 46%'sı bu yöntemi daha karlı bir pazarlama biçimi olarak görüyor. Ayrıca çalışılan affiliateler, size yeni affiliateleri getirecek en önemli kapı olduğundan affiliateler ile direk ilişkilerin iyi olması gerektiği belirtiliyor. Peki Türkiye de bu konuda neler var?

virgul-affiliate-programlariTürkiye'de internet reklamcılığı büyüme gösterse de affiliate programları maalesef istediği döngüyü yakalayamış gözüküyor. Geçtiğimiz hafta Virgül'ün satış ortaklığı programını kapatması da bu duruma verilebilecek en iyi örnek. Bu konuda görüştüğümüz Virgül'ün sahibi Nokta A.Ş.'nin Kurucu Ortağı ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Başar Ekim hem ilgili kapanma hem de Affiliate piyasasına dair Webrazzi'ye kısa bir açıklamada bulundu;

Aksiyon tabanlı reklamcılık hizmetlerimiz devam ediyor. İsteyen ve ilgilenen müşterilerimize hedefleme bazlı çözümler üretmeye devam ediyoruz. Altyapımızı da kullandırıyoruz. Kapanan sadece affiliate networkümüz.  Bunun için de söyleyebilecegim en özet durum; halihazırdaki Türkiye internet piyasasının mal veya hizmet satışı anlamında aracı kurumlara bayilik sistemi ile kayda değer ticari hacmi yaratacak düzeyde olmadığı.  Bir de buna reklamveren ve yayıncı arasında kurmaya çalıştığımız kazan kazan köprüsünün yapım ihalesinin tek yüklenicisi olmak durumunda kalmak eklenince, hedeflediğimiz ticari potansiyele ulaşamadık. Bunların dışında bu karar biraz da kendi kaynak kullanımımızla ilgili.  Aslında gelir gider anlamında bu proje özelinde çok  da büyük bir sıkıntımız yoktu. Ancak bu projeye ayırdığımız kaynakları daha verimli noktalara harcamak istedik.

enuygun-affiliate-program2

Çağlar Erol'un son girişimi olan yeni nesil hizmet karşılaştırma sitesi Enuygun.com da pazarlama faaliyetine affiliate programı ile hız vermek istemesine rağmen bu konuda beklediği ilgiyi görememiş. Geçen hafta Çağlar Erol'dan duyduğumuz bu serzeniş üzerine Enuygun'un CTO'su İsmail Aşçı'dan Enuygun.com affiliate programı ve beklentileri üzerine bilgiler aldık;

Affliate olarak çalışacağımız sitelerde aradığımız en önemli kriter özgün içeriğe sahip olmaları. Ayrıca ziyaretçi trafiği ve güvenilirlik de önemli beklentilerimizden. Bu kriterlere uygun Affiliateler bulmak kolay olmasa da hizmet olarak en iyisini vermeye çalışıyoruz. Bu nedenle diğer affiliate modellerinden farklı olarak sunduğumuz xml servislerimiz ile enuygun.com'un sunduğu karşılaştırma, tarife detayı gösterme gibi servisleri kendi sitenizde kullanabiliyorsunuz. Yakın zamanda affiliate'lerimiz için popüler programlama dillerinde client library'leri de sunuyor olacağız. Ayrıca etkin bir rapor arayüzü sunuyoruz. Yakında sunacağımız wordpress eklentimiz ve flash widgetlarımız ile güzel bir çıkış yakalayacağımızı tahmin ediyorum.

Enuygun, affiliate programı aramasında ilk 5'te çıkıyor olsa da web sitesinde veya reklamlar ile affiliate modelini daha ön plana çıkarması gerektiğini düşünüyorum.  Potansiyel müşterilere kendini anlatmayı başarırır ve kazanç konusunu oturtabilirse Enuygun Affiliate marketing adına güzel bir örnek teşkil edebilir.

myhosting-affiliate-programAffiliate programı kullanıcıları için cazip bir teklif de Myhosting.com'da mevcut. %400 gibi inanılmaz bir kazanç teklif eden Myhosting, Türkiye pazarına girişini çok özel bir teklifle açmış. Sunduğu hizmet ile bilinirlik ve bağlılık yaratmak istediğini düşündüğüm Myhosting, kazancını ortaklarıyla paylaşmaktan çekinmiyor ki biraz abartı olsa da Affiliate sisteminin mantığına uygun hareket ediliyor.

Tüm bunlar gözönüne alındığında Affiliate programlarının iki tarafında kazanç sağlayacağı  bir işbirliği gerektirdiği sonucu ortaya çıkıyor. Affiliate programı sunan mecraların bu konuda beklentileri daha net olsa da, ülkemizde özgün içerik kavramı henüz tam olarak yerleşmediğinden affiliate bulma sıkıntısı yaşamaları çok da sürpriz değil. Yine de blog trendinin yükselmesiyle özgün içerik ve bağlılık oranlarının artması affiliate marketing üzerine bana umut veriyor. Affiliate olmak isteyecek sitelerin beklentisi ise güven ve kazanç üzerine kurulu. Yurtdışında 100 dolar seviyelerine ulaşan komisyonlar varken, ülkemizde satış başarısına göre affiliatelere sunulan bonuslar ne kadar tatmin edici olur bilemiyorum. Myhosting gibi dış kaynaklı girişimler piyasaya yerleşmeden umarım Türk interneti kendi döngüsünü oluşturabilir, aksi takdirde daha büyük bir gücü kırmak zorunda kalacaklar.

Webrazzi okuyucuların arasında Affiliate programı tecrübesi olanlar varsa piyasayı canlandırmak açısından onların da fikirlerini almaktan memnun oluruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.