Türkiye’de Melek Yatırımcı Ağı Oluşur Mu?
Genel

Türkiye’de Melek Yatırımcı Ağı Oluşur Mu?

Hepimizin merak ettiği bir soru bu "Türkiye’de Melek Yatırımcı Ağı Oluşur Mu?". Cevabını vermek için henüz erken olsa da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) böyle bir girişimi var.

TOBB, bünyesinde bir Genç Girişimciler Kurulu kurarak Türkiye'de "Melek Yatırımcı Ağı" oluşturmak için uğraş vermeye başladı. Başkanlığını Ali Sabancı'nın yaptığı bu kurulun üyeleri de aralarında CEO'ların, rektörlerin, genel müdürlerin bulunduğu çok güçlü isimlerden oluşuyor.

Üyeler arasında internet alanında ise Yemeksepeti.com'un Kurucusu Nevzat Aydın'ı görüyoruz.

Alphan Manas'ın şu yazısında değindiğine göre kurulun görevleri şöyle:

- KOSGEB ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Genç Girişimci Geliştirme Merkezi (Incubator) kurulmasını sağlamak - "Girişimcilik" ya da "Eğitim ve Öğretimde Kalkınmacı Değer, Davranış, Bilgi ve Becerilerin Geliştirilmesi" başlıklarından bir tanesinin Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir proje yapılarak, tüm ilköğretim okullarında ders olarak müfredata alınmasını ve okutulmasını sağlamak. - 16-22 Kasım "Global Entrepreneurship Week" kapsamında çeşitli aktiviteler ve faaliyetler düzenlenmesi - TOBB Genç Girişimciler Kurulu Melek Yatırımcı Ağı oluşturulması - TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Melek Yatırımcı Ağı oluşturulması - Genç girişimcilere yönelik bir TV programı hazırlanması - CISCO ve KOSGEB işbirliğinde bir e-öğrenme programı hazırlanması

Bu oluşum henüz yeni olduğu için elimizdeki bilgiler kısıtlı ama yukarıdaki hedefleri takdir etmemek mümkün değil. Üstelik, bu hedeflere ulaşılabilecek bir kadronun kurulmuş olması bu yolda büyük bir adım atıldığının göstergesi. Bu gibi bir organizasyonun yakın zamanda girişimcilere yardımcı olacağını umuyor ve büyük potansiyel barındıran Türk girişimcilerinden dünya çapında bir başarı hikâyesi yaratılması için bir fırsat olacağını düşünüyorum.

(Görsel Kaynak: ilco)
Yorumlar (8)
 1. Esasında bizim ülkemizde bu gerçekleşebilecek ir oluşum fakat insanlar kendilerine getiri sağlayacak olan yatırıma pek inanamıyorlar.

  Bu ülkede insanların bir mitar parası olunca hemen ev almaya kalkar. Faiz yemeyen kesiminde çogunlukta olduğunu düşünürsek kapitale sahip kişiler ikna edilirse, kendilerine yatırım yaptıkları tutarın kaç senede geri elde edebilecekleri ve ileride elde edebilecekleri kar ne kadar olabilir bunun gibi çalışmalar yapılırsa belki daha başarılı olabilir.

  Bir arkadaşın dediği gibi sanırım ülkemizde bu tarz başarılı örneklerin az olması insanları etkiliyor.

  Umarım insanlar girişebilir, yazılımcılar da girişenleri bulabilir.

 2. Mehmet Alp Mehmet Alp

  bu kadar sıfırdan uğraş vereceklerine etohuma bu destekleri versinler ya..

 3. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Aslında Türkiye'nin handikapı yüksek faiz oranları. Bizdeki faiz oranları dışarıya oranla çok yüksek olduğundan zaten melek yatırımcı senden beklediği yıllık kazancını mevcut faizden sağlayabiliyor. Hem de risksiz! Bu sebeple gerçekten çook iyi bir sıçrama yapacak işler olması gerekiyor ki bu da zaman istiyor. Bunu ben değil melek yatırımcılar söylüyor :)

 4. Volkan Biçer Volkan Biçer

  Olmaz diye tahmin ediyorum.. Ama Türkiye bu belli de olmaz...

 5. Zaten var olan mevcut uygulamalara yeni paralel süreç işletmek çok anlamsız. Onun yerine yatırımcıları (melek yatırımcılarını) yönlendirecek süreç ve organizasyonlar oluşturulmalı.

  Girişimcilik ile ilgili desteğin kişiler tarafından değil devletin yetkili organları tarafından topyekün üstlenilmesi gereken önemli bir süreçdir.

 6. Serkan Denizbey Serkan Denizbey

  Kağıt üstünde okunduğunda çok hoş bir düşünce olarak görünüyor. Ama burası Türkiye! demekten geri kalamıyor insan. Açıkçası Mehmet ALP'in görüşüne bende katılıyorum. Bu derece iyi niyet ve ar-ge merakı varsa etohumu desteklesinler. Bu konu netliğe kavuştuğunda umarım sizde son duruma değinirsiniz.

 7. Nomansland Nomansland

  Nedense melek yatırımcı kelimesi beni rahatsız ediyor. Yatırımcı olsun da kanatlısına sonra bakarız. Nevzat beyi her zaman desteklerim. Bir başlangıç hiç bir şeyden iyidir. Hedeflere saygı

 8. Vedat Erol Vedat Erol

  Aslında bu yatırımcılar kanatlarını çırpıp "uzay istasyonu kuracağız" deseler daha inandırıcı olur.

  İnternet dünyasında kaç sene geçmiş hala melek yatırımcı dileniyoruz.

  Red Bull kanatlandırır...