Türkiye’de Melek Yatırımcı Ağı Oluşur Mu?

Türkiye’de Melek Yatırımcı Ağı Oluşur Mu?

Hepimizin merak ettiği bir soru bu "Türkiye’de Melek Yatırımcı Ağı Oluşur Mu?". Cevabını vermek için henüz erken olsa da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) böyle bir girişimi var.

TOBB, bünyesinde bir Genç Girişimciler Kurulu kurarak Türkiye'de "Melek Yatırımcı Ağı" oluşturmak için uğraş vermeye başladı. Başkanlığını Ali Sabancı'nın yaptığı bu kurulun üyeleri de aralarında CEO'ların, rektörlerin, genel müdürlerin bulunduğu çok güçlü isimlerden oluşuyor.

Üyeler arasında internet alanında ise Yemeksepeti.com'un Kurucusu Nevzat Aydın'ı görüyoruz.

Alphan Manas'ın şu yazısında değindiğine göre kurulun görevleri şöyle:

- KOSGEB ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Genç Girişimci Geliştirme Merkezi (Incubator) kurulmasını sağlamak - "Girişimcilik" ya da "Eğitim ve Öğretimde Kalkınmacı Değer, Davranış, Bilgi ve Becerilerin Geliştirilmesi" başlıklarından bir tanesinin Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir proje yapılarak, tüm ilköğretim okullarında ders olarak müfredata alınmasını ve okutulmasını sağlamak. - 16-22 Kasım "Global Entrepreneurship Week" kapsamında çeşitli aktiviteler ve faaliyetler düzenlenmesi - TOBB Genç Girişimciler Kurulu Melek Yatırımcı Ağı oluşturulması - TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Melek Yatırımcı Ağı oluşturulması - Genç girişimcilere yönelik bir TV programı hazırlanması - CISCO ve KOSGEB işbirliğinde bir e-öğrenme programı hazırlanması

Bu oluşum henüz yeni olduğu için elimizdeki bilgiler kısıtlı ama yukarıdaki hedefleri takdir etmemek mümkün değil. Üstelik, bu hedeflere ulaşılabilecek bir kadronun kurulmuş olması bu yolda büyük bir adım atıldığının göstergesi. Bu gibi bir organizasyonun yakın zamanda girişimcilere yardımcı olacağını umuyor ve büyük potansiyel barındıran Türk girişimcilerinden dünya çapında bir başarı hikâyesi yaratılması için bir fırsat olacağını düşünüyorum.

(Görsel Kaynak: ilco)
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.