TürkiyeVitrin.com KOBİ Platformu Olmayı Hedefliyor
Arama
Yeni Girişimler

TürkiyeVitrin.com KOBİ Platformu Olmayı Hedefliyor

turkiyevitrin-logoTürkiye’nin KOBİ Platformu sloganıyla yayın yapmakta olan TurkiyeVitrin.com geçtiğimiz günlerde bir okuyucumuzdan aldığımız e-posta ile dikkatimizi çekti. Bir süredir yayında olduğunu farkettiğimiz girişim Çağ Bilişim isimli şirketin projelerinden birisi. Şirketin TurkiyeVitrin.com dışında TurizmVitrin.com, EmlakVitrin.com, OtomotivVitrin.com gibi dikey pazarlara yönelik benzer servisleri de bulunuyor.

Tasarım ve uygulama olarak oldukça başarılı görünen TurkiyeVitrin.com hakkında şirketin sitesinde verdiği oldukça detaylı bilgiler bulunuyor. Bunlara göre, servisin veritabanında şu anda 175 bin kayıtlı firma bulunuyor ve bu firmaların 58.528 tanesi sözleşmeli üye olarak yer alıyormuş. Kağıt üzerinde ise 700 bin kayıt mevcutmuş. Aylık ortalama 6000-7000 yazılı firma kaydını sisteme girebilen şirket, 2009 yılı sonunda Türkiye’deki KOBİ’lerin yarısından fazlasını TurkiyeVitrin.com’a girebilmeyi hedefliyormuş. Bu arada ek bilgi olarak Türkiye’deki toplam KOBİ sayısını 3 milyon olarak alıyorlar.

Yine sitede verilen bilgilere göre servis günlük 15 bin tekil ziyaretçi alıyormuş ve trafiğin %70’i arama motorlarından sağlanmaktaymış. Haliyle arama motoru trafiğinin de %92’si Google’dan geliyormuş.

turkiyevitrin

Servisin genel yapısına baktığımızda şirket, ürün ve hizmet arama dışında bünyesinde ilanlar ve firmalar olmak üzere iki farklı bölüm bulunuyor. Ancak açıklamaların yetersizliği sebebiyle malesef iki bölüm arasındaki farkı tam olarak anlamak mümkün olamadı. Girişim yetkililerinin bu konuda acil önlem alması başarı potansiyeli yüksek gözüken servisi hayatta tutabilmek için hayati bir unsur olacaktır.

Kullanım olarak fazlasıyla yeni nesil uygulamaların yer aldığı TurkiyeVitrin.com kapsamında eğer içerik güçlendirilir, doğru yönetilir ve detaylandırırlırsa, en azından benim için, önemli olan bir kriter firma yetkilisi ismiyle arama yapabilmek olacaktır. Elbette genel kullanımda bu özellik çoğunluk tarafından ön planda olmayacaktır ancak farklılık anlamında değer yaratacak ve fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (12)
 1. Murat Aydın dedi ki:

  Aydın ilinde rehber yapacaz diye gelen bir firma cag ajans, basılı rehber yanısıra Aydın Vitrin isimli bir site açıp bütün Aydın’da tanıtım yapacaz dediler, reklam verdik ne dogru düzgün bir web sitesi yaptılar, neden bizim asıl reklam için para ödediğimiz basılı rehberi. Bir adet rehber basmışlar içinde Aydın ilinden firmaları bulmak çok zor Antepli firmalar bile var. Rehberleri sadece Aydın ilinden reklam veren birkaç firmaya posta ile yollamışlar. Memleketim Tokat’a gittiğimde böyle bir çalışmayı orada da yaptıklarını gördüm Tokat Vitrin. Tıpkı Aydında’ki gibi sagdan soldan buldukları firmaları eklemişler. Çok ucuz ne kadar para alabilirsem o kadar kardır diyip alıp kaçan bir firma Çag ajans. Buyursunlar Aydın’a yada Tokat’a gelsinler ve rehber yapsınlar yine yapabileceklermi ? İnsan kaliteli iş yaparsa her zaman gelebilir. Ancak yaptıkları kalitesiz olduğu için eminim buna yüzleri yoktur. Açıkcası webrazzide bu siteyi görünce çok üzüldüm.

 2. decameron dedi ki:

  bu tarz firmalar bana içinde herşey olan a.ş leri hatırlatıyor hani bir donerciye gidersiniz veya sanayii de bişe alırsınız fişte 2 satır firma ünvanı yazar turizmden baslar gida ve danışmanlık ve dış ticaret diye gider. projeleride başarısız buluyorum açıkçası insanlar artık uygun fiyata değil güvenilir ticarete bakıyorlar (satış sonrası destek vs vs) her alanda bu böyle

 3. Dilaver Şahin dedi ki:

  Bundan 8-10 sene evvel bu tarz kobi sitelerinden bir dolu yapılmıştı ve bazıları kapı kapı dolaşıp para topluyolardı, şirketinizi tanıtacaz gibi laflarla.Hatta bıkmıştı artık kobiler.Çoğu yaşamadı bu sitelerin.Aslında iyi yapılsa ihtiyaç var ama genelde sağdan soldan kopyalama bilgiler yüklenir bu sitelere.Çoğu bilgi yanlıştır.Sonra firmalara spam mesajlar atılıp üye olmaları istenir.

 4. cem dedi ki:

  Bence bu tür fırıldak yap para kap seneryoları artık daha fazla ayakta kalamaz.
  Aynı elemanlar ile bende karşılaştım. 1250 TL para istediler. Yaptıkları iş için oldukça fazla giderleri oldukça düşük olmasına rağmen amaçları eskiden il il gezip basılı rehber çıkaran elemanlar gibi parayı vuralım geçelim. Bana alibaba.com un Türkiye versiyonuyuz biz diyorlar ama site üzerinde benzer bi icraat göremedim. Sadece kendilerine yontukları bir sistem yerine, gerçekten Alibaba benzeri bir zihniyeti hayata geçirip yurtdışına ne sattırabiliriz? kimlerden destek alabilirz sorusunu sorsalardı çok çok daha başarılı olabilirlerdi. Hoş maddi anlamda şu an için oldukça başarılı iş yapmışlar .

 5. Yasin IŞIK dedi ki:

  Bir kobi rehberi sitesine firmamı eklememle birlikte hergün 3-4 farklı şirketten telefonlar almaya başladım.. Yok efendim cd hazırlıyoruz içerisine sizin bilgilerinizi ekleyeceğiz, internette sitemize yükleyeceğiz falan filan.. İnanın numarayı değiştirmeyi düşünüyorum artık..

 6. mustafa dedi ki:

  cok eski bir girisim evet, ve girisim fikri olarak ayrildikleri, farklilastiklari bir durum da yok bence.
  bir is tecrubem olmadi kendileriyle ama…
  webrazzi’de tanitilicaklari aklimin ucundan bile gecmezdi.
  webrazzi’deki bir done kitligindan mi sebep?

 7. Mustafa Çıngı dedi ki:

  Çağ Bilişim’e ulaşılmaya çalışıldı ama e-postalar bile geri dönüyor, hiç bir şekilde ulaşılamıyor.

 8. Ekrem dedi ki:

  Yazmadan edemeyeceğim 🙂 Muhteremler vakti zamanında bizim firmaya da gelip aynı vaadlerle 1000 lira gibi bir ücret talep etmişlerdi, işin komiği biz freelance olarak boş zamanlarımızda zaten böyle bir proje yapıyorduk ve ücretsiz olarak halen yayındayız, adamlarla biraz konuştuktan sonra nazikçe istemediğimizi ısrarla belirttik ve onları uğurladık, adamın biri enteresan bir şekilde tabiri caizse gaza geldi ve dedi ki: “biz bir numara olucaz, çok pişman olacaksınız ilan vermediğinize”, biz bakakaldık ama gene uslübumuzu bozmadan kendilerine kapıyı göstermiştik. İnterneti bilmeyen insanlar böyle bir proje yürütürse olacağı budur. Gerçekten bu projenin burada webrazzide yayınlanmış olması bizleri üzdü.

 9. Altan Tanrıverdi dedi ki:

  Konuya eski bilgi işlem md. olarak ben de bir not düşeyim. Şirketin müşteri temsilciliği ve bilişim departmanları arasında dağlar kadar fark vardı. Sürekli eğitimler, anlatımlar olmasına rağmen bu kopukluk devam ediyordu.

  Bilişim departmanında gerçekten çok kaliteli tasarımcılar, yazılımcılar ve sistem müh. vardı. Yaptıkları işlerde bu farkediliyor zaten. Ama şirket yönetiminde belki bizimde beklentilerimizin olumsuz yansımasıyla yanlış kararlar alındı.

  Yukarıdaki yorumlarda gerçeklik payı vardır. Şirket sahibinin müşteri ilişkileri felaket derecesindeydi. Şirket politikasında çok kişilik politikası uygulanıyordu. Ancak bu işlerin ucuzluğundan basediliyor. Bu konuda bizzat yaşayan olarak söyleyeyim. 30 dan fazla minibüs’ün kirası, masrafları, 70’e yakın müşteri temsilcisinin masrafı (Her temsilcinin sabit maaşı olurdu), Telemarketing sistemi, şehirlerde açılan temsilcilikler, yazılım departmanı ve sunucu v.d. masraflar.

  Anlatmaya çalıştığım şirketi savunmak değil, bir projenin altında onlarca kişinin emeği, alınteri var… Bu iş o kadar ucuz olmayabilir…

 10. şirket çalışanı dedi ki:

  eee bukadar yorumdan sonreda bide beni dinleyin siz.
  Bu adamlarla ben çalıştım, bir çok işletmeye gidip, web sitesi yada reklam anlaşması yaptım. Verdikleri eğitimle bizleri gaza getirip oraya buraya saldırmamızı iyide satış yapmamızı ve karşılığındada güzel maaşlar teklif ettiler.
  Ama tam bir ay çalıştıktan sonra, yaptığın işletmelerle olan anlaşmaları ne yerine getirdiler, nede bizlerin maaşlarını verdiler.
  Bunlar böyle para kazanan adamlar.İnsanları kandıran, verdikleri sözleri yerine getirmeyen insanlar, insan denilirse.
  Benden size söylemesi girin internet adresine, telefonları adresleri yazmakta, hakkınızı arayın.
  sizleri yıldırmak için almışlar ikitane sahtekar avukat halen sömürmeye çalışıyorlar.
  Benden söylemesi.

 11. bende şirket calışanıyım dedi ki:

  bende bu şirketin bir calışanıydım arkadaşa katılıyorum ve bu şirketin sahibi olan İ.Ö. şahıs işlerini düzgün yapmadıgı gibi arayan müşterilerede ana avrat küfür eden bir şahıstır benden söylemesi…

 12. madurlardan dedi ki:

  Bende Madur arkadaşlardan birisiyim. Hem işlerini düzgün yapmıyolar hemde paramızı alamadık. İçeride tüm arkadaşların parası aldı . Tabiyki bizlerinde. Bizden öncekilerinde . Ticaret anlayışları çok ciddiyet ve haysiyetsiz.

Bir Yorum Yazın