TürkiyeVitrin.com KOBİ Platformu Olmayı Hedefliyor

TürkiyeVitrin.com KOBİ Platformu Olmayı Hedefliyor

turkiyevitrin-logoTürkiye'nin KOBİ Platformu sloganıyla yayın yapmakta olan TurkiyeVitrin.com geçtiğimiz günlerde bir okuyucumuzdan aldığımız e-posta ile dikkatimizi çekti. Bir süredir yayında olduğunu farkettiğimiz girişim Çağ Bilişim isimli şirketin projelerinden birisi. Şirketin TurkiyeVitrin.com dışında TurizmVitrin.com, EmlakVitrin.com, OtomotivVitrin.com gibi dikey pazarlara yönelik benzer servisleri de bulunuyor.

Tasarım ve uygulama olarak oldukça başarılı görünen TurkiyeVitrin.com hakkında şirketin sitesinde verdiği oldukça detaylı bilgiler bulunuyor. Bunlara göre, servisin veritabanında şu anda 175 bin kayıtlı firma bulunuyor ve bu firmaların 58.528 tanesi sözleşmeli üye olarak yer alıyormuş. Kağıt üzerinde ise 700 bin kayıt mevcutmuş. Aylık ortalama 6000-7000 yazılı firma kaydını sisteme girebilen şirket, 2009 yılı sonunda Türkiye'deki KOBİ'lerin yarısından fazlasını TurkiyeVitrin.com'a girebilmeyi hedefliyormuş. Bu arada ek bilgi olarak Türkiye'deki toplam KOBİ sayısını 3 milyon olarak alıyorlar.

Yine sitede verilen bilgilere göre servis günlük 15 bin tekil ziyaretçi alıyormuş ve trafiğin %70'i arama motorlarından sağlanmaktaymış. Haliyle arama motoru trafiğinin de %92'si Google'dan geliyormuş.

turkiyevitrin

Servisin genel yapısına baktığımızda şirket, ürün ve hizmet arama dışında bünyesinde ilanlar ve firmalar olmak üzere iki farklı bölüm bulunuyor. Ancak açıklamaların yetersizliği sebebiyle malesef iki bölüm arasındaki farkı tam olarak anlamak mümkün olamadı. Girişim yetkililerinin bu konuda acil önlem alması başarı potansiyeli yüksek gözüken servisi hayatta tutabilmek için hayati bir unsur olacaktır.

Kullanım olarak fazlasıyla yeni nesil uygulamaların yer aldığı TurkiyeVitrin.com kapsamında eğer içerik güçlendirilir, doğru yönetilir ve detaylandırırlırsa, en azından benim için, önemli olan bir kriter firma yetkilisi ismiyle arama yapabilmek olacaktır. Elbette genel kullanımda bu özellik çoğunluk tarafından ön planda olmayacaktır ancak farklılık anlamında değer yaratacak ve fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.