Chrome OS Dengeleri Şimdiden Bozdu!
Web Tarayıcılari

Chrome OS Dengeleri Şimdiden Bozdu!

Google geçen hafta özellikle netbooklar için Linux temelli açık kaynaklı bir işletim sistemi yapacağını duyurdu. Uzun yıllardır Microsoft'a karşı diş bilediği ve en uygun zamanı beklediği bilinen Google sonunda adımını attı.

Google, son yıllarda arama motoru üstünlüğü ile piyasayı domine ederek Microsoft'un internette barınamamasına sebep oldu ve elinden gelen her türlü ürünü geliştirerek bilgisayarların internete taşınmasına destek oldu. Microsoft ise çoğunlukla internetteki gelişmelerin gerisinde kaldı ve kendi alanında başarılı olmaya devam etti.

Google ile Microsoft arasında bu didişmenin en son raundu Bing ile yaşandı. Geçen ay yayınlanan ComScore raporuna göre %12 kullanıma ulaşan Bing ile Microsoft, Google'un alanına ilk kez güçlü bir şekilde girebildi. Google'un cevabı ise gecikmedi tabi ki...

Google'un işletim sistemi Chrome OS, Linux çekirdeği üzerine kurulmuş ancak Chrome'u temel almış bir işletim sistemi olacak. Google cephesinden yapılan açıklamalara göre işletim sisteminin kullanıcı arayüzleri Chrome tarayıcısı üzerinde olacak. Yapılan açıklamalarda geliştirilecek uygulamaların da Chrome üzerinde çalışacağı dile getiriliyor.

Chrome OS'un ilk aşamadaki hedefini netbooklar oluşturuyor. Bilindiği üzere Google'un mobil işletim sistemi Android'i netbooklar üzerinde kullanmak için çalışmalar yapan şirketler bulunuyordu. Yapılan açıklamalardan Google tarafında Android ile Chrome OS'un yerlerinin ayrı olduğunu anlıyoruz.

google-chrome-os-sitesGünümüzde bilgisayar kullanımının büyük bölümünü kapsayan internet erişiminin bir gün buralara gelerek işletim sistemi olmaya kadar gideceği belliydi. Gerçekten bugün aldığımız bir bilgisayarda olmazsa olmaz olan kaç tane yazılım var? Ofis ihtiyaçlarımız için Google Docs veya Zoho, fotoğraf düzenlemek için Picnik kullanmıyor muyuz? Resimlerimizi, videolarımızı, dosyalarımızı internet üzerinde saklamıyor muyuz? Film izlemek için video stream sitelerini kullanıyoruz. Öyleyse gerçekten ağır bir işletim sistemine ve onun üzerinde çalışacak yüzlerce dolarlık yazılıma gerçekten ihtiyacımız var mı? Yoksa tamamen internetle birleşik bir işletim sistemiyle her işimizi halledebilir miyiz?

Chrome OS bu son soruya "Evet" cevabını verenlere odaklı bir yapıda geliştiriliyor. Tamamen Chrome üzerinden yapılacak uygulamalarla gereksinimler çözülecek. Tabi burada ilk akla gelen sürekli internet bağlantısına ihtiyaç duyulması, ancak bunun çözümü de yok değil. Chrome tarayacısı üzerine kurulacak uygun eklentiler ile internet bağlantısı olmadan da çeşitli işlemleri yapmak mümkün olacak. Zaten Google'ın son dönemlerde Google Gears ile offline'a ne kadar odaklandığını da biliyoruz.

operating-systems

Chrome OS'un başarılı olması konusunda önünde engeller de yok değil. İlk olarak çıkış tarihi 2010'un ikinci yarısını bulacak olan Chrome OS, Windows 7'den en az 9 ay sonra çıkmış olacak ve belki de çok geç kalacak.

Windows XP'den bıkan kullanıcı Vista'da aradığını bulamadı ancak ilk izlenimleri çok olumlu olan Windows 7 genel kullanıcı için yeni XP olabilir. Chrome OS'un bu durumda kendini kabul ettirmesi beklenenden zor olacaktır. Microsoft bir diğer taraftan da Gazelle isimli kendi browser tabanlı işletim sistemini geliştiriyor ki belki de Google'un kapışacağı asıl şirkette Microsoft olmayacak. Linux işletim sistemlerinin günümüzdeki kralı olan Ubuntu'nun Chrome OS'e vereceği tepki de bilinmiyor. Sonuçta Linux işletim sistemi olacak olan Chrome OS, Ubuntu'nun bölgesine giriyor.

jobs_schmidtGoogle'un son hamlesi sektörün en büyük şirketlerini karşı karşıya getirdi. Chrome'un etkileri Apple yönetim kuruluna kadar gidecek. Belki bilmeyenler vardır ancak Google CEO'su Eric Schmidt aynı zamanda Apple'ın yönetim kurulunda bulunuyor. Bu zamana kadar "ortak düşman" Microsoft'a karşı omuz omuza savaşan Google-Apple cephesi bu aşamada yarılabilir.

Android yüzünden iPhone'un konuşulacağı yönetim kurulu toplantılarına katılmayan Eric Schmidt aynı hassasiyeti Mac OS X için de göstermek durumunda kalacaktır. Kısacası, bu aşamadan sonra Eric Schmidt'in iki alanda rakip oldukları Apple'ın yönetim kurulunda bulunması sorun yaratabilir.

Google tarafında yıllardır süren Microsoft karşıtlığının tepe noktası olacak Chrome OS, Google'un bu kadar zamandır sürdürdüğü gelişmenin de son hamlesi olacak. Google şimdiye kadar girdiği her işte başarılı oldu diyemeyiz, ancak çoğunluğunda kullanıcılarının gönlünü aldığını söylemek yanlış olmaz. Ancak iş işletim sistemi konusuna gelince tekel haline gelmiş Microsoft'a karşı Google'un işi çok zor olacaktır.

Yazılım bağımsızlığı her ne kadar sürekli arzulanan bir olgu olsa da büyük şirketlerin geliştirdikleri işletim sistemlerinde sürekli kendi taraflarına çalıştığı görülüyor. Google sözde uğruna mücadele ettiği bu fikirde başarılı olabilecek mi yoksa pazarın durumuna uyarak diğerlerine mi benzeyecek bunu önümüzdeki zaman gösterecek.

Yorumlar (10)
 1. Melih Bayram Dede Melih Bayram Dede

  Güzel bir analiz olmuş. Google'ın bu alandaki rolünün artışını hep birlikte göreceğiz. Web tabanlı hizmetlere doğru bir yöneliş var. Burada web tabanlı hizmetler arttıkça, bilgisayara kurulabilen yazılımlarla iş yapma gereksinimi de azalacak. Bu noktada, web tabanlı hizmetleri tanıtmakta da yarar var. Bilgisayara kurulu uygulamalara ne kadar az bağlanırsak o kadar iyi.

 2. İbrahim Demir İbrahim Demir

  Google'ın şu anki desktop uygulamalarının durumu ortada.

  İnsanları internette tatmin etmek masaüstünde tatmin etmekten daha kolay bence.Çünkü sürekli kaynakların kısıtlı olduğu fikri savunulabiliyor internet ortamında. Ama iş masaüstüne gelince bu tip bahaneler kabul görmüyor.

  Google'ın da aradaki dengeyi çok iyi kurması lazım. Hem insanların fiziksel olarak kullandıkları makinanın avantajını yaşayabilmeliler hem de browser tabanlı bir işletim sistemi kullandıklarını unutmayarak iştahlarını fazla kabartmamalılar.

  Öte yandan donanım üreticileri az kaynak kullanan işletim sistemlerini pek sevmezler.Bunu Vista çıktığında bir anda türeyen masaüstü konfigürasyonuna sahip laptoplara bakarak çok net görebiliriz.

  Kolay gelsin.

 3. Erhan Mollaoğlu Erhan Mollaoğlu

  Bence analizinizin içinde temel bir hata var: Windows 7 ile Chrome OS'u karşılaştırmanız.

  Bilinçli kullanıcıları bir kenara atarsak Google'un yaşayacağı en büyük dezavantaj sadece bir bilgisayar almak isteyen kullanıcılar tarafında yaşanacaktır. Günümüzde taşınabilir bilgisayarların belki de %95'inden fazlası Windows işletim sistemleri ile birlikte zorunlu olarak geliyor.

  Bence her şeyin internet üzerinden yapılacağı bir işeltim sistemi fikrini kabullenmek zor. Zaten Chrome OS'un yarattığı heyecan kadar başarılı olacağını da düşünmüyorum.

 4. Bencede google çok doğru bir kitleyi seçmiş bende loptap yanında acerin netbookunu kullanıyorum google charomeyi kurduğumdan beri sanki ekran büyüdü googlenin netbooklarda işletim sistemiyle gelen google charome tarayıcısını kullanan insanların daha sonra kolay kolay başka bir işletim sistemine geçiceklerini sanmıyorum.

 5. Cagdas Seichter Cagdas Seichter

  ama bence su an hic bir sirket microsoft ile boy ölcüsemez ve kimse bilegini bükemez. su an hala microsoft'u devirecek bri güc yok piyasada. google sonucunda bir arama motoru :) tamam atilim iceirsindeler isletim sistemi falan fisman ama haddini de bilmesi gerekiyor. ve öyle büyük beklentiler icerine girilip, hüsrana ugramamak gerekiyor. sahsen ben apple disinda pc artik kullanmam ama su da bir gercek ki microsoft ile kimse boy ölcüsemez. pazarin hala ezici yüzdesini elinde bulunduruyorlar. birde senelerin aliskanligi var. simdi milyarlarca insan windows'u birakip da crom OS'e mi gececek. daha tam olrak ne oldugu bile belli degil. ismi bile orijinal degil sonundaki OS takisi ile. kim ne derse desin windows isletim sistemini kimse bu piyasdan silemez. googla akli sira dikleniyor. diklensin bakalim. android mandroid nedir ya. daha dünkü bebe. sen kimsin koskoca microsoft'a kafa tutuyorsun.

  1. Kusura bakmayın ama saçma bir yorum olmuş sizinki. Bence google un yaptığı iyi bir atılım yani browser üzerinden işletim sistemi inşa etmek. Yani orjinal ve geleceğe yönelik bir fikir. Çünkü ileriki yıllarda web tabanlı uygulamalar daha ön plana çıkacaktır. Ayrıca şunu da belirtmek lazım: Artık günümüzde Linux ve türevi işletim sistemlerine duyulan ilgi sürekli artmakta. Çünkü artık programcılar ve bazı kullanıcılar (benim gibi :D bu gruba bütün kullanıcıları dahil etmek imkansızdır) işletim sisteminin derinliklerine inmek, çalışabilecekleri daha rahat bir ortam bulmak istiyorlar. Ve bu dediğim şeyi Microsoft ne yazık ki veremiyor :(

   1. Son_Silahsor Son_Silahsor

    Kusura bakmayın; ama sizinki daha saçma bir yorum olmuş...

 6. Google'ın Microsoft'un üzerine oynadığı insanların uydurmasından başak bir şey değil. Google'ın tarihine bakınca hiçbir zaman kimsenin üzerine oynamadığını, kendince doğru bulduğu şeyleri hayata geçirirek kendi kitlesini yarattığını görebiliriz. Ayrıca Chrome OS'a Windows kullanıcılarının akın edeceğini sanmıyorum. Alışkanlıkları gözardı edemezsiniz. Chrome daha çok Linux ve MacOS kullanıcılarını bir araya toplayacak diye düşünüyorum. Pazardan pay kapacaktır ama inanılmaz şeyler olacağını beklemiyorum. Zaten Google'ın da beklediğini sanmıyorum.

 7. Kahraman Karayel Kahraman Karayel

  Google büyük bir hayal aleminde yaşamaay devam ediyor, her ne kadar google kimsenin üzerine oynamıyor densede hava cıvadır o laflar, google şu an kendi alanında çok büyük ve varlığını sürdürmek için birilerinin üzerine oynamak zorunda, yada sektörünü genişletmek zorunda, Çünkü google'ın üzerine oynanan oyunlar çok live, bing, cuil, Quaero, yahoo gibi arama motorları ilerleyen yıllarda google ın piyasasını aşağı çekecektir.Microsoft konusuna geri dönersek benim gibi microsoft hayranlığı olan milyonlarca milyarlarca insan var, yani microsot xp, vista, windows 7 insanlara istediklerinden daha fazlasını veriyor zaten internet explorer da microsoft işletim sistemleriyle tamamen özdeşleşmiş bir tarayıcı yazılımıdır, bu tabuyu ancak ve ancak Bill Gates kendi isterse yıkabilir :)))

 8. Mustafa Mustafa

  oyunları açmasın, windows un açtığı programları açmasın, görelim meydan okumayı, ubuntudan 1 adım ileri gidemez, konu senelerdir gayet açık aslında, ubuntu başarsa başarırdı bunu zaten şimdiye kalmazdı, chrome os yine linux tabanlı değil mi, niye hayal kuruyorsunuz ozaman.