Tarzınıza Göre Müzik Videoları: Playalike.com
Araçlar

Tarzınıza Göre Müzik Videoları: Playalike.com

İletken tarafından hayata geçirilen ve müzik tarzınıza göre size özel sanatçı ve grupların videolarını yayınlayan Playalike.com beta yayınına başladı. Herhangi bir ticari amaçla hayata geçirilmediği söylenen girişim, şirketin ödüllü sosyal tavsiye çözümünün bir demosu olarak planlanmış. Beta aşamasında Playalike.com'u denemek isterseniz kullanıcı adı "beta" ve şifre "test" olarak giriş yapabilirsiniz.

Servisin altyapısında çalışan tavsiye motoru ile ilgili çok detaylı bir inceleme yapma şansımız henüz olmadı, ancak Playalike.com ilk denememizde tatmin edici sonuçlar sağladı diyebilirim.

playalikecom-your-personal-music-tv_1247144819439

İlk olarak beğendiğiniz bir sanatçı, grup ya da şarkının aramasını yaparak başladığınız serviste daha sonra tercihinize göre şarkıların videoları yayınlanıyor. Pandora'nın YouTube videosu göstereni ya da Fizy'nin tavsiye yapanı gibi tanımlayabileceğimiz uygulama şarkı kataloglarını Last.fm'den sağlamış.

Bir örnek olarak yaptığımız "Coldplay" aramasına önce grubun şarkıları geldi, seçtiğimiz "In My Place" şarkısını çok beğendiğimiz için sıradaki tavsiye "Oasis"'den "Don't Look Back in Anger" oldu. Açıkcası tarz olarak benzer ve hoşuma giden bir seçim olduğunu söyleyebilirim.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz Playalike.com'un bugünlerde son derece trend bir konu olan tavsiye ve karar motorları kapsamında global arenada ses getirebilme olasılığını yüksek görüyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Onur Guven Onur Guven

  ben burda tavsiye sistemi falan goremiyorum youtube zaten ilgili videolari getiriyor. youtube apisi kullanan basit bir player olmus.

 2. Meriç Kara Meriç Kara

  Onur, Youtube'da aynı aramayı yaparak gelen ilgili videoların aynı olup olmayanı basit bir şekilde kontrol edersen, youtube apisi ile alakasız bir yapıya sahip olduğunu görürsün. Uygulama İletken'in tavsiye motoru üzerinde çalışıyor ve bu tavsiye motoru algoritması, Strands'ın "Call for recommender engines" isimli yarışmasında üçüncülük almıştı.

 3. Metin Erol Metin Erol

  Youtube'un videolarını bu şekilde kullanmak etik mi?

  1. etik olmasa ne olcakki youtube ye giremiyorus:S ayrıca bence etik olmayan bir şey yok sonuçta youtube logosu videolarda çıkıyor. logoyu kaldırmış olsalardı youtubeye saygısızlık olurdu.Gerçi en büyük saygısızlığı youtube yapıyor ama:)(Atatürk ü kötüleyici videolar yayınlaması)...

 4. Onur Guven Onur Guven

  sitelerini ve yarisma sayfasini okudum, ortada calisan bir uygulama yokken sunum dosyasiyla almislar odulu. umarim calisa bir urun haline gelir.

 5. M.deniz Oktar M.deniz Oktar

  Merhabalar,

  Meric, olsun demek ki boyle anlaşılıyor o algıyı yaratan tasarım unsurlarını gözden geçirmek gerek. Şu an alpha'ya yakın bir beta'dayız. Yani çok başlangıç düzeyinde, minimum veri ile çalışıyoruz. Servis kullanıldıkça kendini geliştirecek ve yeni özellikler ekleyeceğiz.

  Bu bizim için bir demo. Zaman içerisinde elde edilen veriler ile bir çok farklı tavsiye uygulaması göstereceğiz.

  Youtube konusunda, youtube'un kendi API'sini kullanarak videoları alıyoruz. Logolarını kendi playerlarını kullanmamamıza rağmen görüntülüyoruz. Haklarını korumaya ve kullanım sözleşmesine oldukça uygun hareket etmeye özen gösterdik. Türkiye'deki erişim sorununu düşünerek bazı ayarlamalar getirdik. Beta nın 2.fazında youtube'u veya o dönem kullanacağımız video kaynağını daha ön plana çıkaracağız.

 6. Güzel olmuş, tebrikler ve başarılar.

 7. Umut Çetinkaya Umut Çetinkaya

  Benim için çokta ilgili videolar getirmemesine karşın ilerde daha iyi olacağı kanısındayım . tebrikler . başarılar.